Авторські статтіЗдоров'я

Чому людину кидає в жар

Раптовий жар по всьому тілу, що супроводжується пітливістю і прискореним серцебиттям, – явище, знайоме багатьом людям. Найчастіше такі стани, іменовані «припливами», виникають в результаті нервових або фізичних перевантажень і зникають відразу після відпочинку. Але в деяких випадках подібна реакція організму може говорити про хвороби та необхідності лікування. Яких саме? Про це нижче.

Вегетативна дисфункція

Вегето-судинна дистонія – одна з поширених причин періодичних нападів спека. В такому випадку вони супроводжуються зниженням або підвищенням артеріального тиску, серцебиттям, різкою слабкістю, запамороченням, підвищеною пітливістю. Найбільш ефективний метод, що дозволяє привести в норму серцевий ритм і зменшити відчуття жару в тілі при даної хвороби, – дихальна гімнастика. Вправи виконується так: зробити вдих через ніс на 4 секунди з випинанням живота, затримати подих на 4 секунди і повільно видихнути через рот з втягуванням живота.

Причини захворювання криються в збій роботи нервової системи, який може бути усунутий без медикаментозної терапії: встановленням оптимального режиму праці та відпочинку, правильним є харчуванням, адекватними навантаженнями. А якщо не вживати заходів по нормалізації способу життя хворого, не виключено більш часта поява симптомів і посилення недуги.

Порушення терморегуляції організму

Порушення терморегуляції – хвороба, викликана дисфункцією центральної нервової системи в результаті збою роботи гіпоталамуса (відділу головного мозку, відповідального в тому числі за гомеостаз) з-за пухлин, крововиливів і т. д. Крім нападів спека, недуги супроводжується порушеннями функціонування дихальної, травної, серцево-судинної систем і вимагає комплексного лікування.

Часті приступи жару при порушенні гомеостазу можуть спостерігатися при психічних розладах (депресії, панічних атаках, фобіях), алкоголізмі, а також станах, не пов’язаних з хворобами. До них відносять адаптацію організму до змінених умов навколишнього середовища, вагітність, фізіологічне старіння. Допомагає загальнозміцнююча терапія, що включає у собі загартовування, активний спосіб життя, прийом вітамінів. У результаті знижується частота появи симптому і його вираженість.

Період менопаузи

«Припливи» – один з основних симптомів менопаузи (припинення овуляції), що зустрічається у кожної другої жінки у віці 40-45 років. Причина нападів спека в цьому випадку пов’язана зі зниженням вироблення естрогену, впливають на роботу гіпоталамуса. Збій у вегетативній системі на тлі дефіциту жіночих гормонів призводить не тільки до раптового спечу, але і до тахікардії, підвищення артеріального тиску, лихоманці.

Знизити частоту «припливів» при клімаксі дозволять:

  • прийом препаратів, що підвищують рівень естрогенів;
  • активний спосіб життя (помірні заняття спортом);
  • багатий рослинною їжею раціон;
  • відмова від алкоголю, куріння, зловживання жирною і смаженою їжею;
  • рясне пиття (не менше 2,5 л чистої питної води в день);
  • відсутність стресів.

Щоб впоратися з нападом спека, лікарі рекомендують вийти на свіже повітря і, вдихаючи його на повні груди, зробити дихальну гімнастику.

Хвороби щитовидної залози

Одне з розладів щитовидної залози – гіпертиреоз може служити причиною раптового відчуття жару навіть у прохолодній кімнаті. При підвищеному виробленню органом тиреоїдних гормонів дах перенасичується ними, що викликає прискорення обмінних процесів організму (як його називають, «пожежа обміну речовин»). Крім несподіваного підвищення температури тіла, недуги супроводжується різкою втратою ваги, надмірною пітливістю, збільшенням щитовидної залози, а при подальшому прогресуванні – неприродним выпучиванием очей, світло – і звукобоязнью, іншими порушеннями психіки.

При підозрі на це захворювання проводяться ультразвукове дослідження щитовидної залози, аналіз крові на гормони. Якщо недуги підтверджений, боротьба з нападами спека полягає в лікуванні основного захворювання.

Підвищений артеріальний тиск

Гіпертонія – патологія, яка супроводжується відчуттям жару у всьому тілі, задишкою, почервонінням шкіри, тахікардією, болями в серці. За статистикою, частині підвищення артеріального тиску є причиною інсульту та інфаркту міокарда більш ніж у половині випадків. Визначити гіпертонію нескладно: досить регулярно вимірювати артеріальний тиск в організмі за допомогою тонометра, причому важливо робити це як при нездужанні, так і в спокійному періоді. Якщо показники тиску під час нападу істотно вище, ніж у спокої, гіпертонію можна вважати підтвердженою. При цьому слід мати на увазі, що і сама гіпертонія, в свою чергу, нерідко виступає не як окреме захворювання, а лише як основний симптом хвороби.

Лікарі попереджають: часто повторювані напади жару, запаморочення, головний біль не можна ігнорувати і списувати на втому. Своєчасне звернення до лікаря дозволить полегшити стан і попередити важкі наслідки

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України