Багато хто помічав, що вранці на поверхні мови помітний білий наліт. Для його видалення деякі зубні щітки забезпечені спеціальними ребристими пластинами. Цей наліт не завдає ніякого дискомфорту, не має запаху і легко видаляється. Але якщо ви звернули увагу, що він став товщий, у нього з’явився білий відтінок і неприємний запах, це може служити симптомом багатьох захворювань, в тому числі і шлунково-кишкового тракту.
Стан язика як відображення стану органів шлунково-кишкового тракту
Язик, його зовнішній вигляд може без слів сказати фахівцю, як працює ваш шлунково-кишковий тракт. Якщо ви — людина здорова, ваш язик буде мати блідо-рожевий колір і бархатисту, рівномірно пофарбовану поверхню. Ви пам’ятаєте, як при проходженні медичних оглядів лікарі просять вас показати язик, висунувши його як можна далі. Хоч це і може здатися смішним, але насправді лікар робить це не заради того, щоб підняти настрій собі і вам. Він звертає увагу на розмір мови і перевіряє, чи є набряклість і сліди зубів на його поверхні.
Тим самим лікар може діагностувати запалення слизової оболонки ясен (гінгівіти, стоматити, міксидему) і акромегалію — порушення гормонального балансу. Сухість поверхні язика може бути наслідком гострих інфекційних захворювань: грипу, черевного тифу або сепсису. Її може викликати неприборкана блювота, діарея, перитоніт і поліурія. Стан поверхневого сосочкового шару і колір мови також можуть служити симптомами внутрішніх хвороб:
- анемії
- порушення функції системи травлення
- гепатиту
- цирозу печінки
- хронічного коліту
- гастриту
Але особливу увагу лікарі приділяють такому явищу, як обкладений язик, коли вся його поверхня або окремі локальні області покриті щільним білим або жовтуватим нальотом — це симптом дуже багатьох порушень шлунково-кишкового тракту.
Причини утворення білого нальоту на язиці
Білий наліт, який з’являється вранці на язику у здорових людей, – це епітелій і невелика кількість накопичених під час спокійного, нерухомого стану бактерій і продуктів їх життєдіяльності, які під час неспання змиваються слиною. Ці бактерії, як корисні, так і хвороботворні, живуть у будь-якому організмі і беруть активну участь у багатьох процесах. Вони скупчуються у внутрішній порожнині рота, на поверхні ясен, мови й зубів, ви видаляєте їх вранці під час щоденних гігієнічних процедур.
Чистити наліт на язику слід легкими круговими рухами, намагаючись не пошкодити тканини. Робіть це перед сніданком, щоб бактерії з мови не потрапили у ваш організм
Але існують і інші, більш серйозні причини утворення нальоту. Збільшення його товщини або поява сіруватого відтінку свідчить про зниженні імунітету, при якому збільшується кількість хвороботворних бактерій. Про те, що вам необхідно перевірити органи дихання, може сигналізувати наліт білого кольору, концентрується на кінчику мови або по його краях, іноді такий наліт можна побачити на мові завзятого курця. А поява локальних ділянок білого нальоту на корені язика або його бічних поверхнях у підстави може бути ознакою початку захворювання нирок. Грибкові захворювання, зокрема, кандидоз або молочниця, проявляються вираженим білим нальотом, мають сирну структуру. Одним із симптомів сильної ангіни є щільний наліт на всій поверхні мови, як правило, при цьому у хворого підвищується температура, збільшуються гланди і виникають труднощі при ковтанні.
Однак найчастіше білий наліт на язиці є симптомом порушення функцій органів шлунково-кишкового тракту. Якщо вранці на нальоті видно відбитки зубів, швидше за все, це ознака поганого засвоєння їжі кишечником. Коли щільний білий наліт концентрується в середній частині мови, та ще на ньому помітні тріщини – є небезпека виникнення гастриту. У деяких випадках ви можете і самі скорегувати своє меню і режим харчування, але все-таки краще звернути до лікаря-гастроентеролога і отримати від нього необхідні рекомендації, а при необхідності і лікування.
Чи потрібно прибирати білий наліт?
Той легкий білий наліт без запаху, який утворюється вранці, ви можете просто почистити за допомогою спеціальної або зубної щітки. Але зміни його стану, які є наслідком порушення здоров’я, ігнорувати не можна, особливо коли з’являється неприємний запах і колір нальоту змінюється на жовтий. У цих випадках слід знайти і усунути першопричину появи такого нальоту, після чого він зникне і сам.
При зміні стану білого нальоту першим лікарем, якого ви повинні відвідати, є терапевт – він зможе після огляду вашого язика визначити, до якого фахівця направити вас
Вам необхідно обстежитися у фахівців-медиків, здати аналізи, на підставі яких вам буде поставлений діагноз. У тому випадку, якщо ви вчасно помітите патологію і вчасно зверніться за лікарською допомогою, будь-які лікарські препарати вам можуть і не знадобитися. Так, починається гастрит легко зупинити і вилікувати тільки за допомогою лікувальної дієти.
Андрій Звонков
– Наліт на язику разом з жовтуватістю, болем у правому підребер’ї і порушення стільця — симптом проблем з печінкою. Цей орган здатний відновлювати свої пошкоджені клітини, але для цього необхідно межувати потрапляння в організм небезпечних речовин. Попередити хворобу набагато простіше, ніж вилікувати, тому раз на рік проходите профілактичний огляд. Особливо, якщо у вас є шкідливі звички, чи ви страждаєте від надмірної ваги. Візміть за правило вести активний спосіб життя — кардіо і аеробні тренування — біг, ходьба, плавання, велопрогулянки — не тільки рятують від зайвих кілограмів, але і захищають печінку від запалень. 2-3 рази у тиждень цілком достатньо. Якщо на спортзал не залишається ні часу, ні сил, намагайтеся більше ходити пішки, займіться танцями або йогою.