Албанія: в Шкодері проголошено 38 блаженних – мучеників часів комуністичного режиму

У суботу 5 листопада 2016 року Албанія отримала своїх перших блаженних –у місті Шкодері в північно-західній частині країни, беатифіковано 38 мучеників за віру часів комуністичного режиму. Місцем проведення богослуження була площа перед катедральним собором Святого Стефана у Шкодері. Беатифікаційну Святу Месу в імені Папи Франциска очолив Префект Конгрегації в справах святих кардинал Анджело Амато.

В урочистій беатифікаційній церемонії взяли участь архиєпископ Шкодеру-Пулту Анджело Массафра, єпископи з Косово, Чорногорії, Італії, Ховатії та багатьох інших країн, понад 300 священиків і десятки тисяч вірних з усієї Албанії, Косово, країн албанської діаспори, як також представники уряду й глави релійних спільнот країни.

В гроні нових блаженних мучеників є два єпископи, серед яких архиєпископ Дурресу Вінценц Преннуші, що належав до Ордену Братів Менших Францисканців, 32 священики – 7 Братів Менших Францисканців, 3 отці-єзуїти, 1 семінарист, а також 4 мирян, серед яких одна дівчина, 22-річна Марія Туці, вчителька й кандидатка до Згромадження Сестер Стигматинок.

Албанія, проголосивши себе повністю атеїстичною країною, відзначилась дуже жостоким переслідуванням усіх віруючих, як католиків і православних, так і мусульман. Католики зазнали особливих гонінь задля їхньої душпастирскої динамічності та непохитної ідентичності віри.

У вересні 2014 року, підсумовуючи свій візит до Албанії, Папа Франциск сказав, що їдучидорогою, яка веде з аеропорту до центральної площі албанської столиці, він помітив плакати з портретами священиків, які були вбиті під час комуністичної диктатури і щодо яких відкрито беатифікаційний процес. Але до них слід додати сотні християнських і мусульманських духовних осіб, які були вбиті, зазнавали тортур, були ув’язнювані й депортовані лише за те, що вірили в Бога. Протягом згаданого періоду тисячі церков і мечетей були зруйновані, перемінені на склади або і кінотеатри, в яких пропагувалася марксистська ідеологія, спалювано релігійні книжки, а батькам заборонялося давати дітям релігійні імені своїх предків.

«Пам’ять про ці трагічні події є суттєвою для майбутності народу, – підкреслив Святіший Отець. – Пам’ять про мучеників, які витривали у вірі є запорукою долі Албанії, тому що їхня кров не пролилась даремно, але стала посівом, що принесе плоди миру й братерської співпраці. Мученики не програли, вони – переможці. В їхньому героїчному свідченні відображається всемогутність Господа Бога, Який завжди утішає Свій народ, відкриваючи нові шляхи й горизонти надії».

В інтерв’ю для Радіо Ватикану кардинал Анджело Амато, Префект Конгрегації в справах святих, підкреслив, що у пеклі жахливих переслідувань албанські мученики виявили до своїх мучителів такі самі почуття й наставлення, як Христос: прощення, милосердя, братерство. Вони є свідками нового людства, яке сіє мир, радість і братерство, а не війни, поділи та вбивства невинних людей.

Під час переслідувань, принижень та кровопролиття люди запитували, де ж Бог, чому Він дозволяє на таку жостокість?  Мученики дають відповідь на питання щодо «мовчання Бога». Албанські мученики відчували, що Господь Бог ніколи не був відсутнім у їхньому життї. Він підримував їх під час тортур, страждав разом з ними, розом з ними плакав. В албанських мучениках Христос наново переживав Свої страждання і смерть.

Знущання над єпископом Франо Джіні тривали майже 2 роки. Єпископа, звинуваченого в антикомуністичній пропаганді, після арешту жорстко тортурували, морили голодом і спрагою, підвісили на дереві на подвір’ї держбезпеки, били палицями до втрати свідомості та кинули в каналізацію. Однак, єпископ ще й далі залишася живий і тоді його розстріляли разом з іншими. Ця надзвичайна мужність була плодом Христової благодаті, що підтримувала його у хвилини невимовних мук.

А у проповіді під час беатифікаційної Святої Меси Префект Конгрегації у справах святих сказав: «Дякуючи Божому Провидінню, хресне дерево, яке зазнало бичувань під час комуністичного режиму, за прикладом Христа, розп’ятого і воскреслого, наново розквітло в Албанії з оновленою енергією. Церква, пам’ятаючи Хрисиові слова: «Переслідували мене, переслідуватимуть також і вас» (Ів 15,18-20), після гонінь відродилась ще в більшій красі, підтримана також і свідченням своїх дітей-мучеників.

25 квітня 1993 року, відвідуючи Албанію, святий Іван Павло ІІ поблагословив наріжний камінь санктуарію Пресвятої Богородиці Доброї Ради, небесної Покровительки Албанії. Албанську Церкву з її єпископами, священиками ат вірними, можна порівняти з віковим дубом, який не захитався під вітрами й бурями історії, але як і раніше міцно вкорінений у вірі в Христа».

Говорячи про те, як ставитись до нелюдською й кривавої диктатури, кардинал Анджело Амато сказав, що мусимо засвоїти слова Папи Франциска: «Не забувати про рани, але й шукати помсти. Прямувати вперед, трудячись з надією на велике майбутнє.

Перед обличчям релігійного геноциду комуністичної диктатури минулого сторіччя потрібно пам’ятвти і прощати. Пам’ять служить для того, щоб зміцнити заклик Ісуса Христа прощати ворогам, навіть, більше – їх любити і молитись за переслідувачів. Католики повинні успадкувати від мучеників почуття любові, братретсва і згоди, а не наставлення ненависті, злоби та поділу. Сьогодні, за словами Префекта Конгрегації у справах святих, пам’ятаючи про закатованих мучеників своєї землі, треба огорнути плащем прощення тих, хто їх переслідвав, тортурував і позбавив життя. Цей дар католицька Церква з радістю й переконанням дарує албанському народові.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twenty − eight =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh