Здоров'я

Чим коронавірус небезпечний для діабетиків

Важкий перебіг COVID-19 найчастіше виникає у людей з хронічними захворюваннями, серед них – цукровий діабет. Чому це відбувається і як себе вести пацієнтам?

У пацієнтів з цукровим діабетом коронавірус протікає в 2-4 рази важче, ніж у інших груп пацієнтів. Серед факторів ризику – гіперглікемія, ожиріння, порушення імунітету. Поганий контроль глюкози крові перешкоджає імунної відповіді на вірусну інфекцію і на потенційну бактеріальну інфекцію в легенях. Це збільшує летальність, у хворих COVID і діабетом вона становить 9,2%.

Перш за все при розвитку коронавіруса підвищується ризик гіпоксії, порушень мінерально-електролітного обміну, зневоднення, більш важкого запального процесу дихальних шляхів, розвитку грізного ускладнення – кетоацидозу (невідкладний стан, пов’язане з підвищенням рівня глюкози і кетонових тіл в крові). У пацієнтів з цукровим діабетом, особливо 1-го типу, кетоацидоз може розвиватися стрімко і при зараженні COVID мати тяжкий перебіг.

Характерним проявом коронавіруса, особливо при некомпенсованому цукровому діабеті і його супутніх захворюваннях, є двостороння атипова пневмонія, анемія з руйнуванням еритроцитів, ДВС-синдром (патологічний процес, який характеризується утворенням тромбів), пошкодження міокарда.

Коли звертатися до лікаря?

Для пацієнтів з цукровим діабетом не описано специфічних проявів COVID-19. Їм, звичайно, потрібно терміново звертатися до лікаря при появі таких класичних симптомів, як лихоманка, нездужання, кашель, задишка. Навіть при невеликому підвищенні температури може знадобитися збільшення дози інсуліну або таблетованих препаратів. У разі стійкого підвищення рівня глюкози вище цільових значень необхідно зв’язатися з лікарем для консультації з приводу корекції терапії. Зверніть увагу, що виявлення кетонів в сечі по тест-смужок вимагає негайного звернення за медичною допомогою.

Пацієнти повинні мати вдома хороший запас антидіабетических препаратів і засобів самоконтролю.

Варто заздалегідь купити додаткову кількість тест-смужок для глюкометра або сенсорів для безперервного моніторування глюкози крові, так як в більшості випадків самоконтроль рівня глюкози потрібно проводити досить часто – не менше 4 разів на добу.

Незалежно від типу діабету в даній ситуації варто мати вдома тест-смужки для визначення кетонів в сечі. У разі стійкого підвищення глюкози вище 13-15 ммоль / л ними потрібно скористатися, щоб вчасно виявити кетоацидоз.

Щоб не сталося зневоднення, рекомендується пити багато несолодкої рідини.

Без самолікування

Деякі хворі на цукровий діабет вважають, що ліки, які застосовуються для лікування основного захворювання, збільшують ризик зараження COVID. Це не вірно. Пацієнти з діагнозом «діабет» потребують не тільки в корекції рівня глюкози, але і в нормалізації артеріального тиску. З цією метою їм майже завжди призначають інгібітори АПФ-антигіпертензивні препарати, необхідні для лікування гіпертонії, хронічній серцевій недостатності, діабетичної нефропатії. Вони довели свою ефективність і безпеку, а також здатність продовжувати життя пацієнтів. Необгрунтована відміна даних препаратів може привести до серйозних наслідків.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України