Війна РФ проти України

29 січня в Україні вшановують День пам’яті Героїв Крут. 8 фактів про битву

29 січня Україна вшановує День пам’яті Героїв Крут – молоді захисники щойно посталої Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.

Пропонуємо вам 8 фактів про битву, що навіки увійшла в історію.

  1. 29 січня 1918 відбувся мій між київськими студентами, кількість яких складала 300 осіб та більшовицькою армією під проводом Михайла Муравйова, що налічувала п’ять тисяч солдатів. Подія відбулася неподалік залізничної станції Крути, що знаходиться в 130-ти кілометрах від Києва в північно-східному напрямку.
  2. Тривалість бою складала 5 годин. Він не робив впливу на вирішальний результат перебігу військових дій, проте став символом відчайдушної боротьби за свободу та незалежність всього українського народу. У пам’яті українців ця подія має особливе значення завдяки сміливості та справжньому героїзму українських студентів, молодих людей, що полягли у нерівному бою неподалік Крут. Вони віддали життя, спробувавши протистояти окупації армією Муравйова Києва, відстояти незалежність України.
  3. Віддавши молоді життя вдалося стримати наступ більшовицьких загарбників на два дні.
  4. Очевидці тих подій згадували, що студент із Старосамбірщини Григорій Пипський першим заспівав «Ще не вмерла Україна», інші студенти його підтримали. Це було перед їхнім розстрілом.
  5. Після того, як більшовики підписали Брестську мирну угоду (березень 2018 р.), а уряд УНР повернувся до Києва, Центральна Рада прийняла рішення (19 березня 2018 р.) провести урочисте перепоховання полеглих в бою у Києві на Аскольдовій могилі. Тіла 28 студентів транспортували до Києва. Голова Центральної Ради Михайло Грушевський (1917-1918) назвав вчинок молодих студентів героїчним під час свого виступу на церемонії перепоховання.
  6. За часів перебування України у складі Радянського Союзу вчинок полеглих студентів у бою під Крутами трактувався як зрадницький. На місці, де полягли герої, розбили парк. Після Другої світової війни на цьому місці було поховано тіла солдат, які загинули під час визволення Києва від фашистів.
  7. У 90-х роках XX століття вперше згадали про увічнення пам’яті полеглих. Тоді на місці загибелі молодих студентів був встановлений дерев’яний хрест Народним Рухом України.
  8. Офіційно відзначати День пам’яті Героїв Крут стали з 2007 року, відповідно до указу Президента України «Про вшанування пам’яті Героїв Крут». На місцях поховання та останнього бою студентів встановили пам’ятні знаки.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України