Подорожі

Факти про життя в Швейцарії, які приховані за красивими видами з листівок

Ми вже не раз писали про Швейцарії: про складною податковою системою, бездоганно спланованому розкладі поїздів, непомірно високих зарплатах і захмарних цінах. Однак це ще далеко не всі особливості життя, які раз за разом дивують туристів і абсолютно звичні для місцевих жителів.

Ми вирішили поділитися цікавими фактами про Швейцарії, які покажуть цю країну такою, яка вона є насправді.

Не намагайтеся судити про Швейцарію, побувавши лише в одній частині

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Швейцарія — хоч і невелика країна, але досить різноманітна. Тісний взаємозв’язок з європейськими сусідами вплинуло на те, що в країні немає єдиної мови, а окремі регіони негласно відособлені один від одного. Жителі виділяють німецьку, французьку та італійську частини Швейцарії, які в свою чергу діляться на кантони. По суті кантони — це незалежні держави, в кожному з яких діють своя конституція, закони, суди і уряд. І хоча у кожному кантоні склалися свої культурні і мовні особливості, Швейцарія — все ж згуртована країна, і у неї навіть є офіційний девіз: «Один за всіх і всі за одного!».

У кожному швейцарському селі своя мову

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Наочний приклад того, як вимовляють словосполучення «яблучний огризок» в німецькомовній частині Швейцарії.

У Швейцарії всі говорять на діалектах. Навіть жителі сусідніх сіл в одному кантоні можуть говорити по-різному, і важко розуміти один одного. Наприклад, у одного лише слова «кожен» більше 40 варіантів вимови. Щоб спростити життя, викладання в школах, випуск газет і журналів здійснюється на німецькій мові. Але у повсякденному спілкуванні швейцарці не дуже-то шанують. Якщо в багатьох країнах говір викликає у людей посмішку, то у Швейцарії його, навпаки, дуже цінують, адже діалект, немов лінії на долоні, відображає життєвий шлях людини.

Практично в кожному будинку є бомбосховище

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

У разі ядерної війни все населення Швейцарії буде в безпеці. Радіаційні бомбосховища обов’язкові для всіх будівель. Зазвичай бункер будується на один або декілька будинків в розрахунку на загальну кількість мешканців. Бомбосховище являє собою приміщення, захищене потужними залізобетонними блоками (шириною близько 30 см), оснащене системою вентиляції і запасами води, сухарів, консервів і медикаментів. Якщо запитати швейцарця, чи є у нього в районі бомбосховище, то він подивуватися на вас як на ідіота, як ніби ви подали напругу у нього, і чи він може дихати.

Щорічно жителі Швейцарії отримують від влади посилку з таблетками йоду

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Щоосені влади кантонів, на території яких розташовані АЕС, безкоштовно розсилають жителям упаковки з пігулками йоду. «Розпакувала, хотіла відразу одну проковтнути. А що? Мама завжди каже, що профілактика йодомарином раз в рік корисна, — поділилася в інтернеті дівчина, яка переїхала до Швейцарії. — Чоловік з виряченими очима таблетки відібрав. Каже, нам йоду в солі достатньо, а тут дозування дике». В інструкції дійсно говориться, що в разі підвищення радіоактивності населення про це сповістять і приймати таблетки без вказівки влади не слід.

Прання організоване зовсім по-іншому

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Як правило, в кожному будинку є так звана пральня, яка розташовується в загальному підвалі, де стояти одна або кілька пральних і сушильних машин. Мешканці користуються ними за графіком: у певний день тижня на прання потрібно зарезервувати конкретний час. Зараз, правда, в новобудовах все частіше стали будувати кімнати-пральні прямо в квартирах, проте це скоріше виняток, ніж закономірність.

Фарбовані яйця продаються в будь-якому магазині круглий рік

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Якщо весь інший світ звик фарбувати яйця тільки на Великдень, то швейцарці роблять це цілий рік. Варені яйця, або, як їх називають у Швейцарії, яйця для пікніка, продаються тут в будь-якому продуктовому магазині. Вони спеціально розфарбовані в яскраві кольори, щоб покупці випадково не сплутати їх з сирими.

Приправа Aromat — обов’язкова річ на полицях всіх кухонь та ресторанів

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Швейцарці просто обожнюють приправу Aromat від Knorr. Вона подається практично у всіх традиційних ресторанах Швейцарії, а вдома її тримають нарівні з сіллю і перцем. Цією приправою посипають все: від хліба і варених яєць до супів і м ясних страв.

Звичка, яку важко прийняти

У швейцарців є одна особливість, яка кожен раз змушує наших співвітчизників мимоволі здригатися, — звичка голосно і смачно сякатися. Неважливо, де саме: в ресторані, театрі, громадському транспорті або просто на вулиці, але від душі висякатися вважається нормальним. А тихенько шмигати носом не прийнято і навіть вважається неввічливим.

Раз в рік вся країна занурюється в буйне веселощі і невимушене дуракаваляння

https://www.instagram.com/p/B7753YsgDdj/

Мова йде про знаменитий швейцарський карнавал, присвячений проводам зими. Святкові ходи проходять по всій країні, але даті їх проведення в різних кантонах відрізняються. Зазвичай вони починаються напередодні Великого посту. Тисячі людей в барвистих костюмах і масках рухаються по місту під запальну музику та радісні крики дітей і дорослих. У деяких садках і школах навіть виділяють окремі дні, коли діти можуть відвідувати заклад переодягненими в карнавальні костюми.

8 Березня в Швейцарії відзначають, але зовсім по-іншому

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

До 8 березня в Женеві запустили громадський транспорт зі спеціальним логотипом: «Жінки у бізнесі. Жінки-підприємниці».

Ми звикли вважати, що Міжнародний жіночий день — це свято уваги до прекрасної статі. В Швейцарії справи йдуть інакше. Тут 8 Березня — це день боротьби жінок за свої права. Феміністичні організації агітують жінок не приймати в цей день ніякі знаки уваги, відмовитися від походів в салони краси, вимагати у начальника підвищення зарплати і взагалі заявити світові про свої права. І ніяких квітів від чоловіків!

Чим швейцарки дивують наших співвітчизниць

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Кожна дівчинка хоч раз в житті чула грізне мамине чи бабусине: «Не сиди на холодному, застудишься!» Здається, це священне повчання так в’їлося у свідомість, що, навіть будучи дорослими, багато хто з нас ніколи не сядуть на бетонну плиту або кам’яну сходинку, не попередньо підстеливши що-небудь. Швейцарки запросто можуть сісти на холодну землю або металеву лавку навіть взимку, зовсім не боячись захворіти. Вони переконані, що заробити цистит або пієлонефрит, посидівши на холодному, просто неможливо.

Країна для тих, хто вміє чекати

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Клієнтський сервіс в Швейцарії — це перевірка на міцність. Купити меблі не значить відразу їх отримати: доведеться чекати доставки 4-6 місяців. Потрапити на прийом до лікаря можна, тільки попередньо записавшись за кілька місяців. Навіть лінзи і ті не можна просто взяти і купити, потрібно чекати доставки 3 дні. «Здати нову річ назад в магазин — проблема. Або взагалі відмовлять, або дадуть бонус на купівлю у вигляді кредиту, — пише Ольга в своєму блозі про Швейцарії. — Як-то раз дорога сковорідка через 2 тижні вся облізла. Сказали, що це мої проблеми. Щоб отримати гроші назад, треба мати велике терпіння і міцні нерві».

Магазини, банки і ресторани не працюють по неділях

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

«Біткоїн-банкомат. Години роботи: з понеділка по п’ятницю з 8 ранку до 6 вечора».

В Швейцарії відпочинок — це святе. А тому купити щось в магазині пізно ввечері навряд чи вдасться: в будні дні більшість з них працює до 18:00, в суботу вони закриваються ще раніше, а в неділю і зовсім закриті весь день. Те ж саме стосується кафе, ресторанів і навіть банків.

У спілкуванні зі швейцарцями краще бути дуже делікатними

Швейцарці, як правило, доброзичливі та приємні в спілкуванні, але можуть бути вразливі і злопам’ятні, якщо хто-то порушує їх спокій. Користувач твіттера поділився у своєму блозі: «Наш сусід, 80 років від роду, поставив у себе на ділянці прожектор і направив його прямо до нас у вікно. Спати не могли. А все тому, що я всього лише зачепив його велосипед своїм. Я відремонтував його за свої гроші і вручив все, як було. Посмішка на обличчі сусіда засяяла, але він затаїв образу». Інша мешканка Швейцарії попереджує, що порядок тут понад усе: «Поставте свій сміттєвий мішок на вулицю не в 7 ранку, а в 6:45, і може знайтися „доброзичливець“, який помітить ваш промах і повідомить куди треба».

Національні види спорту, яких немає ніде в світі

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Швейцарці знають толк в тому, як навіть звичайне змагання перетворити на справжнє шоу. Наприклад, всі учасники зимового спуску на ваннах повинні бути одягнені у веселі костюми. Зовнішній вигляд учасників оцінюється нарівні зі швидкістю. Але улюбленим національним видом спорту швейцарців є хорнуссен. Іноземцям, незнайомим з цією грою, непросто з ходу розібратися, що відбувається на полі. Користувач твіттера описавши це так: «Хлопець із палицею типу вудки чи є шайбу, і натовп людей з якимись дорожніми знаками здійснює дивний ритуал». Швейцарці ж не потребують пояснення, адже вони грають в хорнуссен вже майже 400 років.

Не всі швейцарці толерантні

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Незважаючи на те що в цілому жителі Швейцарії терпимі до оточуючих, серед них є ті, хто називає себе eidgenosse. Вони вважають себе чистокровними швейцарцями, презирливо ставляться до тих, хто швейцарець «лише на папері», і принципово не вчать іноземні мови. А якщо, дзвонячи в техпідтримку або банк, почують на іншому кінці дроту іноземне прізвище, то можуть попросити переключити їх на оператора — чистокровного швейцарця. Через цього деякі компанії іноді просять співробітників з іноземними корінням використовувати місцеві імена і прізвища щоб уникнути конфліктів.

Пити воду можна прямо з фонтанів

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

Пити воду з-під крана в Швейцарії абсолютно нормально. Вода тут настільки чиста і якісна, що її можна спокійно пити прямо з фонтану і навіть озера. У країні всього кілька фонтанів, біля яких встановлені таблички «Пити воду-заборонено». Всі інші апріорі придатні для пиття.

Пожежний гідрант служити джерелом води для людей і тварин

18 фактов о жизни в Швейцарии, которые скрыты за красивыми видами с открыток

У деяких містах Швейцарії на вулицях стояти вісь такі пожежні гідранти синього кольору. З допомогою спеціальних кнопок можна налити води тваринам (внизу є вбудована миска) або включити фонтанчик, щоб втамувати спрагу самому.

А ви хотіли б побувати в Швейцарії? Які з місцевих особливостей сподобалися вам найбільше, а з чим, як вам здається, було б важко змиритися?

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України