Північна Корея — країна міфічна. У тому сенсі, що через нестачу інформації про неї створюються міфи, багато з яких, втім, мають під собою цілком реальні підстави.
Ми вирішили дізнатися про те, які речі недоступні або обмежені в самій закритій країні світу, і багато з них, треба зізнатися, нас дуже здивували.
1. Не можна носити сині джинси
Якщо ви можете дозволити собі джинси, то ніхто не боронувати вам їх носити. Ось тільки денім може бути тільки чорного кольору, адже блакитні джинси тут заборонені — вважається, що ці популярні в усьому світі штани уособлюють весь світовий імперіалізм. Втім, туристи можуть ходити в джинсах небесного кольору, але для відвідування пам ” ятника Кім Ір Сену і Кім Чен Іру все-таки доведеться переодягтися.
2. Немає можливості виходити в інтернет і використовувати Wi-Fi
У Північній Кореї є комп’ютери та інтернет. Точніше, інтранет — внутрішня комп’ютерна мережа «Кванмен», у якій, за різними підрахунками, зафіксовано від 1 000 до 5 500 сайтів. Природно, ні про який вихід на сайти інших країн не може бути й мови, якщо тільки ви не високопоставлена особа. До речі, місцева операційна система «Червона зірка» в останній версії нагадує MacOS X. Кажуть, це було зроблено на догоду Кім Чен Іну, який відчуває любов до продукції Apple.
А ось Wi-Fi в Північній Кореї не існує. Так і мобільних пристроїв, оснащених виходом навіть у «Кванмен», у простих жителів країни немає. Крім того, у китайських планшетів, адаптованих для КНДР, видаляють модулі Wi-Fi і Bluetooth — просто через непотрібність.
3. Місцева валюта недоступна для іноземців
Туристам, що приїжджають в Північну Корею, не можна користуватися національною валютою — північнокорейськими вонами. У місцевих магазинах, призначених для іноземців, розраховуються виключно євро, юанями, південнокорейськими вонами і, як не дивно, доларами. А ось купити щось в магазині, в якому роблять покупки самі корейці, неможливо — більш того, іноземцям не можна навіть переступати їх поріг.
4. У КНДР не можна купити нерухомість
Квартири в Північній Кореї не продаються (принаймні офіційно), їх розподіляє держава. Та й переїхати з села в Пхеньян практично неможливо — такий привілеї удостоюються лише обрані, та й то за особливі заслуги. Втім, на чорному ринку, який, здається, захопив сьогодні всі сфери життя цієї країни, квартиру купити все ж можна — за $ 70-90 тис. Тільки офіційна зарплата у звичайного корейця, як запевняють біженці, не більше $ 4. В місяць.
5. Придбати автомобіль практично неможливо
Власник власного автомобіля — з північнокорейським мірками дуже багатий або дуже впливова людина. Вартість чотириколісного засоби пересування, яке тут все ж розкіш, становить захмарну для корейців суму — за даними цього сайту, вона дорівнює приблизно $ 40 тис. Навіть велосипед доступний не всім і зустрічається не так вже й часто, особливо якщо мова йде не про Пхеньян. Причому настільки, що у кожного з них є свій номер, як у автомобіля.
6. Не можна взяти в бібліотеці газету, що вийшла кілька років тому
Знайти у бібліотеці газету, яка вийшла кілька років тому, неможливо. Справа в тому, що курс Трудової партії Кореї може зазнавати зміни, про що знаті корейському народові зовсім не обов’язково. Говорити про іноземній періодиці, особливо про глянцевих журналах, зі зрозумілих причин навіть і не варто. А щоденні газети купувати не треба — їх можна почитати на спеціальних стійках на вулиці або в метро.
7. Немає можливості придбати релігійну літературу
Північна Корея — країна на 100 % світська. Ні, релігія тут не заборонена, принаймні на законодавчому рівні. Більш того, в Пхеньяні навіть є християнські церкви, однак це свого роду потьомкінські села, які, крім іншого, знаходяться під пильним наглядом держави.
З іншого боку, християнство, наприклад, вважається конкурентом «релігії» чучхе, м яко кажучи, не вітається. В країні є і буддистські храми, але розглядаються вони здебільшого як історичні та культурні пам ” ятки.
8. Не можна зателефонувати за кордон за місцевою сім-картою
Стільникові телефони перестали бути в Північній Кореї великою рідкістю. Однак незважаючи на наявність мобільного зв’язку, зателефонувати в іншу країну або навіть іноземцю, що знаходиться в КНДР, звичайний кореєць не зможе. Всі місцеві сім-карти призначені виключно для дзвінків всередині країни. Мало що.
9. Не вийде прийняти гарячий душ в будинку
Гарячого водопостачання в будинках і квартирах північнокорейців немає — щоб помитися, вони, як правило, відвідують лазні, яких в країні досить багато. Крім того, погріти руки об батарею центрального опалення теж не вийде — тут їх просто-напросто не існує. Для опалення використовують печі, що працюють на дровах. Навіть у Пхеньяні.
Хтось може заперечити, що центрального опалення немає і в інших азіатських країнах. Однак там використовують сучасні електричні обігрівачі, а в КНДР, як відомо, електрика навіть у столиці подається з перебоями.
10. У магазинах можна купити кока-колу
До 2015 року в світі було всього 2 країни, де офіційно діяла заборона на продаж цієї популярної газованої води: Куба і Північна Корея. Після того, як напій дозволили продавати на Острові свободи, північна частина Корейського півострова стала єдиним місцем у світі, де його немає на прилавках магазинів виключно з ідеологічних причин.
11. Неможливо відправитися в подорож в іншу країну
Жителі Північної Кореї не можуть купити квиток на літак і відправитися на відпочинок в іншу країну. І не тільки тому, що це дорозі задоволення, але і тому, що це просто-напросто заборонено.
Втім, заборона накладається і на вільне переміщення усередині країни — щоб відправитися в гості до родичів в інше село чи місто, потрібно отримувати дозвіл. Іноді корейці, втім, їздять за кордон — в Китай або Росію, але тільки для того, щоб заробити.
12. У Північній Кореї немає mcdonald’s
У Північній Кореї немає звичних всім ресторанів швидкого харчування — з цілком зрозумілих причин. Однак останнім часом на вулицях Пхеньяна можна зустріти намети зі стритфудом, де продають традиційну корейську їжу, в тому числі й відоме на весь світ кімчі. Кажуть, що це дуже смачно і дуже гостро.
13. Іноземцям не можна фотографувати без дозволу і говорити з місцевими жителями
Звичайно, всупереч популярні думці, за розмову з іноземцем в Північній Кореї не садять у в язницю і вже точно не розстрілюють. Однак у випадку такого контакту з тим хто «провинився» чекає серйозна розмова з представником місцевих спецслужб. Якщо ви спробуєте самі заговорити з перехожим або його сфотографувати, він, швидше за все, від вас втече.
Та й взагалі фотографувати в КНДР все підряд не можна — гід, який приставляється до всіх іноземців, що не дозволить цього зробити. Особливо якщо мова йде про військові об’єкти (до яких тут зараховують практично усі) або «непарадного» сторони життя країни.
14. Майже неможливо купити презервативи і засоби гігієни
У це складно повірити, але багато північнокорейців не знають навіть про існування презервативів. Кілька десятиліть тому вони з’єднання явилися на чорному ринку, однак в силу зазначеної причини популярністю не користувалися, і тепер купити їх усередині країни практично неможливо — через відсутність попиту.
Крім того, таку інтимну річ, як звичайні тампони, які без проблем можна купити по всьому світу, не знайте в корейських магазинах — принаймні тих, що призначені для місцевих жителів. Як би дивно це не звучало в наш час, але жінки тут змушені користуватися звичайною тканиною — і вона навіть не одноразова.
15. У КНДР навряд чи вийде зробити креативну стрижку
Це не те щоб неправда, але все ж перебільшення. Так, у місцевих перукарських є фотографії жіночих та чоловічих стрижок, однак вони носять все ж рекомендаційний характер. З іншого боку, моду в чому визначає лідер країни, тому багато чоловіків носять точно таку ж стрижку, як Кім Чен Ин. У жінок же «хітом» стало каре довжиною до підборіддя, причому завдяки тому ж Кім Чен Іну, який сказав, що така стрижка дуже йде корейським жінкам.
Бонус: радіо Північної Кореї
У Північній Кореї є кілька телевізійних і радіоканалів, що транслюють передачі, фільми, театральні постановки і багато іншого. Правда, всі вони тією чи іншою мірою політизовані, пов’язані з обстановкою в країні і за її межами і вславляють всіх трьох Кімів.