Авторські статті

22 роки незалежності не зробили українців громадянами

На думку харківського письменника Сергія Жадана, марно сподіватися, що зміни в Україні відбудуться самі собою: ” 22 роки незалежності не зробили українців громадянами”, – пише він, розповідаючи про атмосферу в східних і південних регіонах країни. Статтю Жадана в перекладі з української на німецьку публікує Die Zeit.

“Українці покладаються на час. ” Має вирости нове покоління українців. Вони будуть іншими ” – як часто я за минулі роки чув ці слова, – згадує Жадан. – Тим часом минув час, і в умовах незалежності виросло нове покоління… І що, воно інше, це покоління ? ”
Ні, вважає автор, ” діти незалежності ” сьогодні ” стріляють в Києві по людях, а в провінції калічать демонстрантів, лікарів і журналістів… Що таке КДБ, вони знають тільки з телевізора “, – пише він про спецназівців. ” Тітушкі ” – це теж суцільно “тінейджери”, “молоді люди”, які “не відчувають себе українцями, вони не пов’язані зі своєю країною, вони себе з нею не ідентифікують “.

“У черговий раз мені це впало в очі, коли я стояв на харківському Євромайдані, на головній вулиці півторамільйонного міста, і спостерігав, як близько 12 дня тисячі демонстрантів були оточені натовпом молодих людей в масках і з бейсбольними битами”, – розповідає автор. При цьому Харків, за його словами, “справляє враження сонного і далекого від активного життя міста. Наче б тривають у Києві ось уже два місяці зіткнення між демонстрантами і силовиками… розігруються в столиці якоїсь іншої держави… Методи, якими діє державна влада, не викликають обурення у місцевих жителів : нам все одно, нам до цього немає справи, це не наша революція. Спокій і стабільність, ось що головне. Навіть коли спокій означає тотальне блокування інформації про події в країні, а стабільність – виплату мізерної, зате регулярної зарплати, і не більше того “.

З точки зору письменника, “небажання східних і південних областей приєднатися до протесту, їх пасивність і прагнення триматися осторонь характеризують ситуацію в країні в цілому. Але без сходу і півдня ніяких змін бути не може… Я народився на сході України і з тих пір живу тут, мені подобається цей регіон, і виїжджати я звідси нікуди не хочу. Мені боляче бачити, як мої співгромадяни дозволяють державній пропаганді промивати собі мізки, боляче чути, як вони міркують про “терористів”, які у них, жителів великих міст на сході, нібито хочуть відібрати їхню мову, їх історію, їх правду “.

“Коли говориш їм, що ми громадяни однієї країни, що ми повинні спільно боротися за наші права, вони, як правило, пропускають це повз вуха. Зате вони впевнені, що зміни нічого не дадуть, новий уряд буде таким же корумпованим і продажним, як і старий, так що краще вже хай буде старе, від нього, принаймні, знаєш, чого чекати… Ми, східні українці, живемо не просто в трагічний час. Це трагізм з домішкою абсурду, він так і проситься в анекдоти з чорним гумором”.

“Демократія, що потрапила не в ті руки, подібна ризикованою картковій грі : шансів на перемогу мало, зате велика ймовірність все програти. Двадцять років державного будівництва, зачатки громадянського суспільства, робота над демократією, все це можна зруйнувати за кілька місяців… Навіть при нинішньому стані речей люди, які перебувають при владі, не готові змінювати свої рішення. Може бути, тому що вони думають, що їм вдасться пересидіти небезпеку. Але більш імовірно, що вони просто не вміють змінювати свої рішення. Вони такі, якими себе показують : зухвалі, цинічні і кровожерливі “.

“Одне питання залишається відкритим : що в сформованій ситуації робити країні? Можна запитати трохи по -іншому: що нам робити з цією країною? Як нам тут разом жити? Я впевнений, що уряд піде. Упевнений, що зміни відбудуться. Але без змін – як людям далі жити ? Кому їм вірити, на кого їм покладатися ? Знову на час ? Воно наших проблем не вирішить. Тим більше що на цей раз часу у нас дійсно мало”, – підсумовує письменник.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України