Володимир Зеленський, український актор і кандидат на майбутніх президентських виборах, реагує, сперечаючись зі своїми опонентами, які виступають з протестом до концерту Зеленського у Львові, 8 лютого 2019 року. REUTERS / Микола Тис

Чому Зеленський-президент став би катастрофою для України

Світ у сум’ятті, Росія займає частину України, реформи в Україні все ще можуть просуватися, і демократія відступає у більшій частині Європи.

Можна було б думати, що українці будуть стурбовані. Можна було б подумати, що вони хочуть досвідченої людини біля керма. Натомість вони, можливо, збираються обрати 41-річного телевізійного коміка Володимира Зеленського своїм наступним президентом.

Згідно з останнім опитуванням, Зеленський очолює перший раунд голосування, запланований на 31 березня, отримавши 16,4 відсотка на користь колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко 9,6 і президента Петра Порошенка 10,8. У другому турі, запланованому на квітень, Зеленський обіграє Порошенка з 39,6 до 18,1 відсотка, а Тимошенко – з 35,5 до 22,2 відсотка.

Популярність коміка, очевидно, є симптомом оптової незадоволеності українців існуючими політичними елітами, яких вони звинувачують у неспроможності задовольнити високі очікування, викликані революцією Євромайдану 2014 року. Не дивно, що головним чином російськомовний Зеленський має добрі результати на південному сході та серед молоді, оскільки обидва виборчі округи є найбільш віддаленими від українських еліт.

Незалежно від мотивації його прихильників, обрання Зеленського стане катастрофою для України. Він, здається, є гідною людиною, і лише деякі з його публічно висловлених поглядів є образливими або кричущо дурними. Але суть у тому, що він абсолютно недосвідчений як політик і економіст. Його єдина зустріч з усім, що нагадує світ політики, прийшла через відтворення президента-реформатора на телебаченні. Цього просто не вистачає на такому критичному етапі історії України та світу.

Перемога Зеленського майже відразу ж матиме такі негативні наслідки для України

По-перше, відносини України з Заходом атрофуватимуться, оскільки Зеленський намагається з’ясувати, які саме західні інституції та політики мають найбільше значення для його країни. Переговори з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком та Європейським банком реконструкції та розвитку зупиняться. Тим часом американські та європейські політики ставлять свої відносини з Україною. Як і інвестори, які були б нерозумними віддавати свій капітал країні, якою керує комік.

По-друге, українські олігархи, які частково відійшли в тінь за останні п’ять років, скористаються недосвідченістю і нездатністю Зеленського керувати складними урядовими структурами України, щоб повернутись. Тож корупціонери будуть на всіх рівнях суспільства і держави. ВВП України буде знижуватися, його тіньова економіка зростатиме, безробіття зростатиме, торгівля з Європою скорочуватиметься, а відтік мізків, особливо молоді, які обрали Зеленського, прискоряться.

По-третє, реформа повністю припиниться. З одного боку, Зеленський не має жодного поняття про те, як змінюються суспільства, економіки та політичні структури, і йому знадобиться рік-два. По-друге, бюрократичний і адміністративний хаос, який прийде до влади Зеленського, дозволить йому зайнятися збереженням або відновленням основного порядку в соціальній, політичній і економічній системі, які руйнуються.

По-четверте, Путін і його прибічники в сепаратистських регіонах південно-східного регіону України будуть в захваті від прогресивного занепаду України під керуванням  Зеленського. Хто краще буде для них керувати країною, яку вони вважають жартом, краще за клоуна? Хто краще не впорається з можливими провокаціями на окупованих територіях, Азовському морі або материковій Україні? Путін буде дуже спокушений розпочати збройний напад на, скажімо, Маріуполь відразу після інавгурації Зеленського. Можливо, ще більш небезпечним була б спокуса заманити наївного Зеленського в набір зобов’язань, які обмежать сувернітет України.

Як ніби ці наслідки не були достатньо поганими, цілком можливо, що парламентські вибори в Україні восени призведуть до тупикової і роздробленої законодавчої влади, яка не зможе нічого погодити. Тоді Україна мала б найгірший з трьох можливих світів – слабкий президент і слабка Рада, що зіткнеться з величезними внутрішніми і зовнішніми викликами.

Інша революція Євромайдану стає цілком можливою, можливо, навіть протягом кількох місяців після виборів Зеленського. На цей раз, однак, з самого початку він, ймовірно, був би насильницьким, оскільки населення України має надзвичайно велику пропозицію приватних можливостей, а українська армія майже напевно зіткнеться з протестуючими проти головного комедіянта. Малоймовірно, що Путіну вдасться втриматися від того, щоб поспішати на допомогу своїм бойовим російськомовним братам у тому, що він вважає Малою Росією.

Звичайно, ці сценарії є найгіршими, які можна собі уявити. Але це і робить їх страшними.

Олександр Мотиль – професор політології в Університеті Рутгерса – Ньюарк.

Переклад – Голос українською, оригінал статті – https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/why-a-zelenskiy-presidency-would-be-a-disaster-for-ukraine

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

one + 1 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh