Неважливо, це лікарі, кухарі, будівельники чи офіціанти: брак кваліфікованих працівників в Австрії більше не обмежується окремими професійними групами, а поширюється на всі галузі.
Зважаючи на старіння суспільства, це навряд чи зміниться швидко. Це говорять прогнози Економічної палати (WKÖ) щодо потреб у робочій силі по секторах та федеральних землях до 2040 року.
На той час має бути добрих 59 000 вакансій у виробництві товарів, майже 55 000 вакантних посад у державному управлінні, обороні та соціальному забезпеченні, добрих 53 000 робітників, що бракують, у торгівлі та ремонті транспортних засобів, 28 100 відсутніх людей у охороні здоров’я та соціальних службах, майже 27 000 осіб у будівництві, майже 20 200 осіб у готельному бізнесі та сфері громадського харчування, майже 19 000 осіб у сфері фрілансу, науково-технічних послуг, 18 560 осіб у сфері транспорту та складського господарства та близько 10 500 осіб у сфері освіти та викладання .
Додаткова потреба у робітників відчувається у всіх федеральних землях. “Якщо не буде вжито контрзаходів, це буде коштувати нам всього процвітання”, – заявив президент Палати економіки Харальд Марер (ÖVP) на прес-конференції у вівторок. Це означатиме, що ВВП у 2040 році буде приблизно на 9 відсотків або майже на 50 мільярдів євро нижчим, ніж за достатньої кількості робочих місць. Щоб протидіяти нестачі кваліфікованих робітників, необхідні розширення догляду за дітьми, стимули для більш тривалої роботи у літньому віці, кваліфікована імміграція та звільнення від податків за понаднормову роботу.
Марер вважає, що чітка імміграційна стратегія може зменшити нестачу робочої сили. У 1960-х та 1970-х роках було отримано гарний досвід роботи з заробітчанами. Федерація австрійської промисловості (IV) також висловилася за створення імміграційної стратегії.
“Настав час розробити стратегію, яка зробить Австрію привабливою для кваліфікованої імміграції”, – заявив генеральний секретар федерації Крістоф Ноймайєр.
Згідно з поточним дослідженням ОЕСР, у міжнародній конкуренції за фахівців Австрія перебуває в гіршому становищі, ніж інші промислово розвинені країни. У рейтингу Австрія посіла лише 26 місце з 38 промислово розвинених країн. Цьому результату сприяла «менш виражена» культура залучення фахівців чи тривалі процедури видачі віз.
Нестача робочої сили означатиме, що ВВП у 2040 році буде приблизно на 9 відсотків або майже на 50 мільярдів євро нижчим, ніж за достатньої кількості робочих місць. Прогнозовані втрати ВВП вплинуть на Відень (-12,4 млрд євро), за ним йдуть Верхня Австрія (-8,5 млрд євро), Нижня Австрія (-7,9 млрд євро) і Штирія (-6,3 млрд євро) ). Пропорційні втрати ВВП найнижчі в найменш населених федеральних землях Бургенланд (-1,2 млрд євро) і Форарльберг (-2,5 млрд євро), за якими слідує Карінтія (-2,8 млрд євро). У середині – Зальцбург (-3,6 млрд євро) та Тіроль (-4,2 млрд євро).