Упродовж десятиліть Австрія була улюбленим районом операцій закордонних спецслужб. Це офіційно підтвердила австрійська контррозвідка. Росія, Китай, Іран та Туреччина названі найважливішими суб’єктами шпигунства.
Однією з причин цього є правова ситуація, яка «робить привабливою діяльність на австрійській території через порівняно дуже низьку загрозу покарання», згідно з нещодавно опублікованим звітом про захист конституції за 2021 рік.
«Іноземні держави продовжують використовувати нейтральну територію Австрії як кращу сферу діяльності для розвідувальної діяльності», — повідомляють співробітники служби конституційного захисту.
Крім правового становища, хорошої геополітичної ситуації, економічної могутності країни та наявності низки міжнародних організацій, як сприятливий чинник згадується і слабкість вітчизняної контррозвідки. Австрійські розвідувальні служби «порівняно з іншими європейськими розвідувальними службами вдаються лише до мінімально інвазивних сил, за допомогою яких операції іноземних розвідувальних служб на федеральній території важко або майже неможливо довести», — йдеться у повідомленні Управління державної безпеки. Розвідка (DSN) відповідає за дослівний звіт.
Шпигунство в основному здійснюється під виглядом так званих «легальних резиденцій» у посольствах, клубах, культурних центрах, агентствах друку, авіакомпаніях або інших місцях розташування компаній. Офіцери розвідки, які працюють у посольствах, захищають себе від кримінального переслідування дипломатичним статусом. Зона відповідальності поширюється не лише на Австрію, а й на інші країни ЄС. Ціль також полягає в тому, щоб контролювати власну діаспору, використовуючи засоби, «часто несумісні з правовою системою країни». У зв’язку з цим, за даними DSN, останніми роками також збільшилося вербування «шпигунів».
Росія, Китай, Іран та Туреччина названі найважливішими суб’єктами шпигунства. Відповідно до звіту, що стосується періоду до початку російської агресії проти України, російські спецслужби діють в Австрії «з таким самим високим рівнем інтенсивності». Росія також шпигує за австрійськими спецслужбами та органами безпеки, покладаючись, наприклад, на вербування співробітників. Три інші країни прямо не звинувачуються у відповідній діяльності.
Китай збирає про Австрію “інформацію про військовий потенціал іноземних збройних сил, а також науково-технічну інформацію з військовою прив’язкою”. В Ірані не останню роль відіграє військовий спецпідрозділ Quds Force. Він «спеціалізується не лише на екстериторіальних військових операціях, а й на збиранні розвідданих». Туреччина приділяє особливу увагу критикам режиму, а також руху Гюлена та Курдської робітничої партії (РПК).
У звіті найбільші загрози на майбутнє вбачаються у спробах вербування, особливо у сфері високих технологій, дипломатії, державних чиновників та наукових кіл, а також у дезінформаційних кампаніях в інтернеті та doxing (публікація секретних електронних листів та документів). Такий вплив «служить меті дестабілізації держави, створення заворушень та невпевненості, а також поляризації суспільства шляхом впливу на громадську думку з метою спрямування настроїв країни у вигідному для них напрямі».
По матеріалам: https://www.vienna.at/
Фото: ©pixabay.com (Sujet)