Техно

Бахрейн та Марокко отримали дозволи на закупівлі Abrams та Javelin

Сучасні ціни на озброєння продовжують пробивати будь-які межі, але вартість танка, навіть якщо це M1A2 SEPv3​, у 44 млн доларів вже здається поза межами

Джерело: Defence Express

Бахрейн та Марокко отримали від агенції з оборонної співпраці США (DSCA) дозволи на закупівлю озброєння – танків Abrams та протитанкових ракетних комплексів Javelin. В обох випадках закладена у дозвіл гранична ціна може об’єктивно ввести у шоковий стан.

Зокрема для Бахрейну надано дозвіл на 50 танків M1A2 SEPv3, 4 БРЕМ M88A2, 8 самохідних мостів M1110 та інженерно-штурмових машин M1150. До них додано три запасні двигуни та близько 12 тисячами танкових пострілів, серед яких половина – тренувальні, а друга – нові універсальні M1147, а також інше супутнє обладнання, устаткування для обслуговування та послуги. За все це – 2,2 млрд доларів.

44 млн доларів за Abrams, 1,3 млн доларів за Javelin: Бахрейн та Марокко отримали дозволи на закупівлі

M1A2 SEPv3 Abrams

Саме така ціна у 2,2 млрд доларів за фактично батальйонний (за західними стандартами) комплект танків Abrams, в останній сучасній версії M1A2 SEPv3, визначена, як гранична. Тобто по 44 млн доларів за один танк Abrams у комплексному постачанні. Враховуючи вартість у дозволі вказано, що така закупівля може мати під собою компенсаційну угоду (коли продавець бере зобов’язання закупити щось у покупця).

Але варто зазначити, що відповідно до бюджетного запиту Пентагону на 2025 фінансовий рік на 30 M1A2 SEPv3 для армії США планується витратити 773,7 млн доларів, або по 25,8 млн доларів за одиницю. А показник 2024 фінансового року – 23,5 млн доларів. Але особливість експортних контрактів на озброєння – вартість для іноземних країн зазвичай вища.

Щодо Javelin, то дозвіл DSCA для Марокко стосується 200 пускових нового зразка LWCLU та 612 нових ракет FGM-148F. Гранична ціна цього постачання визначена у межах 260 млн доларів. Тобто по 1,3 млн доларів за пускову та три ракети до неї. Компенсаційних угод у цьому випадку не передбачено.

44 млн доларів за Abrams, 1,3 млн доларів за Javelin: Бахрейн та Марокко отримали дозволи на закупівлі

LWCLU

Відповідний бюджетний показник без розбивки пускові/ракети у планах на 2025 рік – 1053 одиниці за 387,7 млн доларів. Тобто по 368 тисяч доларів за неконкретизований Javelin. Показник 2024 року – 402 тисячі доларів.

Також обидва експортні показники можливо порівняти із виданими раніше дозволами. За збігом обставин востаннє DSCA давали дозвіл на ці види озброєння для однієї країни – Румунії, у листопаді та грудні 2023 року.

Тоді Бухарест отримав граничний цінник у 80 млн доларів на закупівлі Javelin у складі 26 пускових LWCLU та 263 ракет FGM-148F. Тобто по 3 млн за пускову з 10 ракетами. А ось на 54 танки Abrams з додатковими інженерними машинами та снарядами, DSCA дала ціну до 2,53 млрд доларів.

44 млн доларів за Abrams, 1,3 млн доларів за Javelin: Бахрейн та Марокко отримали дозволи на закупівлі

Але румунське оборонне відомство офіційно заявило, що купить їх за раніше узгодженою ціною у 1,07 млрд доларів. Можливо оголошена у Бухаресті ціна – результат передачі озброєння для України, бо Вашингтон у цьому випадку надає скидку на власне озброєння.

Водночас фінальну ціну за всіма контрактами можливо буде встановити лише у випадку оприлюднення деталей вже твердої угоди.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України