Як вивели домашніх лисиць

Все почалося в 1950-х роках, коли вченому Дмитрові Бєляєву прийшла в голову думка схрестити лисицю і собаку, щоб отримати одомашнених лис: імовірно особини повинні були перейняти милу зовнішність від лисиць і характер від собак. Дивно, чи не правда? Давайте подивимося, що з цього вийшло.

1. Домашні лисиці значно відрізняються фізично від своїх диких попередниць.

Домашні лисички успадкували зовнішність собак в більшій мірі, ніж диких лисиць: наприклад, у них висячі вухан, як у цуценят, вигнуті хвости, а на шубці бувають плями.

2. Їх гені значно відрізняються від лисячих.

Незважаючи на те, що Дмитро Бєляєв – людина, який почав експеримент – помер в 1985 році, дослідження продовжилися і без нього. В результаті були виведені лисиці, які мали подібні ознаки з собаками, а також показали власні ознаки гібрида. Смороду не боятися людей і не виявляють по відношенню до них агресію.

3. Радянський вчений ризикував життям заради цього дослідження.

В радянські часи генетика була забороненою наукою, і вчених, що займаються їй, переслідували за законом. Сталін навіть запровадив політику під назвою Лысенкоизм, за якою генетики піддавалися репресіям. Бєляєву пощастило більше, ніж іншим: Сталін невдовзі помер, і вчений зміг спокійно продовжити свій експеримент.

4. Все почалося з бажання більше дізнатися про собак.

Процес одомашнення собак відбувався тисячоліттями і невідомо, чому собак вдалося приручити, в тій годину як лис – ні. Дмитро Бєляєв намагався одомашнити лисиць, щоб довести, що це можливо, а також щоб з’єднання з’ясувати, яким чином відбувався процес приручення собак.

5. Для експериментів використовувалися лисиці з звіроферм.

Бєляєв вирушав на звіроферми, де тварин вирощували для використання в подальшому їх хутра, і шукав лисиць, які не боялися його чи боялися менше за інших. Всього 10% лисиць підходили для подальших досліджень.

6. Жорстокий процес селекції лис викликав серйозні суперечки.

Для експерименту було відібрано 130 лис: 100 особин жіночої статі та 30 – чоловічого. Потім з їх потомства також відбиралися особини, які не відчували страху в присутності людей і не виявляли по відношенню до них агресії. На жаль, факти були невтішні: лише 10% особин виявляли подібні якості. Решту відправляли назад на фермі. Саме тому експеримент досить суперечливий і гідний жорсткої критики в свою адресу.

7. Якщо ви хочете завести домашню лисицю, це буде коштувати вам багато грошей.

Вартість лисиці з розплідника в Новосибірську становить 50 тис. рублів. Лисицю перед продажем обов’язково стерилізують: для самок стерилізація платна – 3400 рублів, а для самців безкоштовна. Також якщо ви живете в іншому місті, вам доведеться платити за доставку тварини – 6000 рублів. Лис продають і в інші країни. Важлива умова при придбанні лисиці – ви повинні жити в будинку, щоб тварина могла міститися у вольєрі, для квартирного утримання лис не продають.

8. За домашніми лисицями не дуже складно доглядати.

Незважаючи на деякі проблеми з поведінкою, за домашніми лисицями досить просто доглядати. Наприклад, їх харчування практично не відрізняється від харчування собак. Єдине, в раціон лис необхідно включати сирі овочі і фрукти. Деякі також кажуть, що здоров’я їм потрібно сіре м’ясо.

9. Домашні лисенята набагато більші пустунчика, ніж цуценята собак.

Якщо цуценята собак грішать тим, що гризуть взуття та меблі, а також пристають до вашим гостям, то лисиці переносять ці проблеми на абсолютно новий рівень. Одна господиня лисиці скаржилася, що її вихованка пісяє їй в чашку з кавою, тільки щоб подивитися на реакцію господині, коли та це виявити.

10. Існує ще безліч генетичних загадок, які належить розгадати.

Вчені все ще не можуть зрозуміти, чому одні одомашнені лисиці доброзичливі, а інші ні – геном «доброзичливості» ще не вдалося визначити.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

18 − seven =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh