ЄС|NATO

7 звичок високоефективних держав

Принципи, сформульовані Стівеном Кові в його “7 звичок високоефективних людей” сьогодні відомі всім, хто професійно займається управлінською діяльністю.

З моменту першого виходу цієї книги в 1989 році її було перекладено на 38 мов і продано більше 15 мільйонів екземплярі в 73 країнах світу.?Десятки тисяч менеджерів з усього світу пройшли відповідні тренінги.

Вивчаючи і застосовуючи “принципи Кові” в професійний управлінській діяльності я побачив, що вони є також дуже корисними для розуміння підходів, які забезпечують ефективність суспільств і держав.

Поточна виборча кампанія пройшла зовсім в інших дискусіях, але я, як і вся команда Громадянської позиції, впевнений, що разом з усіма справді новими політиками і фаховими управлінцями, патріотичними і порядними людьми, яких в нашій країні справді є вже дуже багато, за допомоги і підтримки небайдужих громадян і громадянського суспільства, ми зможемо побудувати справедливу і ефективну державу Україна.

Звичка 1: Be Proactive: Principles of Personal Choice – будь проактивним: принцип особистого вибору

Високоефективні держави завжди займають про-активну позицію. Вони не чекають на події, щоб потім на них реагувати. Вони перші порушують питання, як у відносинах зі своїми громадянами і їх суспільством, так і у відносинах з іншими державами.

Звичайно, адекватна, зважена, чітка і вчасна реакція на події – це дуже важливо. Але чим більше подій і питань порушуються про-активно, тим менше ресурсів витрачається на ре-активну діяльність і тим більше їх залишається для реалізації власного бачення і пріоритетів.

Звичка 2: Begin with the End in Mind: Principles of Personal Vision – починай, розуміючи кінцеву мету: принцип лідерського бачення

Ефективні держави мають бачення свого майбутнього. Це бачення не завжди стає реальністю, але без нього шанси розвитку подій в бажаному напрямку суттєво знижуються і, за умов жорсткої конкуренції і обмежених ресурсів, зводяться до нуля.

Звичка 3: Put First Things First: Principles of Integrity & Execution – спочатку роби те, що потрібно робити спочатку: принцип цілісності і дисципліни

Високоефективні держави, як і високоефективні люди, дуже багато часу приділяють тим напрямкам діяльності, які є важливими, але не є терміновими.Саме ця діяльність є найважливішою з точки зору створення основ ефективності, їх підтримання і розвитку.

Освіта, наука, культура і медицина – ось чотири стовпи, на яких стоять і завдяки яким розвиваються всі високоефективні держави.

Економіка – це результат комерціалізації наукових досягнень, культурних потреб і можливостей, що випливають з рівня освіти і здоров’я. людей.??Чим більше держава інвестує (не тільки грошей, але й часу, уваги, якісних управлінців…) в освіту, науку, культуру і здоровий спосіб життя, тим менше потім потрібно витрачати всіх видів ресурсів на гасіння термінових пожеж в будь-якій сфері діяльності і біг на місці лише заради підтримання ілюзії наявності продуктивної і корисної праці.

Цей принцип є головним в управлінській діяльності, яка базується на цілісності бачення, місії і мети і дисциплінованого виконання завдань щодо її досягнення.

Звичка 4: Think Win/Win: Principles of Mutual Benefit – Думай в дусі Виграв/Виграв: принцип взаємної вигоди

Якщо для людини, коли йдеться про мислення в дусі взаємовигідних стосунків, мова йде, насамперед, про взаємини з іншими людьми, то для держави цей принцип означає збалансовані відносини з громадянами, їх спільнотами і суспільством в цілому, а вже потім – з іншими державами.

Застосування принципу виграв/виграв на практиці є дуже складним, оскільки дуже складно втриматись від спокуси отримати більше, залишаючи когось в програші, коли для цього є всі можливості.

Але такий підхід є дуже слабким навіть з огляду на тривалість стосунків між людьми, не кажучи вже про держави, які існують в переважній більшості набагато довше, ніж люди.??Кові говорить: “для менталітету “виграв/виграв” необхідні велика мужність і велика чуткість одночасно. Такий баланс є свідченням істинної зрілості.Володіючи ним, я здатний слухати, співчувати і розуміти, але в той же час мужньо відстоювати власну точку зору”…??Годі й казати, що лише дійсно високоефективним людям і державам притаманна така зрілість.

Звичка 5: Seek First to Understand, Then to be Understood: Principles of Mutual Understanding – спочатку намагайся зрозуміти, а потім бути зрозумілим: принцип взаєморозуміння

Цей принцип вимагає постійної публічної дискусії в трикутнику влада-бізнес-суспільство, реального діалогу, а не його імітації лише заради отримання гарного піару.

Це також забезпечення всебічного контролю з боку громадянського суспільства за діяльністю владних інститутцій, впровадження і активне застосування інструментів прямої (в тому числі, прямої електронної) демократії – референдумів, петицій тощо; організація постійно діючого механізму зворотного зв’язку з суспільством.

Сьогоднішній рівень розвитку комп’ютерних технологій дає можливість владі радитись з суспільством з будь-яких питань в режимі реального часу і це обов’язково потрібно робити.

Звичка 6: Synergize: Principles of Creative Cooperation – досягай синергії: принцип творчої співпраці

Принцип синергії означає перш за все відмову від мислення в парадигмі “або-або”. Він означає, що людина (а тому й держава, уособлена у владних інститутах і державних управлінцях) має бути відкритою для нових можливостей і варіантів рішень.

Ми бачимо багато проявів синергії в живій природі, вже все частіше і частіше – в бізнесі, але дуже рідко – в політичній і державній діяльності неефективних країн.

Чому? Тому що для розуміння принципу синергії, не кажучи вже про його застосування, потрібен високий рівень особистої зрілості і глибоке усвідомлення головної риси сучасної реальності – взаємозалежності.

Коли люди, які досі вважають, що можуть існувати незалежно у взаємозалежному світі, приймають на основі цієї думки рішення, відбувається те, що ми спостерігаємо кожного дня з екранів телевізорів і в житті.

Думаю, що тут буде доцільно навести досить довгу, але надзвичайно ілюстративну і влучну цитату з Кові:??”скільки часу витрачається на викриття чужих гріхів, на інтриги, суперництво, міжособистісні конфлікти, захист тилу, дії з-під поли, маніпулювання і хитрощі! Це все одно, що вести автомобіль, однією ногою натискуючи на педаль газу, а іншою – на гальма!??Але замість того, щоб прибрати ногу з гальм, більшість людей вважає за краще ще сильніше тиснути на газ. Заради підсилення своєї позиції вони застосовують тиск, красномовство і логічні побудови.??Проблема полягає в тому, що в найвищому ступені залежні люди намагаються досягти успіху у взаємозалежній реальності. Вони залежать або від сили, яку черпають зі свого службового становища, і тоді діють за принципом “виграв/програв”, або від того, наскільки великою є їхня популярність в очах інших людей, і в цьому випадку керуються принципом “програв/виграв”.??Навіть стверджуючи на словах свою прихильність принципу “виграв/виграв”, вони не бажають слухати по-справжньому і прагнуть маніпулювати іншими. За такої атмосфери синергія неможлива. Невпевнені в собі особи вважають, що дійсність має пристосовуватись до їх парадигм. Вони відчувають величезну потребу уподібнювати собі інших, нав’язувати їм свій стиль мислення.??Ці люди не розуміють, що вся цінність відносин полягає в існуванні іншої точки зору. Однаковість не є згода; одноманітність не є єдність. Єдність (або згода) – це взаємодоповнення, а не однаковість…Суть синергії полягає в тому, щоб цінувати відмінності”.

Справжнє розуміння і ефективне використання принципу позитивної синергії як у відносинах з іншими державами, так і у відносинах з власним суспільством, народом і громадянами – це одна з найяскравіших рис і найважливіших звичок сучасних високоефективних держав.

Звичка 7: Sharpen the Saw: Principles of Balanced Self-Renewal – загострюй пилу: принцип збалансованого самовідновлення

Суть цього принципу є очевидною, якщо мова йде про окрему людину. Треба постійно відновлювати і розвивати всі види особистої енергії – фізичну, духовну, інтелектуальну і емоційну.??Але як же бути з державою? Як держава має відновлювати свою енергію?

Відповідь, на, здавалося б, складне питання, очевидна: сьома звичка високоефективних держав – це не що інше, ніж система і розвинені механізми соціальних ліфтів і демократичні вибори.

Лише демократичні вибори з механізмами соціальних ліфтів створюють можливості для впровадження і підтримання процесу безперервних вдосконалень на рівні суспільства і держави. Процесу, який є передумовою будь-якого розвитку і успіху.

Дописувач: Олег ДЕРЕВ’ЯНКО

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.