Авторські статтіЗдоров'я

Чим небезпечні знеболюючі

1. Факти про світової індустрії засобів для знеболення

Якщо порівнювати численні факти про світової індустрії знеболюючих засобів, можна помітити деякі суперечності, проте її масштабність є безперечною. 50 мільярдів доларів – саме стільки доходів приносити індустрія знеболюючих засобів у рік.

Якщо вірити інформації, яка надана аналітичною компанією «GBI Research» (звіт про обсяг світового ринку лікарських засобів для купірування больового синдрому), то в 2010 році ринок знеболюючих препаратів склав 28,6 мільярдів доларів США. При цьому в період з 2002 по 2010 рік, можна було відзначити стабільний середньорічний приріст на рівні 5,3%.

Загальний обсяг продажів препаратів для купірування больового синдрому при оперативному втручанні становив 5,5 мільярдів доларів США, при болях у спині – 4,9 мільярда доларів. Медичні препарати для купірування больового синдрому при нейропатіческой болю та онкологічної патології разом акумулювали 16% від світового обсягу ринку знеболюючих засобів.

Серед препаратів, які стали каталізаторами зростання даного ринку, необхідно виділити:

• Використовуються при оперативному втручанні;
• Використовувані при онкологічній патології;
• Використовувані при болю в спині.

Якщо дані показники зростання збережуться, то в 2017 році світовий ринок препаратів знеболюючої дії досягне обігу в 35,1 мільярд доларів. Експерти прогнозують стабільний приріст на 3% протягом періоду з 2010 до 2017 року. Величезна кількість пацієнтів потребують знеболювальних засобах, тому можна з упевненістю сказати, що ринок має великий потенціал для зростання.

Посилаючись на інформацію, яка була опублікована «GBI Research», то на сьогоднішній день на стадії R&D-розробки (аналог нашого НДДКР) знаходяться 282 проектом нових знеболюючих препаратів. Серед них можна зустріти препарати для купірування наступних болю:

• Нейропатичний больових синдромів;
• Остеоартритів;
• Фіброміалгія;
• Ревматоїдних артритів;
• Болі в спині;
• Онкологічних патологій;
• Мігрені;
• Болів після оперативного втручання.

2. Скільки у світі людей, які відчувають ті чи інші болі?

Всі знають бородатий анекдот — якщо ви прокинулися зранку, і у вас нічого не болить, значить, ви померли.

Згідно з інформацією Американського суспільства болю або American Pain Society, хронічні болі дуже поширені серед громадян Європи, Північної Америки та Австралії. Близько 35,5% (105 мільйонів осіб) населення в розвинутих країнах цих регіонів страждають різноманітними хронічними болями. Дослідники стверджують, що показники країн, будуть приблизно на тому ж рівні.

Найпоширеніші види болю

Згідно з матеріалами вільної енциклопедії Вікіпедія: серед великого числа дорослих американців, які користувалися послугами К. А. М (альтернативна та комплементарна медицина) в 2002 році, 16,8% опитаних хотіли б вилікувати біль у спині, 6,6% — болі в шиї, 4,9% — суглобові болі, 4,9 – різноманітні артрити, 3,1% — мігрені і головні болі, а також 2,4% опитаних хотіли забути про різні періодичні болі.

Дані американських дослідників кажуть, що у 80% населення Землі регулярно виникають болі в спині, а 31 мільйон американських громадян переживають напади болю в попереку в тій момент, поки ви вивчаєте цю статтю.

Цікавий тієї факт, що навіть Джон Кеннеді – володар моложавого іміджу, постійно приховував свої постійні болі. Незважаючи на те, що йому тоді було всього 35, він страждав болями, які малі хронічний характер. Вони були викликані кількома причинами: поранення на полі бою в роки Другої Світової і хвороба Аддісона (недостатність кори надниркових залоз). Кеннеді доводилося постійно приймати таблетки, а також терпіти множинні знеболюючі уколи, які йому робили перед важливими конференціями.

Для мене було несподіваним у наведених вище даних статистики, що головний біль займає далеко не перше місце. Це з урахуванням того факту, що 80% населення планети хоча б раз у житті відчували головний біль, а 30-35% мають хронічну форму даного виду болю. При цьому головний біль може бути наслідком ні більше ні менше, а близько 50 різних захворювань організму.

Є істотні відмінності в тому, як чоловіки і жінки відчувають біль?

На ділі виявилося, що відмінності є. Жінки, з одного боку, відчувають болю, там де чоловік може і зовсім не відчути, а з іншого боку, больовий поріг у звичайних побутових умовах у жінки вище, тобто вона може витерпіти більш сильну біль, як не дивним це може здатися.

Такі особливості пояснюються тім, що жінки володіють великою кількістю рецепторів на квадратний сантиметр шкірного покриву – 34 нервових волокон, порівняно з чоловічими 17. Згідно проведенням дослідження 2005 року, жінки переживають за своє життя набагато більше болю, набагато великій кількості місць, порівняно з чоловіками.

У порівнянні з чоловіками, у жінок більш високий больовий поріг. Це пояснюється наявністю естрогену – жіночого статевого гормону, який може виробляти аналгезуючу дію. За придушення болю у чоловіків відповідає адреналін – гормон стресу. Ця обставина дозволяє продовжувати бійку навіть після отримання смертельної травми. У тієї ж годину, як невинний укольчик в спокійній обстановці може звалити чоловіка з ніг.

3. Чому терпіти біль шкідливо для організму?

Почнемо з питання, що таке біль? Біль – це природний імпульс або рефлекс нашого організму на різні дратівливі зовнішні і внутрішні фактори. Таким чином, організм повідомляє нам, що йому потрібна допомога і щось пішло не так. Тому ігнорувати і терпіти через силу больові відчуття не тільки не можна, та й просто небезпечно для власного здоров’я.

Ті, що біль не можна терпіти вже науково доведено. По-перше, при появі найменшого дискомфорту і активації больових сигналів, відмирають нервові закінчення головного мозку. А як відомо, нервові клітини не відновлюються, або роблять це дуже повільно. По-друге, якщо завжди ігнорувати біль, то вона може придбати хронічний характер, а так від неї позбутися набагато складніше. Вона може також призвести до проблем з серцем і кровоносними судинами, підірвати загальний стан організму і психічний стан людини.

Для того, щоб людині не доводилося терпіти біль, і працює ціла індустрія знеболюючих засобів, значний масштаб якої був показань на початку статті. Але проблема полягає у тому, і це теж вже науково доведено, що хімічний склад цих коштів викликає цілий ряд негативних побічних ефектів.

4. Про шкоду знеболюючих засобів

16 тисяч чоловіків добровольців піддалися дослідженню в Бостоні, в медичній школі Гарварду. Вони повинні були звітувати у прийомі нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) типу ібупрофену, аспірину або парацетамолу регулярно протягом двох років.

Виявилося, що ймовірність розвитку гіпертонії серед тих, хто приймав парацетамол, аспірин або НПЗЗ шість або сім днів на тиждень, була відповідно на 34, 38 і 26% більше, ніж у тих, хто не приймав ці ліки регулярно. Якщо чоловік брав 15 і більше таблеток на тиждень (не важливо якого виду), то ризик розвитку гіпертонії підвищувався на 48%.

У тієї ж годину небезпека отримати інфаркт або інсульт, а також ниркову недостатність, різко збільшувалася у людей, раніше вже страждали від гіпертонії.
Нічого собі, сказавши я собі, коли побачив дані цього дослідження.

Зупинимося окремо на НПЗЗ (практично більшість застосовуваних у побуті знеболюючих засобів відносяться до цієї групи), які, як відомо, надають знеболюючу, жарознижуючу та протизапальну дії.

Які ускладнення можна отримати при прийомі НПЗЗ:

1. Різноманітні явища дисперсії: проноси і запори, нудота, здуття живота, блювання, дуже неприємні відчуття епігастрії.

2. Освіта і розвиток виразок і ерозій 12-палої кишки і шлунка. Присутній ризик виникнення медикаментозної виразки шлунка, яка протікає абсолютно непомітно і безсимптомно. Найчастіше вона виявляється вже на операційному столі до хірурга.

3. Значно посилює ризик утворення тромбів. Особливої категорії ризику знаходяться ті, хто страждає варикозним розширенням вен гомілок, атеросклерозом судин, цукровий діабет. Також є підвищений ризик виникнення інсульту, інфаркту міокарда і периферичного тромбозу.

4. Зниження функціональності нирок, що пов’язано з погіршенням ниркового кровотоку.

5. Можливі прояви більш рідкісних ускладнень – погіршення функцій печінки, фотодерматоз (шкірний висип, набряки і почервоніння після дуже короткого перебування під прямими сонячними променями), бронхоспазм. Ще можуть виникати різні неврологічні розлади (неврит лицьового нерва, небезпечні запаморочення), алопеція (сильне випадання волосся).

6. Досить небезпечне ускладнення – це лейкопенія (зменшення кількості лейкоцитів у крові). Також препарат може пригнічувати дозрівання деяких окремих видів лейкоцитів. Дані симптоми характерні для наступного переліку препаратів: баралгін, анальгін, бутадіон. Це ускладнення є дуже небезпечним, адже він суттєво знижує рівень імунітету і здатність організму чинити опір різним хвороботворним організмам. Відновити кількість лейкоцитів деколи дуже складно, та й займає це іноді досить багато часу.

7. Анальгін і амідопірин багато підозрюють в їх здатності збільшити ризик виникнення різних форм раку. Це пов’язано з тим, що в шлунку речовини препарату вступають в реакцію і утворюють в результаті дуже шкідливі канцерогени.

8. Якщо під час вірусної інфекції використовувати аспірин, в рази підвищується ймовірність виникнення носової кровотечі, а у дітей підвищується ризик настання дуже небезпечного синдрому Рея.

9. Відомо було вже давно, що НПЗЗ негативно впливають на зір людини. Дані препарати сильно підсушують слизові оболонки очей, а також вибірково зневоднюють окремі тканини нашого тіла. Але досі не було відомо на скільки це небезпечно.

І вісь порівняно недавно було проведено ретельне дослідження на дану тему, проходило воно у жіночої лікарні міста Бостон. Результат у жінок виявився наступним: ті, хто використовував препарати знеболюючої дії більше 2 разів на тиждень протягом одного року і довше – отримали помітне погіршення зору. Порівняно з контрольною групою у цих жінок з віком у середньому погіршувався зір на 11-13% частіше

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України