Стосунки між Ватиканом і новою Адміністрацією США цікавлять не тільки католиків і не тільки американців. Адже стосунки між двома суперсилами – єдиною супер державою і мініатюрною державою, яка є авторитетом для майже 1,5 млрд. католиків в цілому світі, здатні серйозно впливати на розклад сил на світовій арені.
Питання можливого розвитку двосторонніх стосунків США та Ватикану на шпальтах
Не слід забувати, що останніх вісім років – в часі президенства Барака Обами, стосунки між Ватиканом і США були доволі проблематичними. У 2009 р. посада посла США при Апостольському Престолі була вакантною через серйозний конфлікт між Ватиканом та Адміністрацією Обами в питаннях одностатевих «шлюбів» та абортів. У цей період стосунки були вкрай напруженими. Подібна ситуація повторилася з листопада 2012р. по серпень 2013 р..
США в часі Обминого президентства та Ватикан знаходили спільну мову в питання глобального потепління та запобігання торгівлі людьми. Але ворожість Адміністрації Обами до ключових для католиків питань – аборти, святість шлюбу та релігійна свобода, викликала серйозне напруження у двосторонніх стосунках.
Вершиною конфлікту стало закриття будівлі посольства при Ватикані на Авентіні та перенесення його в стіни посольства США в Італії. Тоді п’ять колишніх послів США при Апостольському Престолі висловили Адміністарції Обами рішучий прилюдний протест.
Обраний президент Дональд Трамп своїм рішенням вже 20 січня цього року зможе задати цілком новий тон у стосунках між США та Ватиканом. Скоріше за все у цьому питанні він буде слухати рекомендацій своєї Консультативної групи католиків.
Політичні експерти в США уже розглядають можливі кандидатури майбутнього посла США при Апостольському Престолі, оскільки це також вказуватиме на майбутній розвиток стосунків. Як відомо однією з основних вимог кандидата на цю функцію є розуміння пріоритетів нового американського президента, а також розуміння Вчення і місії Католицької Церкви.
Експерти нарахували аж 10 таких кандидатів, проте п’ятеро з них вважаються найбільш ймовірними.
Так серед найбільш ймовірних кандидатів експертне товариство називає Ньюта Ґінґріча, Вільяма Е. Сімона (молодшого), Джозефа Форіоне та Ріка Санторума.
Ньют Ґінґріч – колишній спікер Палати представників конвертував в католицтво у 2009 році. Дружина Ґінґріча – активна католичка, співає в хорі Базиліки Національного Санктуарію Непорочного Зачаття у Вашингтоні.
Вільям Е. Сімон (молодший) – бізнесмен, член Мальтійського Чину, на функцію посла при Апостольській Столиці його призначення лобіює колишній мер Нью-Йорка Руді Джуліані, близький до Дональда Трампа.
Джозеф Форіоне – забудовник, син мігрантів з Італії, має подвійне громадянство (США й Італії), близький друг сім’ї Кушнер (Джеред й Іванка (дочка Трампа)), приймав участь у зборі грошей на президентську кампанію Д. Трампа.
Рік Снаторум – колишній сенаторі від Пенсильванії, провідний член Комітету католиків при Трампові в часі його президентської кампанії, батько восьми дітей.
Як менш ймовірні кандидати називаються також: губернатор Нью-Джерсі Кріс Крісті, губернатор Канзасу Сем Бравнбек, колишній губернатор Каліфорнії Арнольд Шварценегер, журналіст та публіцист Джордж Вайґель та Карл Андерсон – глава Лицарів Колумба.
Кінцеву відповідь на майбутню політику Трапма стосовно Католицької Церкви і Ватикану дасть іменування нового посла. Проте, є виразні ознаки того, що при Трампі стосунки між США та Ватиканом можуть стати багато теплішими.