Зміна клімату призвела до краху першої в світі імперії 4000 років тому

Імперія Аккад була заснована в Месопотамії близько 4300 років тому. Через сторіччя вона раптово звалилася, викликавши масову міграцію і конфлікти. Зміни в сталагмітах пов’язують крах зі змінами клімату.

Печера Гол-е-Зард лежить в тіні гори Дамаванд, яка на висоті більше 5000 метрів домінує над ландшафтом північного Ірану. У цій печері сталагміти і сталактити повільно ростуть протягом тисячоліть і зберігають підказки про минулих кліматичних явищах.

Зміни в хімії сталагмітів в цій печері тепер пов’язують розпад Аккадської імперії зі змінами клімату понад 4000 років тому.

Аккад був першою в світі імперією. Вона була заснована в Месопотамії близько 4300 років назад після того, як його правитель, Саргон Аккадська, об єднав ряд незалежних міст-держав.

Аккадский вплив поширювався вздовж річок Тигр і Євфрат від того, що зараз є південним Іраком, до Сирії та Туреччини. Протяжність імперії з півночі на південь означала, що вона охоплювала регіони з різним кліматом, починаючи від родючих земель на півночі, які сильно залежали від опадів (одна з «азіатських« хлібних кошиків»), і закінчуючи питаемыми іригації алювіальними рівнинами на півдні.

Схоже, що імперія ставала все більш залежною від продуктивності північних земель і використовувала зерно з цього регіону, щоб годувати армію і перерозподіляти запаси продовольства для ключових прихильників.

Потім, приблизно через століття після свого утворення, Аккадська імперія раптово розпалася.

Борошна епохи чудово відображені в древньому тексті «Прокляття Аккада», який описує період заворушень з нестачею води та їжі:

«… великі орні ділянки не давали зерна, затоплені поля не давали рибу, зрошувані сади не давали ні врожаю, ні вина, з густих хмар не йшли дощі».

Причину цього колапсу досі обговорюють історики, археологи та науковці.

Одна з найбільш помітних точок зору, отстаиваемая археологом Єльського університету Харві Вейссом (який ґрунтувався на більш ранніх ідеях Эллсворта Хантінгтона), полягає в тому, що він був викликаний раптовим настанням посухи, яка серйозно вплинула на продуктивні північні райони імперії.

Вайс і його колеги виявили в північній Сирії докази того, що цей колись процвітаючий регіон був раптово покинутий близько 4200 років тому, про що свідчить відсутність кераміки і інших археологічних решток.

Изменение климата привело к краху первой в мире империи 4000 лет назад

Багаті ґрунти більш ранніх періодів були замінені великою кількістю вітряної пилу і піску, що свідчить про настання посухи.

Згодом морські керні з Оманської затоки і Червоного моря, які пов’язували попадання пилу в море з віддаленими джерелами в Месопотамії, представили додаткові докази регіональної посухи в той час.

Однак багато інші дослідники сприйняли інтерпретацію Вайса зі скептицизмом.

Деякі стверджували, наприклад, що археологічні та морські свідоцтва не були достатня точними, щоб продемонструвати надійну кореляцію між посухою і суспільними змінами в Месопотамії.

Печерна пив з Ірану може розповісти про історію клімату. Печера Гол-е-Зард знаходиться в декількох сотнях кілометрів на схід від колишньої Аккадської імперії, але вона знаходиться прямо за вітром. В результаті близько 90% пилку регіону відбувається з пустель Сирії і Іраку.

Ця пустельна пив має більш високу концентрацію магнію, ніж місцевий вапняк, який утворює більшість сталагмітів Гол-е-Зарда (тих, які ростуть вгору від підлоги печери).

Кількість магнію в сталагмітах Gol-e-Zard можна використовувати як індикатор запиленості на поверхні, причому більш високі концентрації магнію вказують на більш посушливі періоди. Сталагміти можуть бути дуже точно датовані з допомогою уран-торієвої хронології.

Нове дослідження представляє докладну історію запиленості в цьому районі і визначає два основних періоди посухи, які почалися 4510 і 4260 років тому і тривалі відповідно 110 і 290 років.

Изменение климата привело к краху первой в мире империи 4000 лет назад

Остання подія відбувається саме під час розпаду Аккадської імперії і дає переконливий аргумент на користь того, що зміна клімату, принаймні, частково є відповідальним.

За крахом була масова міграція з півночі на південь, яка була зустрінута опором місцевого населення. Між Тигром і Євфратом була навіть побудована 180-кілометрова стіна «Відлякувач аморити» у спробі контролювати імміграцію.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

two × four =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh