Не всі пацієнти приходять лікувати свої зуби вчасно, а в разі значних руйнувань вилікувати зуб за один сеанс не вийде. Щоб захистити не повністю доліковану одиницю від травмування та інфікування, лікар встановлює тимчасову пломбу. Про те, що робити пацієнту, коли болить зуб під тимчасовою пломбою, ви дізнаєтеся з цієї статті. До фахівців калинівської стоматологічної клініки “Перлина” часто звертаються пацієнти інших клінік з такими скаргами, а позбувшись болю, дякують лікарям і залишають позитивні відгуки.
Причини болю
Тимчасове пломбування необхідне в тих випадках, коли за один прийом неможливо провести якісне лікування зуба. Під час каріозного процесу відбувається інфікування пульпи, а потім кореневих каналів і періодонта. Стоматолог видаляє інфіковані шари дентину й обробляє стінки антисептичним розчином. Але для повного знищення інфекції та усунення запалення цього буває недостатньо. Тому після лікування проводиться накладення лікувальної прокладки з антибактеріальними та протизапальними властивостями на дно порожнини зуба, а зверху встановлюється тимчасова пломба. Іноді стоматологи після лікування каналів проводять тимчасове пломбування з використанням спеціальної пасти, що чинить не тільки антибактеріальну, а й очищувальну дію. Термін дії такого пломбування близько 2 – 3 тижнів.
На повторному прийомі, якщо у пацієнта немає больових відчуттів і ознак запалення, тимчасова пломба видаляється і встановлюється постійна. Така методика значно знижує ризик розвитку ускладнень. Пацієнтів часто цікавить, чому після тимчасової пломби болить зуб, адже лікар його вже пролікував. Можна виділити кілька причин.
Травми як причина болю
Хворобливість після тимчасового пломбування з’являється після того, як закінчиться дія місцевої анестезії. Вона буває майже завжди, оскільки в процесі терапії дентин і пародонт піддаються значній травматизації. Важливо відрізнити норму від патології та своєчасно усунути останню. Зробити це може тільки лікар. Що значніша травма дентину, то тривалішим і сильнішим буде біль. Відновлювальний період займе певний час, про що стоматолог попередить пацієнта. Больові відчуття за нормального відновного процесу відрізняються невеликою або помірною інтенсивністю, що поступово знижується. Біль при ускладненні сильніший, гостріший, наростаючий. З таким симптомом потрібно терміново йти до стоматолога.
Алергічні реакції
Хворобливість після тимчасового пломбування, що відразу виникає і наростає, – одна з ознак алергічної реакції. Часто при цьому запалюються і набрякають ясна, що підвищує ризик інфікування. Доведеться терміново йти на прийом і видаляти невдало підібраний пломбувальний матеріал. Після додаткової обробки стоматолог проводить накладення нової лікувальної прокладки і тимчасове пломбування на основі інших матеріалів.
Часткове руйнування або випадання пломби
Це може трапитися, оскільки тимчасові пломбувальні матеріали досить швидко руйнуються. Видаляти їх також просто. Якщо пломба стала проникною для інфекції або випала повністю, одиниця захворіла від гарячої, холодної та кислої їжі, а потім за якийсь час з’явилися ознаки запалення і постійний біль наростаючого ниючого характеру, затягувати з візитом до стоматолога не варто: що раніше буде проведено лікування, то менший ризик ускладнень.
Помилки стоматолога
Причиною травми зуба може бути і помилка стоматолога. Так, дентин може бути травмований перегрівом під час обробки порожнини бормашиною, якщо лікар вчасно не охолоджує зону струменем води. Це призводить до тривалішого відновлення. Але якщо немає інфекції, болючість поступово вщухає і дентин відновлюється. Іноді для відновлення потрібне накладення ще однієї лікувальної прокладки з тимчасовою пломбою.
Під час обробки кореневих каналів може статися проривання їхніх стінок або в каналі залишиться частина інструменту – це найсерйозніші помилки. З’являються болі під час натискання на постраждалу одиницю, вони мають наростаючий характер і з часом стають нестерпними. Якщо болі стають пульсуючими, посилюються вночі, то свідчить про початок інфекційного процесу. Читайте більше про причини болю після чищення каналів.
Причиною гострого запалення може бути неякісна обробка каріозних порожнин. Незначна ділянка інфікованого дентину, що залишилася після обробки, з часом може стати причиною рецидиву карієсу. До таких ускладнень часто призводить робота наосліп, без попередньої рентгендіагностики.
Важливим етапом у лікуванні є висушування порожнини перед пломбуванням. Якщо її висушити недостатньо, пломбувальний матеріал відставатиме від стінок, що відкриє ворота для проникнення інфекції. Сильне пересушування може призвести до підвищеної чутливості дентину і стати причиною хворобливості.
Якщо стоматолог встановив занадто високу пломбу, на неї під час змикання зубних рядів і жування (натискання на зуб) буде надто високе навантаження з постійним травмуванням і без того пошкоджених тканин. Якщо запломбована одиниця заболіла під час жування, потрібно терміново звертатися до стоматолога. Він просто зішліфує зайву пломбувальну масу і болючість зникне. У стоматологічній клініці “Перлина” таких ускладнень не буває, ми ретельно підходимо до лікування своїх пацієнтів. У нас немає негативних відгуків!
Чи потрібно терпіти біль
Чи може боліти зуб, якщо поставили тимчасову пломбу, і чи варто це терпіти? Стоматологи вважають, що болючість буває і в нормі, і при розвитку ускладнень. Як відрізнити одне від іншого?
Скільки триває біль у нормі
Після тимчасового пломбування деякий час одиниця буде боліти. Інтенсивність і тривалість хворобливості залежатиме від того, наскільки сильно зруйнований зуб, травматичності лікування і чутливості пацієнта. Відмінною особливістю природних больових відчуттів є поступове зниження їхньої інтенсивності та відсутність запалення навколозубних тканин. До часу повторного прийому одиниця більше не болить.
На скільки днів встановлюється тимчасова пломба, визначає стоматолог. Зазвичай це 2 – 3 дні, після чого за відсутності дискомфорту тимчасова конструкція видаляється і встановлюється постійна. У разі сильно вираженого запалення болючість триваліша, але максимум за 10 днів вона все одно має вщухнути.
Якщо ж після встановлення тимчасової пломби зуб усе ще сильно болить, інтенсивність болю не знижується, а наростає, посилюється під час сну (ознака запалення – набряклості, що збільшується в теплі), то це вже не норма. Запалення може розвиватися дуже швидко з порушенням загального стану, високою температурою тіла, ознобом, нездужанням.
Коли слід екстрено звертатися до стоматолога
Це потрібно буде зробити, якщо:
- з’явився сильний больовий синдром, що наростає з кожним днем;
- наростає болючість і набряк навколишніх тканин, проглядаються гнійні виділення з ясен;
- на тлі зубного болю підвищилася температура тіла, посилилося нездужання;
- з’явилися неприємні відчуття від кислого, гарячого або холодного;
- жування стало болючим;
- турбує неприємний запах із рота;
- є повне або часткове випадання пломби.
Ускладнення
Якщо ігнорувати небезпечні симптоми, то можлива поява таких ускладнень:
- інфекційно-запальний процес, що розпочався, просуватиметься кореневими каналами до верхівки кореня зуба, перейде на зв’язковий апарат (періодонт); це супроводжується сильними пульсуючими болями, лихоманкою, нездужанням; якщо на цьому етапі не надали допомогу, запалення перейде в хронічну форму з формуванням на верхівці зуба кісти або пошириться на окістя та кістку щелепи з розвитком остеомієліту – важкого загального захворювання, яке потребує негайної госпіталізації;
- наявність тривалого подразнення тканин під час жування через високу пломбу призведе до сповільнення відновлювального процесу і навіть до повного руйнування зуба. А це вже прямий шлях до протезування – знімних протезів або імплантації.
Як лікувати біль удома
Що робити, коли болить тимчасова пломба зуба? Такі запити часто з’являються в інтернеті. Якщо біль дуже сильний, перш за все, потрібно заспокоїтися і прийняти лікарський препарат із протибольовою дією. Можна також прикласти холод до щоки – це призведе до звуження кровоносних судин, зменшення набряклості та болісних відчуттів.
Найкраще знімуть біль ліки з групи нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП – Диклофенак, Ібупрофен та ін.). Вони чинять знеболювальну та протизапальну дію. Недоліком цих засобів є негативна дія на шлунок, тому особам, які страждають на захворювання цього органу, їх краще не вживати, замінивши на Анальгін або Парацетамол. Не варто пити НПЗП під час вагітності та лактації. Усі препарати цього ряду належать до рецептурних, але в аптеці їх ще можна купити без рецепта.
За помірного зубного болю підійдуть препарати місцевої дії – зубні краплі та стоматологічні гелі.
Лікування болю в клініці
Ефективність лікування болю в клініці залежить від того, як швидко після появи небезпечних симптомів ви звернетеся по медичну допомогу. Насамперед, лікар призначить рентген і тільки після цього розпочне лікування:
- якщо пацієнт звернувся вчасно і запалення ще не почалося, то лікар видалить пломбу, обробить порожнини антисептиком, накладе нову лікарську закладку і тимчасову пломбу;
- при високій пломбі стоматолог видалить її надлишки;
- якщо є симптоми інфікування, то одиницю доведеться переліковувати; всі порожнини знову висвердлюють, після чого обробляють антисептиком, ставлять лікувальну закладку і тимчасову пломбу; за необхідності призначається проведення курсу антибактеріальної терапії;
- якщо причиною було проривання стінок каналу кореня або відлам інструменту, дефект усувають, після чого проводять усе необхідне лікування.
Профілактика зубного болю
Щоб знизити ризик розвитку ускладнень і сильного болю, слід дотримуватися таких рекомендацій:
- під час їжі пережовувати їжу на здоровій половині, не їсти липких продуктів, відмовитися від жуйок;
- після їжі акуратно і не надто активно полоскати рот – інтенсивні полоскання можуть призвести до руйнування конструкції;
- дотримуватися правил гігієни порожнини рота, використовуючи тільки м’яку щітку і пасту з низькими абразивними властивостями, уникаючи сильного натискання на хвору одиницю;
- щодня оглядати уражену одиницю на предмет цілісності пломби; за перших ознак руйнування звертатися до клініки.