Археологи знайшли палац царя Соломона в Ґезері

Палацову споруду епохи царя Соломона виявлено в місті Ґезер. Поки не встановлено, хто жив у палаці, повідомляє cnl.news з посиланням на газету «Гаарец».

Монументальна будівля була побудована в 10 ст. до Р.Х., в епоху Соломона, відомого своєю будівельною діяльністю в першу чергу в Єрусалимі і Мегідо. Після правління Соломона єдине Ізраїльське Царство розпалося. Американські археологи змогли також виявити шар, що містить в філістимлянській кераміці. Відомо, що, незважаючи на свою старовину, Єрусалим був захоплений царем Давидом в ході військової кампанії проти євусіїв тільки в к. 11 ст. – поч.10 ст. незадовго до початку масштабного будівництва свого сина Соломона. Етнічна приналежність євусіїв неодноразово піддавалася сумнів; останнім часом широко поширеною думкою було, що вони пов’язані з хетами. Філістимлянська кераміка, також як і металургійні практики, могла бути поширеною по всьому регіону.

У центрі споруди був розкопаний великий двір, характерний для палацових споруд південного Леванту, подібний знайденим в Хацорі і Мегідо. Чия це була резиденція невідомо, але як стверджує директор розкопок Стів Ортіс, який представляє музей Танди Південно-західної баптистської богословської семінарії Форту Ворт (Техас, США), спорудження безсумнівно більше звичайних, навіть великих будинків тієї епохи.

Місто Ґезер (регіон Ізраїлю Шефела) знаходиться біля шляху, що  веде до Єрусалиму і виник задовго до царя Соломона. Вже в 4 тис. тут було присутнє різноманітне населення. У попередні сезони в Ґезері були розкопані печаті й великий картуш фараона Аменхотепа III.

Єгиптяни піддали Ґезер розгрому. Взагалі місто дуже часто згадується в єгипетських джерелах. Тутмос III відзначає, що місто було захоплене на стінах Карнакського храму. У табличках Амарнського архіву Ґезер згадується 9 разів. Навіть фараон Мернептах, один з кандидатів на роль фараона, що протистоїть Мойсеєві, хвалиться на своїй відомій стелі, що «захопив Ґезер». У більш пізню епоху з невідомих причин єгиптяни остаточно вирішили знищити місто, спалили Ґезер і вирізали його ханаанське населення.

Відповідно до Старого Заповіту, місто мало відношення і до філістимлян, так Давид завоював  їх «від Геби до Ґезера». Виявлена американськими археологами кераміка біхромна –  характерна ознака філістимлянської кераміки. Знайдена також т.зв. ашдодська фігурка, маленька скульптура богині, зображеної з пташиним обличчям і довгою шиєю, яка можливо відповідає егейській традиції. Подібні скульптурки знаходили в Ашдоді, Тімні, Екроні і Ашкелоні.

Сам Ортіс дотримується тієї думки, що Ґезер був переважно містом з ханаанським населенням, але з 1200 до 600 рр. тут також були присутні філістимляни. За іншою версією в Ґезері могла перебувати філістимська торгова місія. «Ґезер знаходиться на торгових шляхах. З точки зору його розташування, це важливе прикордонне місто», сказав С.Ортіс.

Нововиявлена споруда знаходиться на захід від т.зв. Соломонових воріт, хоча можна тільки здогадуватися, чи дійсно Соломон бував в Ґезері. Втім, це вкрай ймовірно, якщо процитувати Першу книгу Царств: «А ось те, що стосується робіт, які наклав цар Соломон на збудування храму Господнього та палацу свого, і Мілло, і єрусалимського муру, Гацору, і Мегіддо, і Ґезери. Фараон, єгипетський цар, напав і здобув Ґезер, і спалив його, а ханаанян, що жили у місті, вибив, і віддав його в віно своїй дочці, Соломоновій жінці. І відбудував Соломон Ґезер (1 Цар. 9: 15).

Фараон передав Ґезер Соломону як придане для своєї дочки, і Соломон розбудував місто. Зроблені експедицією знахідки відповідають тексту. Визначено, що місто було зруйноване між 1200 і 1000 рр. На руїнах було збудоване нове місто з фортифікаціями, знаменитими воротами і палацом. Відновлення відбувалося вже в другій половині 10 ст., в епоху Соломона. Якість будівництва свідчить, що тільки правитель, який має в своєму розпорядженні значні ресурси і не відчуває нестачі в робочій силі, міг організувати будівництво подібного комплексу.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

one × 5 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh