Техно

Анемометр — прилад для вимірювання швидкості вітру

На жаль, досить часто на кайт спотах можна спостерігати таку картину: новачок запускає кайт в небо і не може впоратися з тягою, навіть в краю вітрового вікна, де вона мінімальна. А піднявши купол над головою в зеніт такого горе-кайтера починає не контрольовано висмикувати в небо. На кайтерскій мові таке поняття навіть має свій власний термін — «чайний пакетик». Все це може дуже погано закінчитися для новачка.

Щоб не потрапляти в подібну ситуацію, необхідно чітко дотримуватись рекомендацій виробника щодо відповідності площі силі вітру, в якому його можна використовувати.

А щоб визначити силу (швидкість) вітру, кайтери використовують спеціальні вимірювальні прилади — анемометри, або простіше кажучи по кайтмові — машинка, прилад, ананимитр 🙂

Огляд анемометрів JDC Electronic

Лідером ринку у виробництві анемометрів є швейцарська фірма JDC Electronic, яка займається розробкою вимірників вітру вже більше чверті століття. За цей час її продукція по праву завоювала величезну популярність у людей для яких питання “А скільки ДМЕ?” має важливе значення.

Серед величезного розмаїття моделей JDC для нас цікаві ручні анемометри індивідуального типу. У лінійці JDC вони представлені двома основними групами по виду механізму, що визначає силу вітру – крильчасті і чашкові.

Крильчатку (маленький гвинт діаметром 12-17 мм, встановлений вертикально) потрібно розташовувати по потоку для точного визначення сили вітру, а чашка (пропелер діаметром 54 мм, встановлений горизонтально) цього не вимагає.

Крильчасті анемометри JDC

З крильчастих анемометрів останніх років справжній хіт – перша модель з серії Xplorer. Направляємо прилад за вітром і отримуємо на екрані головні цифирки, які нам потрібні: швидкість і максимальний порив. Як і всі моделі Xplorer’ів , цей анемометр дуже невеликий і легкий – всього 50 грам. До приборчик прикріплений шнурок, його зручно повісити на шию і користуватися при необхідності. Є підсвічування дисплея. Серія анемометрів Xplorer не боїться бризок і повного купання у воді.

В моделі Xplorer 2 доданий сенсор температури. Цим він подобається багатьом користувачам, можна швидко визначити температуру води, просто опустивши його на кілька секунд у воду. Ця модель корисна восени і навесні, коли стоїть питання якої товщини гідрокостюм одягнути, щоб не замерзнути.

Третя модель Xplorer 3 — крім швидкості і температури може показати напрям вітру, т. к. має вбудований цифровий компас.

анемометр
анемометр

Xplorer 4 — вже практично метеостанція в кишені. За рахунок запису атмосферного тиску можна зрозуміти намечаемое зміни в погоді. Це непогано при очікуванні вітру. Адже відомо, що в середній смузі вітру дмуть, в основному, при проходженні атмосферних фронтів, що супроводжується відчутним зміною (падінням) тиску. А якщо раптом виявляється, що тиск звалилось вертикально вниз за останні 20-30 хвилин (зазвичай перед хмарою) – обережно, шквалу не минути! Швидкість і напрямок вітру, температура води і повітря вимірюється в ньому також як у моделях 1, 2, 3. На сайті інтернте-магазину Testo ви зможете придбати крильчатий анемометр. Перед покупкою ви можете проконсультуватися з спеціалістом магазину.

Чашкові анемометри JDC

У 2009 році за прикладом Xplorer’ів оновлені моделі чашкових вимірників вітру Eole і Meteos стали водостійкими і з підсвічуванням.Тепер вони до того ж більш масивні і зроблені грунтовніше, що так необхідно при установці на штативі, наприклад, на березі для загального огляду. Головне в цих анемометрах — чашка дає можливість отримувати точні значення, не направляючи прилад строго за вітром. Крім поточної швидкості і максимальних поривів на дисплеї можна побачити середню швидкість вітру за певний період. Все це зручно при тривалому спостереженні за вітром, тому у суддів різних змагань можна часто побачити Eole або Meteos.

Особливість моделі Meteos — датчик температури, з допомогою якого прилад показує не тільки поточну температуру повітря, але і обчислює так званий виндчил-фактор (коефіцієнт охолодження). Ви знаєте, що при температурі 0 градусів і швидкості вітру 8 м/с ефект впливу холоду такий же як і при температурі мінус 13 градусів без вітру. Ця температура мінус 13 градусів і називається виндчил-фактор. У холодну погоду добре орієнтуватися на ці свідчення, щоб не допустити переохолодження на вітрі.

Така ж функція є і в моделях Xplorer 2,3,4 і елітарної моделі Geos N11

Ручна метеостанція Geos N11

GEOS N11 створений для найвимогливіших користувачів, які хочуть знати все (!) про параметри повітря. Це абсолютно унікальна ручна метеостанція. При невеликих розмірах і вазі всього в 170 грам, в ній передбачена можливість запису у внутрішню пам’ять всіх параметрів навколишнього середовища – швидкості вітру, температури, вологості, тиску повітря. І особлива фішка — це передача цих даних на комп’ютер по USB-кабелю через унікальну пластину, яка прикладається до екрану. В цій моделі дуже багато спеціальних функцій, яких немає ні в однієї іншої моделі. Наприклад, великий інтерес представляє для кайтеров щільність повітря (важливий параметр, який безпосередньо впливає на тягу кайта).

Ми виміряли щільність вітру в мороз при -15…-20: холодне арктичне сухе повітря щільніше, ніж вологий літній при -25…-30 градусів відсотків на 15-20. Загалом, дуже наворочений прилад, який поміщається на долоні.

Впевнені, що широкий спектр моделей анемометрів JDC: від Xplorer 1 до Geos N11 допоможе завжди тримати вітер під Вашим контролем.

Необхідність вимірювання швидкості вітру

Дивно, але зустрічаються і досі райдери, які стверджують, що толку в машинці нема, і якщо вона вже й може для чогось згодиться, так тільки якщо для веселих конкурсів, які часто проводяться на славляться на весь світ розгнузданих кайтерских вечірках.

Але повірте, як тільки Ви дістанете анемометр з кишені щоб визначити силу вітру на березі, тут же той типчик, який тільки що більше всіх кричав, що, мовляв, анемометр — непотрібна дрібничка, намалюється поруч з вами, щоб дізнатися поточні свідчення швидкості вітру.

Справа в тому, що самостійно досить складно точно визначити швидкість вітру. Ви можете, наприклад, на око відрізнити 10 від 12 м/с? А якщо при цьому у Вас лінійка кайтів, скажімо, 12 і 8? Адже якщо середній вітер дме 12 м/с, то Ви візьмете 8-ку, а якщо 10 м/с, то, швидше, правильним вибором буде 12-ка.

Тому настійно рекомендуємо всіх кайтерских аксесуарів в першу чергу особливу увагу приділити саме анемометра. І справа навіть не в тому, що це витончений якісний прилад швейцарського виробництва, а в тому, що це дійсно базовий елемент безпеки райдера.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України