Українська головна визвольна рада (УГВР) — орган політичного керівництва українським визвольним рухом, який оголосив себе «верховним органом українського народу в його революційно-визвольній боротьбі» (Тимчасовий устрій УГВР), утворений в Україні наприкінці другої світової війни з ініціативи УПА й рев. ОУН. Метою організаторів було створення ширшої суспільно-політичної бази для боротьби збройного підпілля проти німців і більшовиків та притягнення до неї кадрів з-поза ОУН, хоч остання залишалася організаційною й ідеологічною базою УГВР.
У січні 1944 з мандату командування УПА Л. Шанковський очолив ініціативну комісію, яка встановила зв’язки з окремими представниками колишніх партій та непартійними діячами. ПредставникиОУН полк. А. Мельника не погодилися увійти до планованого керівного органу. Установчі збори УГВР відбулися 11 — 15 липня 1944 року поблизу сіл Недільна та Сприня на Самбірщині (Львівщина) під охороною відділів УПА. У зборах взяло участь 20 осіб, інші 5 погодилися прийняти мандати, але не могли прибути. Між засновниками більшість не належала до ОУН; 10 з них походили з північно-західних Земель та Наддніпрянщини. В Україні згодом кооптовано 4 члени (до 1950 року).
На зборах, якими керував Ростислав Волошин (Голова Президії Великого Збору УГВР), схвалено тимчасовий устрій, платформу та універсал УГВР до українського народу. УГВР ухвалиладемократичні засади державно-політичного життя і соціально-економічну програму майбутнього устрою України. Обрано президію УГВР: президент — Кирило Осьмак з Києва (помер у Володимирській тюрмі), віцепрезидент — В. Мудрий, о. І. Гриньох та І. Вовчук, генеральний секретаріат (гол. Роман Шухевич — Т. Чупринка), генеральний суд і генерального контрольного.
Тож відзначення цієї річниці відбудеться цієї неділі, 14 липня, розпочнеться воно у м.Самбір, завершиться у с.Сприня, (Самбірський район Львівської області). Ось програма святкування:
9 год. Збір учасників: м. Самбір, вул. Стебельського, 6.
Вшанування пам’яті Степана Стебельського («Хрін»), члена ОУН, командира сотні УПА (1944-1947), командира тактичного відтинка УПА «Макіївка» (1947-1949). Переїзд автоколони учасників до пам’ятника Степанові Бандері.
9.30 год. Покладання квітів до пам’ятника Степанові Бандері. Переїзд до с. Чуква.
10 год. Огляд експозиції у музеї національно-визвольних змагань у с. Чуква. Переїзд до с. Воля Блажівська.
11 год. Спільна молитва за загиблими борцями за волю України на могилі вояків УПА у с. Воля Блажівська. Переїзд до с. Звір.
11.30 год. Поминальна панахида за загиблими борцями за волю України на могилі вояків УПА у с. Звір. Переїзд до с. Сприня (спортивно-туристичний оздоровчий комплекс «Прикарпаття» ім. Кирила Осьмака).
13 год. Урочиста хода учасників святкування до пам’ятника засновникам УГВР. Покладання квітів до пам’ятника засновникам УГВР. Поминальна панахида за борцями за волю України.
13.30 год. Прем’єра літературно-драматичної композиції «Прийди і поклонись Кирилу Осьмакові» за поемою Дмитра Павличка «Кирило Осьмак».
13.45 год. Присяга новаків пластового юнацтва. Урочисте віче та святковий концерт з нагоди 69 річниці утворення УГВР.
15 год. Експозиція у музеї-криївці. Демонстрація історико-документальних фільмів про національно-визвольний рух у пе-ріод Другої світової війни. Спогади очевидців. Експозиція музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».
Запрошуємо на святкування 69 річниці утворення УГВР СТОК «Прикарпаття» ім. Президента УГВР Кирила Осьмака с. Сприня (Самбірський район, Львівська область).
Володимир Омельчук.