Авторські статтіЗдоров'я

Якщо болить голова на потилиці

Головний біль з локалізацією в потилиці досить часто турбує людей, причому, у деяких цей симптом з’єднання являється вкрай рідко і швидко, а деякі люди роками мучитися. Більшість вважає, що головний біль у потилиці – це всього лише біль, яку можна зняти таблеткою Цитрамону, а від лікарі стверджують, що біль у потилиці може свідчити про розвиток якогось патологічного процесу.

Причини та характеристики болі в потилиці

Гостра головний біль ніколи не буває безпричинної. Причинами появи даного стану можуть стати порушення в судинній, нервовій системі і захворювання хребта. В залежності від того, з якої причини виникла біль у потилиці, будуть змінюватись і особливості явища. Якщо головний біль у потилиці разова, то це, швидше за все, пов’язаність язано з тривалим перебуванням у вимушеній або незручній позі, голодом, стреса, сном на занадто твердої поверхні, курінням і вживанням великої кількості кави. Такі вияви потиличної болю не повинні ставати приводом для занепокоєння, а ось у всіх інших випадках людина повинна звернути за кваліфікованою медичною допомогою.

Шийний остеохондроз

Мабуть, це найбільш часта причина виникнення головного болю в потилиці. Для цього захворювання буде характерною деструкція міжхребцевих дисків шийних хребців. Біль у потилиці при шийному остеохондрозі присутній постійно, може локалізуватися в шиї або скроневої області. Більшу інтенсивність розглянуте явище набуває при нахилах голови, поворотах і взагалі будь-яких рухах.

Якщо на тлі шийного остеохондрозу розвивається вертебробазилярный синдром, біль у потилиці буде супроводжуватися нудотою і блюванням, зниженням слуху, порушеннями координації і шумом у вухах. Хворий може пред’явлення являти скарги на зорові порушення – двоїння перед очима, пелена і туман. Потилична біль при шийному остеохондрозі практично в кожному разі супроводжується запамороченням, а якщо людина різко закиньте голову, то він може і впасти, статі знерухомлених на деякий час, але без втрати свідомості.

Для захворювання характерна, так звана, шийна мігрень – біль, яка починається раптово і має лише однобічну локалізацію. Одночасно з гострим приступом болю з’являється сильне запаморочення, шум у вухах і епізоди потемніння в очах.

Гіпертонічна хвороба

Підвищення артеріального тиску супроводжується головним болем в потилиці, яка носити характер «розпирала», пульсуючим. Такі болі з’являються в момент пробудження людини від сну і супроводжують його протягом всього дня, якщо не прийняти лікарські препарати антигіпертензивної дії. На тлі високого артеріального тиску потиличні болі супроводжуються запамороченнями і відчуття «важкості» в голові, в деяких випадках відмічається загальна слабкість, прискорене серцебиття. Біль у потилиці стає набагато інтенсивніше, якщо людина починає активно рухати головою.

Зверніть увагу: часто на тлі високого артеріального тиску виникає раптова блювота. Як раз після такого нападу головний біль у потилиці зникає.

Шийний спондільоз

Це захворювання характеризується переродженням сполучної тканини хребетних зв’язок в кісткову. Тобто, на хребцях утворюються нарости, які погіршують рухливість шиї і викликають скутість при поворотах/нахилах голови.

Болить голова в потилиці на тлі шийного спондильозу постійно, нерідко біль поширюється на вухан і очі. При будь-яких поворотах/нахилах голови больові відчуття стають більш інтенсивними, але навіть якщо людина знаходиться в повному спокої, головний біль зберігається.

Шийний спондільоз – характерна хвороба для літніх людей, а також для тих, хто змушений тривалий годину проводить в одній позі (наприклад, в силу особливостей трудової діяльності).

Шийний міозит

Це запальний процес, що протікає в м язових тканинах шиї. Причиною розвитку цього захворювання можуть стати переохолодження, травма і просто незручне становище шиї. Біль у потилиці при шийному міозиті виникає тільки при русі голови, свій початок вона бере з шиї і тільки потім поширюється на потилицю і інші області плечового поясу.

Підвищений внутрішньочерепний тиск

Характер болю при такому патологічному стані буде гнітючий і розпираючий, локалізація може бути зосереджена тільки в потилиці, або «розливатися» по всій голові. Для високого внутрішньочерепного тиску характерна блювота, після нападу якій головний біль у потилиці не стає легше.

Нерідко при підвищеному внутрішньочерепному тиску до болю в потилиці приєднуються болі в очних яблуках і тяжкість в голові.

Міогелеоз шийного відділу хребта

Міогелоз шийного відділу хребта – це порушення м’яка м’язового кровообігу. Саме це і призводить до утворення болючих ущільнень в області шиї. Біль у потилиці з’єднання являється практично з перших днів захворювання і супроводжується білі вираженим запамороченням і скутістю м язів плечей і шиї.

Судинні болі

Якщо відбувається спазм артерій, які розташовані на поверхні або всередині черепа, то у людини виникає гострий, пульсуючий біль в потиличній частині голови. Цей біль дуже швидко, практично стрімко, поширюється на лоб. Будь-який рух головою робить біль інтенсивніше, а від якщо людина перебуває в спокої, то неприємне відчуття практично не визначається.

Якщо має місце бути утруднення відтоку венозної крові від голови, то потилична біль буде мати тупий і розпираючий характер, хворий обов’язково відзначить відчуття тяжкості в голові. Нерідко подібні болі починаються вранці, тривають весь день і супроводжуються набряками нижніх повік.

Невралгія потиличного нерва

Невралгія такого типу, як правило, розвивається на тлі шийного остеохондрозу та інших патологій шийного відділу хребта. Причиною невралгії потиличного нерва може стати навіть тривале перебування на холодному повітрі, тобто банальне переохолодження.

Біль у потилиці в цьому випадку буде дуже сильною, характеризується як «пекуча і стріляючий», – нападоподібне.

Крім перерахованих вище причин появи потиличної болю, лікарі вказують і деякі провокуючі фактори:

  1. Біль під час оргазму. Вона має судинне походження, так як оргазм завжди супроводжується різким підвищенням артеріального тиску. Нерідко подібну потиличну біль відчувають люди з діагностованою вегетосудинною дистонією.
  2. Професійні болю. Якщо людина вимушено знаходиться тривалий час в одному і тому ж положенні, що супроводжується напругою м язів шиї, то виникнення головного болю в потилиці не уникнути. Такі професійні болі можуть бути у водіїв, годинникових майстрів, програмістів, ювелірів. Болі в цьому випадку будуть тривалими і тупими, альо смороду завжди зникають після проведення масажу.
  3. Болі при стресах. Такі потиличні болю найчастіше відзначаються у жінок, характер і тривалість цих неприємних відчуттів мають варіативність і залежать тільки від психологічного стану. Як тільки психоемоційний фон нормалізується, головний біль у потилиці зникне.

Болить голова в потилиці: що робити

Перш ніж приступати до лікування потиличних болю, треба з’єднання з’ясувати справжню причину їх появи.Варто звернути до терапевта, який проведе первинну діагностику і направити пацієнта до вузьких спеціалістів. Якщо причинами виникнення болю в потилиці є артеріальна гіпертензія і підвищення внутрішньочерепного тиску, то цей стан вимагає негайного надання кваліфікованої медичної допомоги. Якщо ж болі в потилиці не є ознакою патології, то позбутися від них допоможуть наступні процедури:

  1. Лікувальна фізкультура. Якщо розвантажити напружені м’язи шиї і зв’язки хребта, то рух крові по судинах буде більш активний, що і сприятиме зникненню головного болю в потилиці. Щоб домогтися такого ефекту, потрібно звернути до лікаря, який розробить спеціальний комплекс вправ. Протипоказань ця методика не має, головне умова – правильне і регулярне виконання фізкультурного комплексу.
  2. Масаж. Навіть якщо просто розтирати потилицю і шию, головний біль зникає. Якщо ж робити цілеспрямований масаж певних груп м язів, то потилична біль зникне наче за помахом чарівної палички». Масаж призначається курсами, які слід повторювати кожні 2 місяці. Самостійно можна розтирати собі напружені частині шиї і голови.
  3. Зверніть увагу: при підвищеному артеріальному тиску і діагностованому шийному спондільоз масаж категорично заборонений.
  4. Голкорефлексотерапія. Дану методику доцільно застосовувати, якщо головний біль у потилиці викликана невралгією потиличного нерва, стресу, шийним остеохондрозом. Зміст голкорефлексотерапії – точкове вплив на біологічно активні зони шкіри.
  5. Фізіотерапевтичне лікування. Воно відмінно допомагає при миогелозе, спондільоз, високому внутрішньочерепному тиску, судинних болях, остеохондрозі. Мається на увазі, що лікар призначає пацієнтові лікування ультразвуком, лазеротерапію, електрофорез та магнітотерапію.

Дуже важливе значення має нормалізація режиму відпочинку і неспання і здоровий спосіб життя. Часто тільки ці два параметри дозволяють позбутися від головного болю в потилиці. Причому, нормалізація і стабілізація ритму життя знадобиться при болях в потилиці будь-якого походження.

Народна медицина в лікуванні болів потиличних

Якщо розглянуте явище пов’язане зі стреса та втомою, то можна застосувати деякі кошти з категорії «народна медицина». Найбільш ефективними будуть:

  1. Чай з м ” яті. Заваривши зелений чай, потрібно додати до нього столову ложку сухої м’яка яті (це кількість на 1 чашку). При появі потиличних болю потрібно випити 200 мл такого чаю і через 15-20 хвилин і неприємні відчуття зникнуть.
  2. Соки. Кожен день потрібно випивати половину склянки соку з чорної смородини або четверту частину склянки картопляного соку. Не можна в один день вживати відразу ці два напою, можна пропити курсами – тиждень вживаємо сік з чорної смородини, потім робимо перерву на 3 дні і тиждень п’є ємо картопляний сік.
  3. Прополіс. Взяти 20 г прополісу, натерти на тертці і залити 100 мл спирту (горілки). Настоюється засіб добу, потім його потрібно приймати щодня по 40 крапель на добу протягом тижня. Врахуйте, що при лікуванні цим засобом доведеться відмовитися від водіння транспорту.

Ну, і, мабуть, самий дивний метод позбавлення від головного болю в потилиці – докласти мідну монету до джерела болю і через 20 хвилин неприємне відчуття зникне.

Якщо болить в потилиці, то потрібно проаналізувати годину і характер появи болю, потім звернути до лікаря для обстеження та виявлення причини цього стану. Тільки після цього можна буде робити якісь заходи, спрямовані на відновлення здоров’я

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України