Навіть якщо ви бували в Китаї, любите місцеву кухню або вчіть мову, чи у вас склалося чітке уявлення про тонкощі Піднебесної. Для чого китайцям довгий ніготь на мізинці? Чому не можна встромляти палички в рис? Считают китайці собі вихованими? І що, зрештою, такого в тому, що дівчина носити декольте?
1. Всі ми начулися про те, що небеса нагороджують китайську сім’я ю народженням хлопчика і насміхаються над нею, шляхом направлення їй дівчинку. Таке ставлення, можливо, все ще живе в деяких провінціях, однак у великих містах до підлоги дитини ставляться не так драматично. І все ж в Китаї сильно вплив патріархату: старше покоління все ще схильна бачіті в жінці в першу чергу домогосподарку і дружину, і багато батьків з упередженням ставляться до бажання сучасних дочок отримувати вищу освіту (не дай бог ще й за кордоном) і активно будувати кар’єр єру.
2. Китайські чоловіки люблять доглядати за собою і не приховують цього. Знову-таки, це стосується в першу чергу молодого покоління. Хлопці охоче користуються різного роду парфумерією, роблять ультрамодні укладання та стрижки, фарбують волосся і ретельно продумують свій гардероб. Існує думка, що зростаюче прагнення до «чоловічої естетики» китайці запозичили у Південній Кореї, відомої своїм культом краси. Різниця між китайцем старого і нового покоління деколі просто вражаюча: зрілі чоловіки рідко заморочуються з вибором одягу, не кажучи вже про інших деталях чоловічого туалету.
3. У чому ж причина таких різких змін у зовнішньому вигляді китайців? Все просто: зовнішність — перше, що заявляє про ваш добробут, а високий дохід — блакитна мрія справжнього китайця. І насправді це ті, що об єднує китайських батьків і дітей. Хіба що під впливом європейської культури молоді люди прагнуть мати рельєфну фігуру, а зрілий китаєць ніколи не посоромиться виставити напоказ своє солідне пузико: нехай всі навколо знають, що він добре харчується і може дозволити собі погладшати.
4. Довгий ніготь на китайському мізинці часто викликає подив у європейців, зате гранично прозорий для його співвітчизників: це ще один спосіб показати оточуючим, що перед вами не той чоловік, який звик заробляти на життя важкою фізичною працею. Ні-ні-ні, його будні проходять з комфортом, він знає собі ціну й взагалі інтелект — вісь його головний робочий інструмент.
5. До непристойних витівок всіх некитайців ставляться поблажливо і, може, навіть трохи зверхньо: «західне» поведінка, що з нього взяти. До речі, глибоке декольте тут вважається набагато більшим проявом розпусти, ніж коротка спідниця. Точно так само, як і яскравий макіяж. Самі китаянки не фарбуються зовсім або використовують мінімум косметики.
6. Виховані західні люди чи ні, вони, без сумніву, дуже красиві. Тому що смороду світлошкірі і великоокі. Національність значення не має, головне, що у вас явна «європейська» зовнішність, а отже, на думку китайця, ви з легкістю могли б красуватися на обкладинці якого-небудь модного журналу.
7. Західній людині, опинившись в Китаї, буває важко утримати своє ЧСВ в межах розумного. І справа не тільки в тому, що вас считают писаним красенем. Жителі Піднебесної в принципі дуже щедрі на компліменти: так, якщо ваш словниковий запас обмежується старанно выговариваемым «Нихао!» («Здрастуйте!»), вам неодмінно скажуть, що у вас шикарний китайський. А ще ви стильно одягнені. І ця зачіска вам ну дуже йде.
8. Для темношкірих націй у китайців є своя термінологія. Якщо ви говорите на місцевому мовою, не дивуйтеся, почувши вираз «кавові люди». Правда, кажучи про свого знайомого темношкірого, подумайте, він кавовий чи все ж більше шоколадний людина.
9. Китайці люблять пити і, мабуть, навіть вміють. Здебільшого перевага віддається пива, яке на яке-небудь свято купують відразу коробками. До речі, алкоголь і сигарети тут вільно продають навіть підліткам. При цьому п’ятому є чи палити дитини тут практично не зустрінеш: місцевої неповнолітньої молоді як ніби і не приходити в голову влаштовувати п’ятому яні гульбища і користуватися такими послабленнями законом.
10. В продовження попереднього пункту: будьте морально готові до того, що з легкістю можете зустріти дитини будь-якого віку в барі. Ні, звичайно, він не прийшов випустити пар після запоротой контрольної з математики. Просто його батька сьогодні збираються тут з родичами або друзями. І так, ще раз: китайські діти не проявляють ніякого інтересу до алкоголю.
11. Ще один приклад непізнаваного східного діва зустрічається на дорогах Піднебесної: правила регулярно порушуються, а пішохід практично не вважається учасником дорожнього руху, альо при цьому кількість аварій сміхотворно мало. Китайські водії примудряються роз’ясненнями їхатися, загальмувати і лавірувати рівно в ту секунду, коли це необхідно. Здається, це передається генетично.
12. Пересічних китайці вкрай рідко говорять по-англійськи або на будь-якому іншому іноземною мовою. Виняток можуть становити студенти, персонал дорогих готелів або жителі мегапрогрессивных міст типу Гонконгу. З рештою готуйтеся спілкуватися жестами.
13. Закурити можна скрізь. Хоч вибираючи локшину в магазині.
14. Делікатний Момент, але важливий: в громадському туалеті папір (якщо вона є) варто заздалегідь шукати де-небудь в районі умивальників і точно до того, як ви опинитеся в кабінці. Це стосується переважної більшості китайських закладів.
15. Від дотиків краще утриматися, китайці цього не люблять. Потискання руки прийнято тільки у тих, хто звик працювати з іноземцями і знайомий з їх культурою. Якщо вам протягнули візитку, намагайтеся взяти і покласти її як можна акуратніше: візитка символізує людину, і до неї необхідно проявити повагу.
16. Приймаючи запрошення від китайця, скажімо, на обід або навіть погостювати в його місті кілька днів, майте на увазі: він має намір за вас платити. Сперечатися з ним означає заперечувати його право гостинного господаря і взагалі глибоко наплювати в душу. Краще всіляко хваліть його старання і щедрість і виявляйте щиру подяку.
17. Вирушаючи в типове китайське гастрономічний заклад, є ятайте: вилок немає і не буде. Навіть якщо трапеза за допомогою паличок для вас тяжке випробування, ніколи не робіть наступного:
- Не встромляйте палички в рис (хіба що ви не на похороні).
- Не розкидайте палички по столу — це до біди.
- Не тичьте паличками в сусіда під час розмови — це образа.
- Не стукайте паличками по зубах або по чашці — вкрай поганий тон.
- Не беріть їжу зворотними кінцями паличок (переплутати складно, але все ж).
- Не накалывайте їжу однією паличкою.
- Щодо допустимо, але вкрай по-дилетантськи, якщо ви проткнете їжу (наприклад, пельмень) паличками в спробі нарешті донести її до рота.
Як бі ві не мучилися під час такого застілля, пам ” ятайте, що ваші героїчні спроби є як годиться пристойній людині глибоко вразять ваших китайських знайомих.
18. Багато считают жителів Піднебесної вкрай нечемними, і це зрозуміло: вони постійно штовхаються, лізуть без черги, прут напролом і взагалі ведуть себе так, як ніби інших людей навколо не існує. Забудьте про вибачення і змиріться з тим, що стояти позаду вас у черзі китайці вважатимуть дуже зручним на вас спертися. Самі вони коментують це так: «Так, ми знаємо, що іноземцям така поведінка здається грубим, альо смороду ніколи не жили в країні з такою кількістю населення. Нас занадто багато; тобі ніколи не зайняти будь-яке місце в автобусі, ні хорошу вакансію, якщо ти будеш думати про те, як бути чемним». Що ж, важко не повірити їм і не поспівчувати, коли бачиш подібне фото вступного іспиту в художню школу.
Переконані, що ті, хто любити Китай і часто там буває, могли скласти свій список речей, обов’язкових до вивчення перед поїздкою в цю дивовижну країну. Одні правила можуть працювати для півночі Піднебесної або для мегаполісів, але рідко зустрічатися на півдні або в провінціях. Ми постаралися зібрати для вас максимально універсальні пункти і чекаємо розповідей з вашого особистого туристичного досвіду в коментарях!