Авторські статтіТехно

Вік стародавнього пам’ятника в Адигеї дізналися за допомогою зубів свині

Сибірські вчені проводили розкопки пам’ятка древньої культури, який виявили в Адигеї ще в 1963 році. Розкопки були розпочаті ще сім років тому фахівцями Державного Ермітажу.

Археологи Санкт-Петербурга проводять розкопки рідкісного пам”ятника, який виявили в 1963 році в Адигеї. Під час проведення робіт, фахівці зіткнулися з серйозною проблемою – вони не могли визначити вік об’єкта. На допомогу своїм колегам прийшли фізики з Новосибірська.

Археолог з Державного Ермітажу Сергій Осташинський розповів, що спільними зусиллями вдалося безпосередньо встановити вік груші, які були виявлені в третьому шарі. Така знахідка стала дуже важливою для характеристики способу життя людей того періоду, а також для встановлення особливостей клімату і флорі того часу. Відомо, що всі кістяні рештки мають два типи атомів вуглецю – стабільний вуглець-12 і нестабільний вуглець-14. Фізики ще в минулому столітті довели, що порівнюючи частки цих ізотопів можна практично з 100% точністю встановити вік різних артефактів. Для цього використовувався унікальний прискорювач , який є в Новосибірську в центрі колективного користування З РАН «Геохронологія кайнозою».

Осташинскому і його команді вдалося знайти у третьому шарі стоянки кілька артефактів біологічного походження – кілька десятків недогризків диких груш, а також зуб кабана. Ці знахідки стали великою удачею для вчених, а їх органічна природа дозволила археологам обчислити вік кам’янської дерев’яних артефактів та інших слідів перебування людей, знайдених в цьому ж шарі відкладень на дні печери, і зрозуміти, до якої культури вони належали.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України