Чи можна дізнатись точну дату смерті і терпінь Ісуса?

Загальновідомо, що події  смерті та Воскресіння Ісуса Христа відбулися в Єрусалимі у першому столітті. Але як точно ми можемо визначити дату смерті Ісуса? Чи можемо ми назвати конкретний  день? І годину?

Відповідь проста: можемо.

Ось чому:

  • Підказка: священство Каяфи

Євангеліє розповідає, що Ісус був розп’ятий за часів служіння первосвященика на імені Каяфа (Мт. 26: 3-4, Ів. 11, 49-53).

З інших джерел відомо, що він служив священиком високого статусу від 18 до 36 року н.е., і це дозволяє нам говорити про смерть Ісуса у цей час.

Але можна знайти більш точні дані. Набагато точніші.

  • Підказка: період правління Понтія Пілата

Всі чотири Євангелія описують, що Ісус був розп’ятий за наказом Понтія Пилата (Мт. 27: 24-26; Мк 15, 15; Лк. 23, 24, Ів. 19, 15-16).

Відомо з інших джерел, коли він служив губернатором Іудеї: від 26 до 36 року, тобто ми можемо звузити масштаби пошуку  до цих кількох років.

Але як дізнатись про конкретний день та рік?

  • Підказка: після “п’ятнадцятого року правління Тиберія Цезаря”

Євангеліє від Луки говорить нам, коли почалася  місія Івана Хрестителя: «У п’ятнадцятий рік панування Тиберія кесаря ??… слово Боже до Іванові, сину Захарії, в пустелі» (Луки 3: 1-2).

Це вказує нам на  точний  рік: 29 р.н.e.

Всі чотири Євангелія розповідають про початок проповідування  Ісуса  Христа в період після Івана Хрестителя, і це означає, що ми можемо викинути ще декілька років у пошуці. Тому смерть Христа мала бути у час від  29 до 36 р. н.е.

  • Порада: Розп’яття у п’ятницю

Всі чотири Євангелія повідомляють, що Ісус був розп’ятий у п’ятницю (Мт 27: 62, Мк. 15, 42, Лк. 23, 54, Ін 19, 42) перед суботою, яка була першим  днем  тижня (Мт. 28,1, Mк. 16.2, Лк. 24, 1, Ів. 20, 1).

Ми знаємо, що це була п’ятниця, бо вона є днем приготувань : тоді євреї  виконували потрібну роботу, бо в суботу заборонялось працювати. Саме тому вони готували більше їжі на два дні.

П’ятница була насамперед  часом заходу скботи.

Однак слід визнати, що між 29 і 36 роками н.е.  було  багато п’ятниць. Що далі?

  • Підказка: п’ятниця під час Пасхи

Євангелія також говорить, що Ісуса було розіп’ято в той час, коли євреї переживали свято Пасхи.  На цьому етапі ми зіткнулися з труднощами.

Матвій, Марко і Лука описують Таємну вечерю на Страсний четвер як Пасхальну (Мт. 26: 19, Мк. 14:14 Лк. 22: 15). Це мало б означати, що Велика п’ятниця – наступний день Пасхи. З іншого боку, пишучи про п’ятницю вранці, святий Іван вказує на те, що єврейські священики ще не споживали  паски: «Повели тоді Ісуса від Каяфи у Преторію. Був же ранок. Та не ввійшли вони у Преторію, щоб не осквернитись, а й могти їсти пасху.”(Ів. 18:28).

Цей фрагмент вказує, що Пасха повинна розпочатися ввечері у п’ятницю. Як церозуміти?

По-перше, можливо, що Ісус і його учні використовували інший календар, ніж первосвященики.

По-друге, можливо, що Ісус “перемістив” для себе та своїх учнів час пасхальної вечері.

По-третє, і цей варіант найбільш правдоподібний, Ісус зі своїми учнями почали відзначати Великдень відповідно до єврейського звичаю напередодні, у переддень свят.

Якщо погодитись  із таким трактуванням, то можемо звузити час пошуку до  двох п’ятниць, в якому Пасха припадає на період 29-36 років: п’ятниця, 7 квітня, в 30 році від Р.Х. і п’ятниця, 3 квітня, рік 33, н.е. В одному з цих двох днів був розп’ятий Ісус.

Але коли саме? Чи здатні ми визначити?

  • Підказка: три Пасхи, згадані святим Іваном

Євангеліє від Св. Івана згадує три різні Пасхи, які святкували під час діяльності Ісуса:

на початку  (Ів. 2, 13)

в середині Його діяльності (Ів. 6: 4)

і нарешті (11, 55)

Це означає, що Ісус діяв протягом принаймні двох років (за іншими даними, близько 40 місяців). Це означає, що Пасха 7 квітня в 30 р. н.е. відпадає. Якщо ми візьмемо до уваги час від 15-го року правління Тиберія (29 р. н.е.), то третя  Пасха повинні припасти найшвидше на 31 років від Р.Х.

Ось чому маємо лише одну дату: п’ятницю, 3 квітня, 33 р. н.е.

Однак можна говорити ще більш конкретно.

  • Підказка: “дев’ята година”

Три євангелісти пишуть, що Ісус помер о “дев’ятій годині” (М. 27: 45-50, Мк.  15, 34-37, Лк.  23: 44-46). Це близко 15.00 дня.

Тому можна сказати, що дата смерті  Ісуса – це  близько третьої  години дня у п’ятницю, 3 квітня, 33 р.н.е.

Тетяна Трачук

За матеріалами deon

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

4 × four =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh