Авторські статтіЗдоров'я

Чому важливо перевіряти печінку, навіть якщо вона ніколи не хворіла

хвора печінкаЩо б ми не з’їли і, особливо, не випили – відповідає в результаті печінка. Тому перевіряти рівень печінкових ферментів крові час від часу потрібно всім, навіть якщо у вас ніколи не було болю в правому боці.

Майже кожен з нас у групі «печінкового» ризику, вважають лікарі. Згідно зі статистикою, до 40 років у шкірного іншого є ознаки жирового гепатозу – заміщення звичайних клітин печінки жировими. Причина – неправильне харчування, надлишок тваринних жирів, частині вживання алкоголю. Щоб привести печінку в норму, потрібні спеціальна дієта і лікування.

Ще більш серйозна проблема – численні вірусні гепатити. Порівняно недавно їх було відомо всього три: А, В і не-А-не-У (так забавно іменували інші невідомі, найчастішим з яких опинявся С). Сьогодні список розширився майже до десятки: А, В, С, D, Е, ТТV та інші. Вірусологи впевнені: щоб позначити всі віруси, скоро не вистачить латинського алфавіту. Шлях зараження може бути найнесподіваніший (від візиту до стоматолога до манікюру, зробленого в салоні), а перебіг захворювання – саме підступне, без всяких симптомів: максимум слабкість, швидка стомлюваність, поганий настрій.

Печінка взагалі терпить до останнього – симптоми є, лише коли у робочому стані залишилося лише 15% органу. Щоб не доводити до цього, потрібно регулярно здавати біохімічний аналіз крові на печінкові ферменти.

Про що говорять основні печінкові маркери?

АЛТ та АСТ – основні печінкові показники. Ці ферменти містяться всередині печінкових клітин (гепатоцитів); в нормі їх кількість в крові мінімально. Якщо клітини руйнуються, ферменти попадають в кров і їх рівень підвищується. Насамперед, це відбувається при вираженому жировому гепатозі, гепатитах, цирозі, раку печінки. Підвищення АЛТ і АСТ можливо також при інфаркті міокарда. Щоб відрізнити одне від іншого, існує коефіцієнт Рітіса – відношення АСТ до АЛТ. В нормі він становить від 1,0 до 1,7. Якщо значення менше – значити, проблеми з печінкою, якщо більше – з серцем.

Гамма-ГТП – як жартують лікарі, найбільш алкогольний показник. У гепатологів є навіть вираз «допитися до ГГТП». Маркер підвищується через утруднення відтоку жовчі при токсичного та алкогольного гепатитах.

ЛФ (лужна фосфатаза) – підвищується при алкогольному гепатиті, але також може бути маркером онкологічних захворювань, наприклад, лімфоми і лімфогранулематозу. Якщо людина не зловживає алкоголем, а лужна фосфатаза підвищена, варто задуматися про поглибленому обстеженні організму.

ХЕ (холінестераза) – при патології печінки не підвищується, а, навпаки, знижується. Якщо попередні чотири ферменту підвищені, а холінестераза знижена – серйозні проблеми з печінкою наявності.

Для повноти картини крім аналізів на ферменти необхідна інформація про пігменті білірубіні. Ця похідна гемоглобіну переробляється в печінці, потрапляє в жовч і, якщо відтік останньої порушено, він всмоктується в кров. Саме білірубін офарблює шкіру під час жовтяниці. Якщо мова не йде про гострому гепатиті, підвищення загального і прямого білірубіну – завжди ознака досить серйозного пошкодження печінки.

Що робити, якщо який-небудь показник підвищений?

Йти до гастроентеролога або гепатолога. Можливо, буде потрібно перездати аналіз через кілька місяців або зробити додаткові (наприклад, на маркери вірусних гепатитів та інших інфекцій).

Як підготуватися до здачі аналізу?

Як до звичайного біохімічного – не снідати перед забором крові.

 

Як часто варто проводити печінковий скринінг?

Якщо ви ведете більш-менш правильний спосіб життя, цілком достатньо разу на рік. Якщо ж є явні фактори ризику (неправильне харчування, зловживання алкоголем, робота з кров’ю, часті візити до стоматолога), аналіз краще здавати кожні півроку

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України