Археологи знайшли найдавніший місячний календар в історії людства. Несподіване відкриття фахівці зробили, піднявшись над полями Абердиншира у Шотландії. Пізніше, у результаті розкопок вчені виявили там 12 заглиблень, що символізують фази місяця. Також ці ямки могли позначати 12 календарних місяців і у них, швидше за все, були вкопані дерев’яні стовпчики.
Все свідчить про те, що суспільство стародавніх мисливців-збирачів, які жили в Шотландії, відраховувало роки і місяціКоманда фахівців із Бірмінгемського університету припускає, що вік їхньої знахідки становить близько 10 тисяч років.
Таким календарем користувалися стародавні люди, які займалися полюванням і збиральництвом. Перші розкопки пройшли тут у 2004 році. Вчені вважають, що календар періоду мезоліту, знайдений в Уоррен Філд, на тисячі років старший, ніж аналогічні споруди у Месопотамії, які до цього вважалися найдавнішими.
До речі, шотландський календар орієнтований на точку сходу сонця у день зимового сонцестояння. Це дозволяло первісним людям робити поправку на реальний астрономічний час і знати напевно, коли чекати чергової зміни сезону. Професор Вінс Геффні розповів: «Все свідчить про те, що суспільство стародавніх мисливців-збирачів, які жили в Шотландії, відраховувало роки і місяці. Також люди вміли відстежувати сезонні коливання місячного циклу. І все це було за 5 тисяч років до того, як перші календарі з’явилися на Близькому Сході».
Дейв Коулі, представник британської Королівської комісії, що займається історичними пам’ятками Шотландії, зазначив: «Ми фотографували шотландські рівнини з повітря останні 40 років і відкривали такі археологічні пам’ятки, які ніколи б не помітили з землі. Але Уоррен Філд – це щось особливе. Приємно думати, що наше дослідження з повітря дозволило дістатися до місця, де, можливо, було відкрито саме час».
Археолог Шеннон Фрэйсер зазначає: «Це чудовий пам’ятник, унікальний для Британії. Наші розкопки дозволили доторкнутися до культури людей, які жили 10 тисяч років тому. І тепер ця знахідка дає нам ще більше розуміння щодо відносин цих людей з часом і з небесними сферами», пише