Зважаючи на те, що Україна дотримується усіх вимог Мінських домовленостей, артилерійські системи калібром понад 100 міліметрів відведено від лінії зіткнення на встановлені відстані. Втім наші захисники Батьківщини — гармаші — постійно тренуються для підвищення виучки й злагодженості дій бойових розрахунків та підтримання високої бойової спроможності підрозділу.
Зокрема, на Луганщині військовослужбовці однієї з артилерійських бригад сил АТО провели практичне заняття із виходу в район розгортання та управління вогнем батареї.
Тимчасово виконуючий обов’язки командира батареї старший лейтенант Роман Д. зазначив, що основною метою заняття було відпрацювати з особовим складом дії з розгортання та згортання артилерійських систем із похідного положення у бойове, а також наведення на різні типи цілей. Зі слів офіцера, відпрацювання цього нормативу надзвичайно важливе у практичній підготовці артилеристів. Адже для того, щоб вкластися у норматив і вчасно вийти у вказаний район, максимально швидко привести гармати у бойове положення та вразити вказані цілі, бойові розрахунки повинні відпрацювати ці дії не один десяток разів.
Серед особового складу батареї — багато військовослужбовців, які мають бойовий досвід. Зокрема, особовий склад бойового розрахунку гармати під командуванням житомирянина, який вступив до війська добровольцем.
— Наш бойовий розрахунок гармати разом вже майже півроку. Цього часу достатньо було, щоб навчитися діяти в команді. Дехто з наших хлопців брав участь у реальних відпрацюваннях по цілях противника в районі донецького аеропорту. А там ритм бойової роботи зовсім не такий, як на полігоні. Тому ми завжди намагаємось працювати у форсованому темпі. Так легше звикнути, — каже солдат-артилерист.
З його слів, у бойовому розрахунку гармати — всі мобілізовані. Є колишні таксисти, водії, будівельники, однак артилерійську систему вивчили досконально. Знають матеріальну частину озброєння, і навіть запровадили деякі нововведення у технічне обслуговування «Гіацинта». Артилеристи розповідають, що 152-міліметровий «Гіацинт-Б» хоча й стара артсистема, однак при належному застосуванні є грізною зброєю, яка вражає цілі на відстань понад 30 кілометрів.
— За тактико-технічними характеристиками гармата може робити до 6 пострілів на хвилину, — говорить командир бойового розрахунку. — Ми з товаришами завдяки постійним тренуванням у норматив вкладаємось. До того ж зараз є сучасні способи наведення і обчислення координат для стрільби. Це дозволяє нам швидше виконувати визначені завдання.
Цього разу «боги війни» відпрацьовували дії без виконання практичних стрільб. Однак якщо ситуація на лінії зіткнення буде погіршуватись, українські артилеристи готові до виконання бойових завдань із захисту Батьківщини.
Володимир Скоростецький, із зони АТО
Міністерство оборони України