Авторські статті

3 травня 1898 року в Києві народилася Голда Меїр – п’ятий прем’єр-міністр Ізраїлю і одна з найбільших жінок ХХ століття

Рівно 123 роки тому 3 травня 1898 року в Києві народилася Голда Меїр – п’ятий прем’єр-міністр Ізраїлю і одна з найбільших жінок ХХ століття

Ми хочемо жити. Наші сусіди хочуть бачити нас мертвими. Це залишає не дуже багато простору для компромісу

Голда Меїр, уроджена Мабович, народилася в сім’ї бідного теслі. Мабович жили на Басейній вулиці, біля старої Бессарабської площі, в непоказному двоповерховому будиночку. Коли Голді було вісім, її сім’я емігрувала в Мілуокі, штат Вісконсін, США. Там дівчина закінчила педагогічний коледж і здійснила мрію свого дитинства, ставши шкільним учителем. У 1921 році разом з чоловіком, старшою сестрою і двома її дітьми в рамках репатріації поїхала в Палестину.

14 травня 1948 року Голда Меїр в числі 200 найвпливовіших єврейських політиків брала участь в церемонії проголошення Ізраїлю. Вона також була однією з двох жінок, які підписали Декларацію незалежності.

У новоствореному уряді Меїр стала послом в СРСР, потім – міністром праці, а з 1956 року – міністром закордонних справ. Через твердого характеру і рішучості Голді називали “єдиним чоловіком в уряді”, і в 1969 році вона стала прем’єр-міністром Ізраїлю – першою жінкою в країні, яка зайняла цю посаду, і третій в світі.

Пост глави уряду Меїр залишила після збройного конфлікту 1973 року, відомого як війна Судного дня, коли Єгипет і Сирія, об’єднавшись, атакували Ізраїль. І хоча цю війну країна виграла за 18 днів, втрати Ізраїльської держави склали близько 2,5 тисячі осіб.

Наведу кілька цитат цієї жінки з одним маленьким уточненням: поруч зі словом “євреї” додам слово “українці” – і ви побачите, наскільки схожими часом бачаться долі єврейського та українського народів:

• Песимізм – це розкіш, яку євреї (українці) не можуть собі дозволити.
• Мир на Близькому Сході (в Україні) настане тоді, коли араби (росіяни) будуть любити своїх дітей сильніше, ніж вони ненавидять євреїв (українців).
• Давно вже доведено, що поступки терористам тільки породжують новий терор. Але ніхто ніколи не дізнається, чому варто Ізраїлю (Україні) відповідати «ні!» на їхні вимоги.
• Ми завжди стверджували, що в нашій війні з арабами (росіянами) у нас є секретна зброя – повна відсутність альтернативи … Єгиптяни можуть бігти в Єгипет, сирійці – в Сирію (російські – в Росію). Ми можемо бігти тільки в море, а перед цим має сенс і дати бій.
• Ми хочемо жити. Наші сусіди хочуть бачити нас мертвими. Це залишає не дуже багато простору для компромісу.
* * *
В кінці життя, обдумуючи перипетії свого шляху, екс-прем’єр зазначила: “Я не вибирала кар’єру. Я не вибирала професію. Просто так склалося”.

Вона померла через кілька місяців після свого 80-річчя – 8 грудня 1978 року. Її поховали на горі Герцля в Єрусалимі.

А в Києві в 1998 році відзначили 100-річчя з дня народження знаменитої землячки. На Басейній вулиці відкрили меморіальну дошку на її честь. На церемонію прилетіла з Ізраїлю дочка Голди Меїр – Сара Меерсон.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України