Війна рф проти України

Бій під Крутами: що сталося в 1918 році і чому важливо пам’ятати про це сьогодні

29 січня 2020 року виповнюється 102 роки з дня героїчного подвигу, здійсненого трьома сотнями студентів, який увійшов в історію України як Бій під Крутами. Героїзм молодих українців довгі роки служити прикладом для багатьох поколінь. Що саме сталося в 1918 році і чому важливо пам ” ятати про це сьогодні?

У грудні 1917 року Раднарком СРСР зажадав від Української Центральної Заради легалізувати військові загони більшовиків в Україні. У разі невиконання Ленін і Троцький, що підписали лист, пригрозили оголосити УЦР такий, що веде відкриту війну. Не дочекавшись відповіді, більшовики нікого це. Бойові дії почалися в середині місяця, пише УНІАН.

Бій під Крутами

За різними оцінками, чисельність війська, яке було готове виступити на боці Центральної Ради, скоротилася з 300 до 15 тисяч. Під час наступу радянської армії бійці УНР нерідко переходили на бік більшовиків або ж проголошували нейтралітет. Це зробило значно несумірним розклад сил, що склалися на той момент між сторонами.

Бой под Крутами: что произошло в 1918 году и почему важно помнить об этом сегодня

Бій під Крутами: приклад людського героїзму

Безпосередньо сама битва відбулася 29-30 (16-17) січня поблизу невеликий однойменної ж/д станції. Вона розташовується на території сучасної Чернігівської області в 130 км від Києва. В бою трьом сотням київських курсантів і козаків “Вільного козацтва” (їх було близько сотні) протистояли кілька тисяч бійців Червоної армії, очолюваних Михайлом Муравйовим.

Більшовики наступали відразу з двох напрямків – харківсько-полтавсько-київського і курсько-бахмацького.

Основною метою битви була зупинка стрімкого наступу більшовиків. Саме це повинно було дати (дало) можливість затримати Червону армію, а українській стороні – підписати Берестейський мирний договір. Активна фаза бою тривала кілька годин.

Бій під Крутами продемонстрував мужність українських бійців і зупинив наступ на Київ на кілька днів. Його підсумок для української сторони прийнято вважати насамперед тактичною перемогою.

Втрати сторін

За різними оцінками, втрати української армії на той момент становили до сотні загиблих. Число загиблих з іншого боку оцінюють приблизно в 300 чоловік, що викликано, насамперед, чисельною перевагою більшовиків.

Імена всіх загиблих з українського боку за більш ніж 100 років встановити не вдалося. Відомі імена близько десятка молодих людей, які віддали свої життя за майбутнє української землі.

Бой под Крутами: что произошло в 1918 году и почему важно помнить об этом сегодня

Пам’ять про Героїв Крут

Незабаром після знаменитого бою Центральна Рада ухвалила перепоховати загиблих у бою під Крутами. Студентів-героїв поховали в Києві на Аскольдовій Могилі. Траурну церемонію тоді відвідав голова Центральної Ради Михайло Грушевський.

Відомий український поет Павло Тичина написавши у пам’ять про загиблих героїв вірш, який назвавши “пам’яті тридцяти”.

На Аскольдовій Могилі

Поховали їх —

Тридцять мучнів українців,

Славних молодих…

На Аскольдовій Могилі

Український цвіт —

По кривавій по дорозі

Нам іти у світ.

На кого посміла знятись

Зрадника рука?

Квітне сонце, грає вітер

І Дніпро-ріка…

На кого завзявся Каїн

Боже, покарай! —

Понад все вони любили

Свій коханий край.

Вмерли в Новім Заповіті

З славою святих. —

На Аскольдовій Могилі

Поховали їх.

Герої Крут і Незалежна Україна

Бой под Крутами: что произошло в 1918 году и почему важно помнить об этом сегодня

У 2006 році недалеко від місця бою був відкритий великий пам’ять пам’ятник. У 2007 році тодішній президент Віктор Ющенко підписав указ про вшанування пам’яті Героїв Крут. З тих пір 29 січня отримало офіційний статус. А в 2012 році на Аскольдовій могилі встановили пам’ятник пам’ять.

Сьогодні в низці міст встановлені пам’ять пам’ятники і меморіальні дошки на честь Героїв Крут. В пам’ять про Героїв називають вулиці і сквери, а в Києві та Львові – навіть навчальні заклади. Зокрема, ім’я Героїв Крут носять столичний Військовий інститут телекомунікацій та Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою.

Щороку 29 січня в Україні проводять пам’ятні заходи на честь подвигу юних героїв.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України