6 психічних розладів, про які корисно знати – заради себе і близьких

Чому це відбувається?

Причин може бути декілька. По-перше, зростає населення нашої планети. І навіть якщо процентне співвідношення здорових і хворих і залишається незмінним, то абсолютне число тих, хто схильний до різного роду психічних захворювань, збільшується. По-друге, удосконалюються методи діагностики. І в наші дні лікарі здатні визначити і скорегувати ті стани, які ще кілька десятиліть тому майже не піддавалися впливу. Ще одна причина – постійно зростаючий потік інформації, який часом створює непосильне навантаження на психіку. Так, з побутової точки зору, наше життя стає простіше. У ній все менше фізичної роботи або напруженої боротьби зі стихією, але інтелектуальна і психічне навантаження зростає.

Інформації дуже багато, швидкість її надходження дуже висока, а її зміст часто стає приводом для стресів і тривог.

Не будемо забувати і про те, що сучасне суспільство з соцмережами і ідеальними рекламними образами досить жорстко диктує нам масу умов, нав’язуючи культ успіху, молодості і краси. Додамо сюди нестабільні економічну і політичну ситуації у всьому світі і швидкість, з якою в наші дні поширюються новини про невеселі події навіть у найвіддаленіших куточках планети.

Ми поговорили з психіатром про те, чого дійсно варто побоюватися, і про перші симптоми, на які потрібно звертати увагу в поведінці рідних і друзів.

Спойлер: так, звертати увагу на будь-які зміни – це найкраще, що ми можемо зробити для близьких. Тому що в стані психічного розладу людина зазвичай втрачає можливість оцінювати ситуацію об’єктивно. І шанси на те, що він сам помітить симптоми і звернеться за допомогу, дуже невеликі.

депресія

Депресивна реакція може розвинутися у кожного з нас, це цілком нормальне явище. Скажімо, якщо помирає близька, то у будь-якої людини знизиться настрій, він буде плакати і переживати, можуть порушитися сон, апетит. Інша справа, що в нормі гострота емоційних переживань протягом трьох-чотирьох тижнів йде на спад. Очевидно, що в разі серйозних подій людина буде переживати ще довго, але все ж інтенсивність цих переживань буде поступово знижуватися.

Але іноді в результаті певних хімічних процесів, які відбуваються в головному мозку, депресивний стан затягується на кілька тижнів і навіть місяців. У цьому випадку досить висока ймовірність того, що сама по собі депресія не пройде. А це означає: близьким людини потрібно задуматися про те, що йому потрібна професійна допомога. Ось головні ознаки:

Постійна дратівливість або, навпаки, пригніченість.

Змінюється звична поведінка. Людина відмовляється від того, що йому раніше було приємно. Раніше він любив дивитися футбол, а тепер і до нього став байдужий. Подруга не пропускала жодної серії улюбленого серіалу, а тепер про нього і не згадує. Людина чомусь перестає відчувати задоволення від того, що раніше йому подобалося. У деяких навіть міняються смакові відчуття: солоне, гостре, солодке – на смак всі продукти стають як трава.

Підвищена стомлюваність. Людина втомлюється швидше, ніж йому властиво. Йдеться і про фізичну, і про розумової втоми: людина швидше відволікається, ніяк не концентрується, не може впоратися з завданнями, які раніше легко вирішував.

Порушення сну. У кого-то можуть виникнути труднощі при засипанні, хтось дуже втомлюється і моментально відключається, але прокидається вночі і не може знову заснути через тривоги. У деяких буває зворотна реакція – вони сплять довше, ніж зазвичай, але не відчувають себе такими, що відпочили.

Зміни апетиту. Хтось починає їсти набагато більше, ніж зазвичай. У кого-то потреба в їжі, навпаки, знижується, і за місяць людина може втратити до 20-25 кілограмів.

Стабільні зміни в самопочутті протягом дня. Пацієнт з ранку встає розбитий, втомлений, відчуває тривогу і небажання що-небудь робити, але до вечора поступово приходить в норму, йому стає краще. Або навпаки: прокидається в бадьорому настрої, але до вечора підсилюється тривога, з’являються втома і сон

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

9 − 8 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh