Російська сторона вважає, що стягнення податків і митних зборів за постачання для потреб ЧФ є незаконним. Відтак вона планує, підсумувавши платежі за всі роки базування флоту, оформити їх як державний борг України.
Чи довго ще Україна буде годувати окупанта?..Доки у договорі про базування ЧФ у Криму не будуть обумовлені усі питання життєдіяльності іноземної бази і не урегульовані юридичні аспекти, доти Росія продовжуватиме спекулювати темою Чорноморського Флоту, переконаний керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук.
«Зараз йде чергова хвиля. Насправді ця проблема стоїть досить давно. Росія наполягає на тому, що таких митних зборів нема у домовленостях щодо базування Чорноморського флоту РФ в Криму, але основна проблема полягає у тому, що взагалі немає нормального цивілізованого договору про умови базування ЧФ. Тобто виникає низка питань, які Росія порушує тоді, коли їм це вигідно. Водночас, якщо на українській території знаходиться іноземна база, повинен бути договір, який би реагував буквально усі сфери життєдіяльності цієї бази і обумовлював усі юридичні аспекти», – сказав експерт.
Сьогодні ситуація виглядає таким чином, що Україна терпить великі збитки через російську військову базу. «Росія орендує землі у Криму. Зараз навряд чи буде порушуватися це питання, але, за різними оцінками, втрати України становлять півтора-два мільярди доларів через те, що РФ просто не платить за оренду землі. Такий договір повинен був укладений ще після 1997 року, коли підписувалася лише перша угода. Цей договір був базовий, тобто на рівні меморандуму, де не були обумовлені всі аспекти життєдіяльності.
Але тоді Україна особливо не наполягала на тому, щоб доопрацювати договірну базу, довівши її до логічного кінця. Росія теж шарахалася від цього питання, зокрема тому, що Чорноморський флот скорочувався. Однак ЧФ продовжує займати усі об’єкти, здаючи їх у суборенду. За деякими даними, база Чорноморського Флоту використовує лише 30% тих земель, які займає. Решта ж – передана в суборенду комерційним структурам, від чого надходять чималі гроші.
Те ж стосується і митних зборів. Тобто виникають питання, які не були оговорені у договорі. Харківські угоди, підписані Януковичем, внесли ще більшу плутанину в ці відносини. З одного боку, нібито вирішувалися питання постачання газу, з іншого ж, – умови базування ЧФ у Криму так і не були визначено», – зауважив Дмитро Тимчук.
Навряд чи відбудуться зміни у договорі про базування ЧФ у разі підписання Україною угоди про Асоціацію з ЄС. Експерт переконаний, що Європа не хоче псувати стоснки з Росією. «Думаю, що стосунки Росії та України щодо ЧФ з погляду ЄС – це суто двосторонні проблеми. Європейці, як ми бачимо, жодного разу не піднімали це питання. За логікою речей, ЄС повинен порушити два питання: перше – це територіальна цілісність і визначення кордонів, чого в України немає.
Згадаймо випадок в Азовському морі, коли російські прикордонники атакували човен українських рибалок. Це питання виникає тому, що немає делімітації кордонів. Мені важко зрозуміти, чому Європа спілкується з країною, де нема чітко визначених кордонів. Їхню поведінку можна пояснити хіба тим, що вони не хочуть псувати стосунки з Росією, тому коли подібні моменти виникають, в ЄС кажуть, що це питання суто між Києвом і Москвою. Друге – умови базування Чорноморського флоту. Якщо бути об’єктивним, то ЄС має бути цікаво, який юридичний статус, які умови перебування іноземних військ на території України, але, як бачимо, європейці не хочуть сваритися з Кремлем. Думаю, вони й надалі не порушуватимуть цього питання», – сказав Дмитро Тимчук.
Новий Погляд.