Ми звикли вважати, що Туреччина — це країна-курорт з приголомшливими пейзажами, теплим морем і недорогим відпочинком по системі «все включено». І зовсім забуваємо, що в країні, де Схід зустрічається із Заходом, люди живуть зовсім не так, як в усьому іншому світі.
Ми хочемо розповісти про турецької побутових традиціях і негласних правилах, які приховані від очей туристів.
Турки ніколи не поспішають
У Туреччині люди звикли жити тут і зараз. Планувати, дотримуватися графіка, жити в шаленому ритмі — це точно не про них. З боку може здатися, що у людей тут і зовсім немає ніяких справ: п’ють чай, гріються на сонечку і пліткують про сусідів. На бізнес це теж поширюється: немає клієнтів — ну і не треба. Ніхто не буде підганяти працівників, вимагати виконання плану або загрожувати звільненням. Зворотна сторона такого дзеновського ставлення до життя — непунктуальність. Заздалегідь домовитися про зустріч буває складно, а запізнення вважаються чимось природними.
Навала чоловіків з чорними пов’язками на голові
У Стамбулі то й справа трапляються голені наголо чоловіка з чорною пов’язкою на голові і забинтованою раною на потилиці. Перша думка, що це сектанти, які здійснюють якийсь дивний обряд. Або що, можливо, ці люди чимось хворіють. Виявилося, це чоловіки, які спеціально приїжджають в Стамбул, щоб зробити собі пересадку волосся. Турки рано починають лисіти і дуже переживають з-за цієї особливості. Неважко здогадатися, що клініки з пересадки волосся в Туреччині процвітають.
Замість букета нареченої — підошва туфель
https://www.instagram.com/p/BllFMhbBh4d/
На турецьких весіллях чимало цікавих звичаїв. Наприклад, перед весіллям наречена пише на підошві своїх туфель імена незаміжніх подруг. Чиє ім’я зітреться першим, та дівчина наступна вийде заміж. Останнім часом до цієї традиції додалося і звичне для нас кидання букета.
Жінки воліють кесарів розтин природних пологам
Більше половини турецької жінок вибирають кесарів розтин, навіть якщо для цього немає ніяких медичних показань. Таке ставлення до пологів багато пояснюють вихованням: зніжені з дитинства любов’ю батьків туркені просто не хочуть терпіти біль. В останні роки турецькі лікарі все частіше наполягають на пологах, а тим, хто все-таки боїться народжувати самостійно, пропонують пологи у води. До речі, турецькі чоловіки не мають нічого проти того, щоб бути присутнім на пологах і навіть влаштувати з цього приводу фотосесію.
Подружжя не називають один одного по імені
https://www.instagram.com/p/B6pnPP6FOxa/
Якщо ви збираєтеся вийти заміж за турка, то пам ” ятайте, що вам доведеться попрощатися не тільки зі снігом, холодцем і шубою, але і зі своїм ім’ям. У турецької сім’ях подружжя звуть один одного словами aşkım (любов моя), güneşim (сонце моє), canım (душа моя, meleğim (ангел мій) та іншими східними епітетами, але тільки не по імені. Негласно вважається, що ім’я потрібно для того, щоб звертатися до друзів або знайомих, а чоловік і дружина — більш близькі один одному люди і їм такі формальності не потрібні.
Дітей заколисують не на руках, а на ногах
Ні для кого не секрет, що до дітей в цій країні ставляться дуже трепетно. І наших співвітчизників вражає, що малюків заколисують не на руках, а на ногах. Замість того, щоб годинами носити дитину на руках, дитину кладуть на витягнуті ноги і тихенько ними похитують, заколисуючи дитину. Цей спосіб дійсно дозволяє швидко вкласти дитину, притому що руки залишаються вільні: можна погортати журнал або поклацати насіння.
Смішні (і навіть непристойні) назви місцевих страв, які нікого не дивують
Десерт «Жіночі пупочки».
У Туреччині чимало страв, над назвами яких сміються навіть самі турки. Якщо побачите в меню такі делікатеси, як «Куленепробивні котлети», «Жіночі пупочки», «Гора безбожників», «Імам в непритомності», «Десерт публічного будинку», то сміливо їх замовляйте: і апетит вгамуєте, і настрій піднімете.
Дорослі люди не відзначають свій день народження
«Ми любимо тебе, Катріна».
У Туреччині з розмахом святкують чомусь тільки дні народження дітей. Ставши дорослими, люди перестають відзначати це свято, збиратися компанією, дарувати і приймати подарунки. Якщо і святкують, то у вузькому колі сім’ї, сидячи за чаєм з тортиком. Друзів і знайомих, як правило, просто вітають по СМС.
Схибленність на чистоті
Більшість турецької жінок живуть лише тим, що прибираются і чистять будинок до блиску. І як би ретельно ви не намивали підлоги і стіни, справжній турок завжди знайде, до чого причепитися. Росіянка, яка вийшла заміж за турка, поскаржилася в своєму блозі: «До пори До часу вважала себе дуже охайної. До тих пір, поки мене не стали тикати носом в крапельки на крані в раковині. Коли ми кілька днів гостем у мами Тарика, кожен день починається з прибирання! Фарба на будинку облуплена, снідаємо на підлозі, душ тече, але чистота будинку — передусім!»
Питні фонтанчики в пам’ять про покійних родичів
https://www.instagram.com/p/BwAJL9YgIum/
Мало хто знає, що численні питні колонки на вулицях Туреччини встановлені не просто так, а в пам’ять про покійних родичів, найчастіше батьків. Над кожним фонтанчиком є табличка, де вказано ім’я і прізвище покійного. Вважається, що перехожі будуть пити з фонтанчика і молитися за упокій родича, а йому на тому світі це зарахується.
Туалет влаштований по-іншому
Традиційний туалет в Туреччині — це дірка в підлозі, біля якої розташований кран в стіні, а поруч стоїть глечик для підмивання. Зараз все більшу популярність набирають сучасні унітази-біде, які обладнані спеціальним гігієнічним душем. «У свій перший приїзд в Казань мій чоловік-турків ніяк не міг пояснити, що він шукає в моєму унітазі, — поділилася дівчина у своєму блозі. — У Туреччині це само собою зрозуміле: він хотів підмитися».
Молодші цілують руки старшим
За правилами етикету, щоб висловити свою повагу до старших, при вітанні прийнято поцілувати руку і піднести її до чола. А вісь з людьми свого віку або молодше так робити не слід: це буде розцінено як самоприниження.
Будьте готові до того, що вас спробують обдурити
Бажання обдурити, так само як і вміння торгуватися, у турків в крові. Найвправнішими виявляються шахраями продавці місцевих сувенірів, таксисти, чистильники взуття та інші представники з вигляду нешкідливих професій.
Дружелюбність, межує з нав’язливістю
Одна з характерних рис турків, яка викликає у наших співвітчизників спочатку здивування, а потім роздратування, — нав’язливість і нерозуміння чужих особистих кордонів. Прийти в гості без запрошення, неважливо, на годиннику 8 ранку або 8 вечора, — як же без цього. Сидіти там півдня, перемиваючи кістки сусідам, — само собою. Задавати безтактні питання про заробіток і особисте життя, нескінченно чіпати вас і ваших дітей — дайте два! Особливий інтерес у місцевих жителів викликають іноземки: цікавість бере гору над будь-якими правилами пристойності, до того ж хочеться навчити «недотепу» всім секретам місцевого побуту.
Ніякого взуття в квартирі
У Туреччині не прийнято входити в будинок у взутті, її знімають, не заходячи в квартиру, найчастіше залишаючи просто у під’їзді чи на вулиці. У кожному турецькому будинку обов’язково є кілька пар тапочок для гостей, але можна прийти і зі своїми. Цей вчинок нікого не здивує.