Чому це відбувається?
Причин може бути декілька. По-перше, зростає населення нашої планети. І навіть якщо процентне співвідношення здорових і хворих і залишається незмінним, то абсолютне число тих, хто схильний до різного роду психічних захворювань, збільшується. По-друге, удосконалюються методи діагностики. І в наші дні лікарі здатні визначити і скорегувати ті стани, які ще кілька десятиліть тому майже не піддавалися впливу. Ще одна причина – постійно зростаючий потік інформації, який часом створює непосильне навантаження на психіку. Так, з побутової точки зору, наше життя стає простіше. У ній все менше фізичної роботи або напруженої боротьби зі стихією, але інтелектуальна і психічне навантаження зростає.
Інформації дуже багато, швидкість її надходження дуже висока, а її зміст часто стає приводом для стресів і тривог.
Не будемо забувати і про те, що сучасне суспільство з соцмережами і ідеальними рекламними образами досить жорстко диктує нам масу умов, нав’язуючи культ успіху, молодості і краси. Додамо сюди нестабільні економічну і політичну ситуації у всьому світі і швидкість, з якою в наші дні поширюються новини про невеселі події навіть у найвіддаленіших куточках планети.
Ми поговорили з психіатром про те, чого дійсно варто побоюватися, і про перші симптоми, на які потрібно звертати увагу в поведінці рідних і друзів.
Спойлер: так, звертати увагу на будь-які зміни – це найкраще, що ми можемо зробити для близьких. Тому що в стані психічного розладу людина зазвичай втрачає можливість оцінювати ситуацію об’єктивно. І шанси на те, що він сам помітить симптоми і звернеться за допомогу, дуже невеликі.
депресія
Депресивна реакція може розвинутися у кожного з нас, це цілком нормальне явище. Скажімо, якщо помирає близька, то у будь-якої людини знизиться настрій, він буде плакати і переживати, можуть порушитися сон, апетит. Інша справа, що в нормі гострота емоційних переживань протягом трьох-чотирьох тижнів йде на спад. Очевидно, що в разі серйозних подій людина буде переживати ще довго, але все ж інтенсивність цих переживань буде поступово знижуватися.
Але іноді в результаті певних хімічних процесів, які відбуваються в головному мозку, депресивний стан затягується на кілька тижнів і навіть місяців. У цьому випадку досить висока ймовірність того, що сама по собі депресія не пройде. А це означає: близьким людини потрібно задуматися про те, що йому потрібна професійна допомога. Ось головні ознаки:
Постійна дратівливість або, навпаки, пригніченість.
Змінюється звична поведінка. Людина відмовляється від того, що йому раніше було приємно. Раніше він любив дивитися футбол, а тепер і до нього став байдужий. Подруга не пропускала жодної серії улюбленого серіалу, а тепер про нього і не згадує. Людина чомусь перестає відчувати задоволення від того, що раніше йому подобалося. У деяких навіть міняються смакові відчуття: солоне, гостре, солодке – на смак всі продукти стають як трава.
Підвищена стомлюваність. Людина втомлюється швидше, ніж йому властиво. Йдеться і про фізичну, і про розумової втоми: людина швидше відволікається, ніяк не концентрується, не може впоратися з завданнями, які раніше легко вирішував.
Порушення сну. У кого-то можуть виникнути труднощі при засипанні, хтось дуже втомлюється і моментально відключається, але прокидається вночі і не може знову заснути через тривоги. У деяких буває зворотна реакція – вони сплять довше, ніж зазвичай, але не відчувають себе такими, що відпочили.
Зміни апетиту. Хтось починає їсти набагато більше, ніж зазвичай. У кого-то потреба в їжі, навпаки, знижується, і за місяць людина може втратити до 20-25 кілограмів.
Стабільні зміни в самопочутті протягом дня. Пацієнт з ранку встає розбитий, втомлений, відчуває тривогу і небажання що-небудь робити, але до вечора поступово приходить в норму, йому стає краще. Або навпаки: прокидається в бадьорому настрої, але до вечора підсилюється тривога, з’являються втома і сон