Голда Меїр
Голда Меїр

3 травня 1898 року в Києві народилася Голда Меїр – п’ятий прем’єр-міністр Ізраїлю і одна з найбільших жінок ХХ століття

Рівно 123 роки тому 3 травня 1898 року в Києві народилася Голда Меїр – п’ятий прем’єр-міністр Ізраїлю і одна з найбільших жінок ХХ століття

Ми хочемо жити. Наші сусіди хочуть бачити нас мертвими. Це залишає не дуже багато простору для компромісу

Голда Меїр, уроджена Мабович, народилася в сім’ї бідного теслі. Мабович жили на Басейній вулиці, біля старої Бессарабської площі, в непоказному двоповерховому будиночку. Коли Голді було вісім, її сім’я емігрувала в Мілуокі, штат Вісконсін, США. Там дівчина закінчила педагогічний коледж і здійснила мрію свого дитинства, ставши шкільним учителем. У 1921 році разом з чоловіком, старшою сестрою і двома її дітьми в рамках репатріації поїхала в Палестину.

14 травня 1948 року Голда Меїр в числі 200 найвпливовіших єврейських політиків брала участь в церемонії проголошення Ізраїлю. Вона також була однією з двох жінок, які підписали Декларацію незалежності.

У новоствореному уряді Меїр стала послом в СРСР, потім – міністром праці, а з 1956 року – міністром закордонних справ. Через твердого характеру і рішучості Голді називали “єдиним чоловіком в уряді”, і в 1969 році вона стала прем’єр-міністром Ізраїлю – першою жінкою в країні, яка зайняла цю посаду, і третій в світі.

Пост глави уряду Меїр залишила після збройного конфлікту 1973 року, відомого як війна Судного дня, коли Єгипет і Сирія, об’єднавшись, атакували Ізраїль. І хоча цю війну країна виграла за 18 днів, втрати Ізраїльської держави склали близько 2,5 тисячі осіб.

Наведу кілька цитат цієї жінки з одним маленьким уточненням: поруч зі словом “євреї” додам слово “українці” – і ви побачите, наскільки схожими часом бачаться долі єврейського та українського народів:

• Песимізм – це розкіш, яку євреї (українці) не можуть собі дозволити.
• Мир на Близькому Сході (в Україні) настане тоді, коли араби (росіяни) будуть любити своїх дітей сильніше, ніж вони ненавидять євреїв (українців).
• Давно вже доведено, що поступки терористам тільки породжують новий терор. Але ніхто ніколи не дізнається, чому варто Ізраїлю (Україні) відповідати «ні!» на їхні вимоги.
• Ми завжди стверджували, що в нашій війні з арабами (росіянами) у нас є секретна зброя – повна відсутність альтернативи … Єгиптяни можуть бігти в Єгипет, сирійці – в Сирію (російські – в Росію). Ми можемо бігти тільки в море, а перед цим має сенс і дати бій.
• Ми хочемо жити. Наші сусіди хочуть бачити нас мертвими. Це залишає не дуже багато простору для компромісу.
* * *
В кінці життя, обдумуючи перипетії свого шляху, екс-прем’єр зазначила: “Я не вибирала кар’єру. Я не вибирала професію. Просто так склалося”.

Вона померла через кілька місяців після свого 80-річчя – 8 грудня 1978 року. Її поховали на горі Герцля в Єрусалимі.

А в Києві в 1998 році відзначили 100-річчя з дня народження знаменитої землячки. На Басейній вулиці відкрили меморіальну дошку на її честь. На церемонію прилетіла з Ізраїлю дочка Голди Меїр – Сара Меерсон.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

five × five =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh