Два Автостопщика – так називають себе Ганна Думанська та Богдан Місюренко – пара з України, яка вісь вже 6 років подорожує по світу. Хлопці відвідали 65 країн за цей час і встигли пожити півтора року в Китаї. Саме автостопом зазвичай вони переміщуються в дорозі, звідки й таку назву блогу.
Ми вже не просто подорожуємо, а живемо в дорозі. 10 з 12 місяців ми подорожуємо по світу, а додому повертаємося для того, щоб побути з батьками та рідними, продумати новий маршрут і перепакувати рюкзаки.
Багато хто дивується, як же нам вдається подорожувати майже постійно. Відповідь на це питання досить простий. Оскільки ми подорожуємо бюджетно, то нам не доводиться зупинятися десь на тривалий час або повертатися додому для того, щоб заробляти гроші.
Зазвичай в подорожах ми витрачаємо від 1 до 5 доларів в день на одну людину, так що витрат не так вже й багато. І навіть зараз, подорожуючи по США, нам вдається не виходити за рамки нашого традиційного бюджету. Слідкуйте за нашими автостопными пригодами по Америці на нашому Youtube-каналі.
Сьогодні ми коротко розповімо найважливіші моменти, за допомогою яких можна економити в подорожі. Але також у нас є книга і відео-курс про бюджетних подорожах, з допомогою яких можна дізнатися все, що потрібно початківцю мандрівникові, у якого не так багато грошей або взагалі їх немає. )
Отже, на що ж ідуть гроші під час подорожей?
- Пересування
- Нічліг
- Їжа
- Квітки в музеї та цікаві місця
Пересування
Радимо спробувати подорож автостопом, адже він абсолютно безкоштовний, а за день можна проїжджати від 300 до 1000 км. Почати варто з невеликих відстаней і потроху розширювати простори своїх тріпів. Також цікаво пересуватися на велосипедах і пішки, але швидкість буде значно нижче ніж у автостоп.
Ми самі проїхали автостопом 14 000 км і у нас не траплялося ніяких неприємних історій в дорозі. Всі водії, які зустрічалися на нашому шляху, були прекрасними людьми і цікавими співрозмовниками. Завдяки автостопу ми зустрічали дивовижних людей, наприклад, в Брунеї справжнього і єдиного на усю країну фокусника, в США відомого бійця без правил, в Монголії популярного співака, в Китаї мільярдера і т. д.
Так, наприклад, у того ж Брунеї нас підвіз людина, яка настільки нами зацікавився, що вирішив зробити знаменитими на всю країну. Він написавши про нас у всі 3 газети країни, і вони опублікували статті про нашу подорож тривалістю до 14 місяців. З цими газетами ми пішли в головний офіс Королівських Брунейських Авіаліній і подали напругу, чи можуть вони посприяти і допомогти нам якимось способом дістатися додому. Через тиждень ми отримали на свою електронну пошту лист з квитками на літак. Так зустріч в автостоп допомогла нам «авиастопом» повернутися безкоштовно додому.
Крім автостопу ми також більше десятка разів займалися гідростопом, тобто безкоштовно переміщалися по річках і морях на попутних суднах. Наприклад, це досить легко робити в Індонезії між островами. В Європі ж ми на розкішному пасажирському круїзному лайнері таким способом потрапили з Швеції до Фінляндії. А самим тривалим досвідом гидростопа був тріп з Магадана до Владивостока, коли ми на великому вантажному кораблі йшли по морю більше тижня.
Це непросто і займає багато зусиль, так як деколі треба домовлятися з капітанами корабля, адміністрацією порту, компаніями-перевізниками. Єдиного алгоритму дій, як це може бути в автостоп, немає. Звичайно, мова не йде про те, щоб стояти на пірсі і махати руками в надії, що корабель тобі підбере. Тут більше треба спілкуватися на березі і чекати, а іноді чекати довго, тижню, місяці.
Нічліг
Зареєструйтесь на сайті Couchsurfing.com і знаходите безкоштовне житло у будь-якій країні світу. Важливо добре заповнити свій профайл, щоб люди, яких ви будете питати про можливість прийняти вас в гостях, могли більше дізнатися про вас. За допомогою Каучсерфінгу можна не тільки знайте безкоштовний нічліг, але і познайомитися з безліччю хороших людей, а також знайте друзів.
Сотні разів люди приймали нас в гостях по сайту Каучсерфінг і ще стільки ж разів просто запрошували нас на вулиці, щоб дати дах мандрівникові. І цей досвід життя у місцевих людей ні з чим не порівнянний – про такому близькому спілкуванні з ними складно забути. Ми теж встигли прийняти у себе в гостях близько 100 мандрівників і нам сподобалося кожен раз зустрічати нових людей, розуміти їх світогляд, чого-то у них вчитися.
Є люди, з якими ми так потоваришували, що зустрічалися вже кілька разів в різних країнах світу. Наприклад, з нашим другом Джеєм ми познайомилися, коли були в Швеції, потім зустрілися з ним, коли він подорожував по Україні. Потім звела нас дорога в Нью-Йорку, де у нього було весілля, а через місяць ми приїхали до нього в гості в Голлівуд, де він живе зі своїм чоловіком. Сам режисер Джей і працює у відомому американському шоу Джиммі Кіммела, на запис якого він нас провів в день нашого перебування в місті. Так що ми могли наживо подивитися на багатьох зірок, в тому числі на Марка Річарда Хэмилла – джедая Люка Скайуокера з кіноепопеї «Зоряні війни».
Їжа
Ми любимо готувати, тому зазвичай в дорозі купуємо продукти в супермаркетах чи на ринках (дізнаємося у місцевих, де дешевше) і готуємо у людей вдома. В Азії також досить дешево харчуватися в кафе, так що за 1-2 долари можна замовити величезну миску супу або рису з овочами.
Іноді ми знаходимо недорогі студентські їдальні і харчуємося там, часто нас пригощають водії, люди, у яких ми зупинялися. Іноді ми готуємо їжу в гостях і годуємо нею людей, які нас взяли.
Багато хто з нас часто запитують про те, чи ми маємо проблеми зі здоров ям через те, що пробуємо різну їжу в кожній країні. Їх дивує наша відповідь про те, що ми швидко звикаємо до нових страв та спецій. Але коли переїжджаємо кордон країни, де їжа дуже відрізняється від нашої, намагаємося не є занадто багато, щоб шлунок встиг звикнути до нових страв.
Скажімо, що ми не їмо дивну їжу – наприклад, собак, кішок, черв’яків, коників і т. д., адже ця їжа спеціально зроблена для туристів, а місцеві її самі не їдять, посміюючись над допитливими мандрівниками. Ми любимо пробувати локальні страви, які готують люди у себе вдома. Звичайно, нас пригощали смаженими шелкопрядами, молодими бджолами, і ще трепангами (морські огірки), але, чесно кажучи, така їжа нам зовсім не сподобалася 🙂
Квітки в музеї та цікаві місця
Варто дивитися в інтернеті безкоштовні дні або години відвідування у вас цікавлять місця. Якщо таких немає або ви не можете чекати кілька днів, можна підійти до каси, розповісти про себе та запитати, чи зможе персонал пропустити вас безкоштовно. Якщо у вас є якісь газети про вас, журналістське посвідчення або дорожня грамота, це також може допомогти абсолютно безкоштовно потрапити в музей або національний парк. В крайньому випадку, якщо квиток дорогий, а всі спосібі не спрацювали, можна попросити квиток у вихідних людей і пройти по ньому ще раз, або знайті дірку в паркані, або пройти через чорний вхід. Але ми вам про це не говорили 😉
Ми десятки разів проходили безкоштовно в різні музеї, національні парки та цікаві місця. Серед них і Велика Китайська стіна, і стародавнє місто Петра в Йорданії, і Памуккале в Туреччині і ще багато-багато інших місць. Але якщо вхід у пам’ятка стоїть лише кілька доларів, то простіше, звичайно, купити квиток і витратити більше часу на її огляд, а не на пошук дірки в паркані.
Ми навчилися працювати в дорозі і витворили компанію InChinaTeach. Коли ми працювали в Китаї вчителями англійської мови, почали допомагати знайомим знаходити таку ж роботу в цій країні і зараз ми можемо займатися цим видом послуг прямо в дорозі. На це потрібно лише декілька годин в день, щоб поспілкуватися з потенційними учителями англійської мови та роботодавцями в Китаї. У нас є ціла група про ті, як знайті роботу в Китаї.
Також щоб поповнити бюджет під час подорожей ми писали статті в газети і журнали, фотографувалися з охочими в національних костюмах за гроші на вулицях Індонезії, продавали радянські банкноти та монети в Китаї, підробляли вчителями англійської мови за кілька годин у місцевих школах або мовних центрах, два місяці в Таїланді працювали в компанії з нерухомості, підбираючи російськомовним людям вілли для оренди або покупки в країні.
Ми вважаємо, що не всім людям потрібні подорожі, хоча вони для нас – є ємна частина життя. У кожного свій досвід в цьому житті. Якщо вам хочеться подорожувати – робіть це, не бійтеся нічого і зробіть крок вперед. Якщо вам просто цікаво спостерігати за пригодами інших і у вас є інші хобі, займайтеся ними. Адже отримати важливі життєві уроки можна і живучі у своєму місті, ведучи активні життя. Головне – робіть те, що вам приносити радість, мрійте, ставте цілі і впевнено йдіть до них!
Анна Думанська та Богдан Місюренко
Мандрівники автостопом