Духовне

Архієпископ Генрик Госер про об’явлення та ситуацію в Меджугор’є

Меджугор’є – це харизматичне місце, до якого відбуваються приватні паломництва. Не можна не враховувати, яке воно популярне. Ідеться про оптимізацію душпастирської турботи про цих прочан, сказав у четвер під час зустрічі з журналістами архієпископ Генрик Госер. Також під час зустрічі ієрарх повідомив про завдання дорученої йому Папою Франциском місії щодо вивчення душпастирської ситуації в Меджугор’є.

11 лютого 2017 року Папа Франциск призначив архієпископа Генрика Госера спеціальним посланцем Святого Престолу в Меджуґор’є. Його місія, як підкреслено в комюніке Папського державного секретаріату, має на меті «точне з’ясування місцевої душпастирської ситуації, а особливо потреб вірних, які здійснюють туди паломництва, і на цій основі запропонувати можливі душпастирські ініціативи на майбутнє. Її характер виключно душпастирський».

Під час зустрічі з журналістами єпископ дієцезії Варшава-Прага оголосив, що його місія буде допоміжною щодо того, що вже було вивчено в Меджуґор’є комітетом на чолі з кардиналом Камілло Руїні.

«Не можна не враховувати, що це місце таке відвідуване, а люди здобувають там значну духовну поживу. Ідеться про оптимізацію душпастирської турботи про цих прочан і, можливо, про кращу координацію всіх завдань», – сказав архієпископ Госер.

На його думку, «це певною мірою наша спільна справа, що Святий Отець вирішив послати когось із Польщі, хоча мав дуже багато інших можливостей». Сам архієпископ Госер у Меджуґор’є ніколи не був, проте багато вірних із його дієцезії відвідали це місце.

«Так сталося, що Меджуґор’є виявилося харизматичним місцем, до якого люди здійснюють приватні паломництва. З іншого боку, Святий Престол досі не ухвалив остаточного рішення щодо автентичності об’явлень, які стосуються шістьох молодих людей. Проблема полягає в тому, що деякі з них запевняють, ніби й досі є свідками цих об’явлень, які відбуваються щодня, щотижня або щомісяця. Хтось нарахував уже 40 тисяч об’явлень такого типу», – каже архієпископ.

Спеціальний посланець нагадав, що на тлі з’ясування того, автентичні ці об’явлення чи ні, розгорілися локальні конфлікти, зокрема між францисканцями, які працюють у місцевій парафії францисканцями, та єпископом дієцезії Мостар. Її нинішній єпископ-ординарій Ратко Періч опублікував на сторінці дієцезії статтю, де заперечує справжність і надприродний характер послань нібито від Богородиці; згодом італійський ватиканіст Андреа Торнієллі поширив цей текст.

Архієпископ Госер підкреслив, що вже встигли з’явитися недостовірні спекуляції щодо його візиту в Меджуґор’є, зокрема «інформація, буцімто я вже там, що я зазнав чудесного зцілення від Божої Матері». Відповідаючи на запитання про стан свого здоров’я – останнім часом ієрарх лікувався у зв’язку з симптомами малярії – він сказав: «Як ви можете бачити, я притомний, сиджу в президії, прийшов сам. Звісно, я ще не відновив усіх утрачених сил. Завдячую одужанням не лише відомим лікарям, які мене витягли з дуже складної ситуації, а й молитві всієї Польщі про те, щоб я подолав цю складну ситуацію. Вірю в силу молитви».

Візит архієпископа Госера в Меджуґор’є почнеться наприкінці березня. Під час візиту папський посланець зустрінеться, зокрема, з Апостольським Нунцієм у Боснії та Герцеговині архієпископом Луїджі Пеццуто, архієпископом Сараєва кардиналом Вінко Пулічем і єпископом дієцезії Мостар Ратко Перічем. Цілком імовірно, що відбудуться переговори з усіма єпископами цієї та сусідніх дієцезій.

Другий етап візиту архієпископа Госера відбуватиметься вже в самому Меджуґор’є та полягатиме в розмовах із отцями-францисканцями, які там мешкають. Це буде «спостереження за місцевим душпастирством, вислуховування всіх думок, узагальнення їх і досягнення певних висновків». «З іншого боку, я хотів би знати, як їхня діяльність і присутність пов’язана з душпастирськими проблемами, літургією тощо. Усе, що вони скажуть, було предметом дослідження доктринальної комісії», – пояснив він. Натомість архієпископ не планує розмов із особами, які мали досвід об’явлень, тому що – як було підкреслено – це не входить у сферу його місії.

Доповідь архієпископа Госера про перебування у Меджуґор’є має бути представлена до червня цього року. Ієрарх зазначив, що місія «не буде довгою, становитиме скоріше кілька тижнів, аніж місяців». Також він додав, що наразі не знає ймовірної подальшої долі того, що міститиметься в його звіті: «Це мій останній рік служіння в дієцезії Варшава-Прага. 27 листопада мені виповнюється 75 років, тому я йду на пенсію, але якою буде подальша перспектива спеціальної місії, мені важко сказати. Усе залежить від ситуації».

Меджуґор’є розташоване в дієцезії Мостар у Боснії і Герцеговині. За словами молодих мешканців міста, 24 червня 1981 р. їм почала з’являтися Богородиця, яка передавала послання. Такі «зустрічі» тривають і донині та пов’язані не з місцем (відбуваються також за межами Меджуґор’є), а з цими провидцями. Власне, саме безпрецедентна в історії такого роду об’явлень тривалість і відсутність остаточного завершення є однією з головних причин, чому Католицька Церква не винесла остаточного судження щодо їхнього надприродного характеру.

Досі Святий Престол визнає дійсним рішення єпископату колишньої Югославії від 1991 р., згідно з яким не можна підтвердити надприродного характер явищ, що відбуваються в Меджуґор’є. А доки цього не станеться, туди не можна організувати офіційні паломництва. Проте віряни, які прибувають у цю місцевість (а щороку сюди приїздить близько 2–2,5 млн. осіб), мають бути оточені душпастирською опікою.

18 січня 2014 року завершила роботу міжнародна комісія, призначена ще в 2010 році папою Бенедиктом XVI. Її очолював кардинал Камілло Руїні, а завдання полягало в тому, щоб дослідити об’явлення Богородиці. Результати роботи були надані Конгрегації віровчення, яка й має ухвалити відповідне рішення.

У 2015 році, повернувшись із Сараєва, Папа Франциск оголосив, що найближчим часом ухвалить рішення щодо цього питання. Він іще не зробив цього і ніколи однозначно не висловлювався щодо Меджуґор’є.

Проте ватиканісти нагадують, що Понтифік не шкодував критичних слів щодо людей, які стверджують, буцімто були свідками різних об’явлень. Як нещодавно висловився Папа Франциск, Матір Божа – це не «начальниця поштового відділення», яка розсилає повідомлення за повідомленням. Також він наголосив, що концепція «Матері Божої – суперзірки» не католицька.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України