Нестача кисню — сигнал про те, що в організмі сталися збої
Олена Мячина – Лікар-невролог.
— Іноді сонливість стає настільки вираженою, що заважає працювати. У тяжких випадках людина засинає прямо під час розмови або на робочому місці. Найчастіша причина — недостатній сон у нічний час. Ми намагаємося подолати сонливість вживанням великої кількості кави. Але поступово організм перестає реагувати на кофеїн. Гормони, що активують організм (норадреналін, адреналін) просто не встигають вироблятися у відповідь на стимуляцію і ефект від кави пропадає. Найрозумніше в цій ситуації — як слід висипатися вночі.
Безпечні сигнали
Часто сонливість виникає в задушливому приміщенні. Її викликає нестача кисню, який необхідний для роботи головного мозку. Провітрюйте кімнату або виходьте на вулицю подихати свіжим повітрям.
Не дарма в деяких країнах існує сієста. Після ситного обіду починається підвищений приплив крові до шлунку і кишечнику для перетравлення великої кількості їжі. Для головного мозку крові вже не вистачає, погіршується кровопостачання, звідси і сонливість. Не переїдайте, їжте невеликими порціями, але часто.
Короткий світловий день впливає на вироблення мелатоніну, гормону сну. Тім, хто відчуває спад настрою і сонливість при поганій погоді, в зимовий годину рекомендують відвідувати солярій або білі освітлювати приміщення.
Взимку часто хочеться спати і через брак вітамінів, цю проблему можна вирішити прийомом мінеральних комплексів.
Пора до лікаря
Сонливість і млявість можуть бути ознакою соматичних захворювань. Якщо цей стан супроводжує вас постійно, краще здатися фахівця.
Анемія, вона ж малокорівя. Дефіцит заліза в організмі призводить до зниження рівня гемоглобіну в крові, що переносити кисень до клітин всіх органів, у тому числі і мозку. Так що сонливість при нестачі заліза неминуча. Крім неї вас можуть турбувати слабкість, запаморочення, випадання волосся. Здайте аналіз крові і проконсультуйтеся з лікарем з приводу прийому залізовмісних препаратів
Апное сну. При цьому захворюванні людина хропе вночі. Альо на відміну від звичайного хропіння при апное сну поряд з хропінням під час дихання відзначаються паузи, після яких дихання знову відновлюється. Причиною є хвороби, які викликають звуження дихальних шляхів: гіпертрофія мигдалин, ожиріння, захворювання м’яких язів, що супроводжуються їх слабкістю. Відбувається порушення надходження кисню в головний мозок під час зупинок дихання. Робота головного мозку через брак кисню порушується, вдень у таких людей відзначаються сонливість, головний біль, підвищується артеріальний тиск. Апное сну є дуже небезпечним захворювання, при ньому високий ризик раптової смерті. Так що, якщо у вас або кого-небудь з родичів відзначаються паузи в диханні під час сну, необхідно терміново звернути до невролога для призначення лікування.
Гіпотиреоз. Гормони щитовидної залози регулюють обмін речовин, допомагають бути енергійними. При їх нестачі — гіпотиреозі — обмінні процеси сповільнюються. Крім сонливості в цьому випадку можуть турбувати сухість шкіри, збільшення ваги при зниженому апетиті, порушення менструального циклу. Виявити недугу допоможе аналіз крові на тиреоїдні гормони. Його проводять після консультації ендокринолога.
Гіпотонія. При сильному зниженні тиску зменшується кровопостачання мозку, виникає нестача кисню. Ви ніби сидите в задушливій кімнаті, хоча насправді повітря в приміщенні може бути достатня. Поміряйте тиск: якщо воно нижче норми — зверніться до терапевта.
Комфортний сон
Природне положення тіла під час сну передбачає, що голова знаходиться досить низько, щоб мозок забезпечувався кров’ю. Негайно позбудьтеся від величезної подушки, тому що вона шкідлива для вашої голови і spini.
Тим, у кого болить спина, експерти рекомендують спати на боці, поклавши між колінами подушечку. Це допоможе стабілізувати хребет і полегшити тиск з боку стегон і попереку.
Помістіть невелику щільну подушку під живіт і стегна, щоб зменшити навантаження на шию і поперековий відділ spini. Просто влаштуйте її, як вам зручно, з тієї ж сторони, куди повернута зігнута нога, і зможете спати на животі без ризику для здоров’я.