Одна думка про те, що людство може незабаром ступити на червону землю Марса, заворожує. Однак необхідно пам ” ятати про те, що немає гарантій того, що місія закінчиться успішно. Адже ті, хто відправиться в довгий політ, неминуче зіткнуться з різними перешкодами: від фінансових труднощів до проблем з подоланням гравітації планети. А ще їм доведеться пережити найвищий рівень космічної радіації, з яким хто-небудь стикався, психологічний тиск, проблеми зв’язку із Землею та багато-багато іншого…
1. Гроші
Ще до того, як астронавти покинути земну орбіту, їм доведеться зіткнутися з можливістю нестачі фінансових ресурсів. Уряд США зараз витрачає значно менше грошей на космічні дослідження. Приватний сектор може фінансувати деякі аспекти місії, але його ресурси обмежені. В ідеалі необхідно співпраця як влади, так і приватних агентств.
2. Кинути виклик гравітації
Неважливо, наскільки добре людство вивчило космос, залишати планету – це завжди велике випробування. Навіть щоб подолати порівняно невелика відстань від поверхні планети до її орбіти, доводитися долати гравітацію. Для цього необхідно набрати величезну швидкість. Часто запуски закінчувалися вибухами. І як би часто люди не літали в космос, ризики будуть завжди.
3. Убивче космічне сміття
Успішний запуск – це лише півсправи, адже ще належить вижити на орбіті Землі. Космос забруднений відходами з різних об’єктів. Сміття рухається зі швидкістю 28200 км на годину, що в 7 разів швидше швидкості кулі. А враховуючи швидкість ракети, він може стати смертельним. Щоб уникнути цього, використовують навігацію і захисні щити. Тим не менше, поки є сміття, воно буде представляти небезпеку для людей на борту.
4. Занадто велика вага
Щоб дістатися до Марса, буде потрібно величезна кількість палива, яке переважати чимало. NASA вже успішно посадивши безпілотник на Марс, але погодьтеся, корабель з командою і всім необхідним спорядженням на борту буде важити набагато більше. Тому пілотована місія на Марс вимагає мінімізації ваги і палива. Цю проблему ще належить вирішити.
5. Нудьга і ізоляція
Це загрожує астронавтам не тільки протягом польоту, але і після приземлення на Марс. А чекає довгий шлях. Безпілотний корабель долітає до червоної планети десь за 128-333 дня. Маленькій команді, ізольованою на кораблі, доведеться понудьгувати.
6. Психологічний страх втратити з виду Землю
По мірі наближення до Марса Земля буде ставати все менше і менше, поки не перетвориться на крихітну точку на небі. Ніхто не знає, що люди відчують в таких умовах. Ймовірно, у них почнеться депресія, смороду стануть сумувати за домівкою, може проявитися психоз, вони можуть зробити спроби самогубства. Щоб знизити небезпеку втратити Землю з поля зору, планується надати доступ до телескопів.
7. Члени команди, які захочуть вас вбити
Крім перешкод, які підстерігають астронавтів у їх власному свідомості, їм належить боротися і з зовнішніми. В тому числі і з товаришами по команді, які можуть виявитися небезпечними. Навіть найкращі друзі можуть діяти один одному на нерві, якщо довго знаходяться разом, що вже говорити про чужих один одному людей. Бути з одними і тимим ж людьми в замкнутому просторі важко, і це може призвести до жорстокості в поведінці деяких. На цю тему навіть проводилися експерименти: групу людей поміщали в симулятор польоту на Марс, і в результаті вони відмовилися спілкуватися один з одним, взаємодіючи тільки для виконання необхідних завдань.
8. Зв’язок із Землею
Чим ближче астронавти будуть наближатися до Марса, тим менше буде можливостей зв’язатися з Землею по телефону. Одностороння радіопередача з Марса до Землі займає від 4,3 до 21 хвилини. До того ж Сонце може ускладнити зв’язок настільки, що Марс буде відрізаний від Землі на тижні. Це не тільки означає, що астронавти не зможуть спілкуватися з особистих причин, але і залишаться без підтримки у випадку яких-небудь неполадок.
9. Космічна радіація
Це одна з найбільших проблем місії. Атмосфера Землі захищає тих, хто перебуває на поверхні планети, від радіації, але у астронавтів не буде цієї допомоги. Ті, хто знаходиться на МКС, відчувають в 10 разів більше радіації, ніж живуть на Землі. А на людей, які відправляться на Марс, радіація буде діяти в 100 разів сильніше. Невідомо, як це позначиться на організмі, але задокументований вплив радіації поза земної атмосфери включає в себе втрату зору, підвищення ризику ракових захворювань, неврологічні розлади і багато іншого. Під час місії на Марс все може скластися значно гірше. Радіаційні щити знижують ризики, але не дозволяють позбутися від проблеми повністю. Найбільш ефективним рішенням було б скоротити тривалість подорожі.
10. Посадка на Марс
Останній щабель польоту на Марс є найнебезпечнішим. Космічний корабель входити в атмосферу планети на швидкості майже 20 тис. км в годину і використовує тертя, щоб сповільнитися. Через 4 хвилини він буде летіти з тією ж швидкістю, що і реактивний літак на Землі, але це все одное 1600 км на годину. В останню хвилину розкриваються парашути, після чого космічний корабель врізається в поверхню на швидкості 80 км на годину. Більше 60% міжнародних місій на Марс провалюються, причому в більшості випадків це відбувається саме при посадці. У разі якщо на кораблі будуть люди, все може закінчитися трагічно.