Журналісти-розслідувачі Суспільного, які днями представили новий документальний фільм «Щоденник вцілілої» про те, як російські військові перетворили село Ягідне в Чернігівській області на концтабір для його жителів, передали знайдені докази воєнних злочинів у правоохоронні органи. Про це в інтерв’ю ведучій програмі «Сьогодні. Вдень» на Українському Радіо розповіла продюсерка, співавторка фільму, а також шеф-редакторка редакції розслідування Суспільного Інна Білецька.
Окупанти 28 днів тримали жителів селища в маленькому шкільному підвалі, в якому на площу у 200 кв. м зігнали 366 людей. Там селяни жили в нелюдських умовах, у тісноті, в постійному страху і приниженні, в умовах браку кисню, питної води та їжі.
«Я хочу бути відвертою: ні цей щоденник, ні наш фільм, ні все, що буде потім написано, не розкажуть всіх жахів, які там відбувалися. Є речі, які потребують довшого осмислення, про них прийде час говорити лише тоді, коли жителі села будуть до цього готові», — підкреслила продюсерка та співавторка фільму.
За її словами, віднайти свідчення воєнних злочинів, які скоювали російські військові у Ягідному, встановити підрозділи й офіцерів, причетних до його скоєння, — й було головним завданням команди журналістів-розслідувачів Суспільного. Цих злочинців викрили серед 228 мотострілецького полку, що базується у Єкатеринбурзі.
«Ми тісно співпрацювали з правоохоронними органами. Ми знайшли дуже важливий документ, який вже передали в прокуратуру Чернігівської області. Всі зібрані нами докази й свідчення також передамо прокуратурі та СБУ Чернігівської області. Я сподіваюся, вони будуть корисними», — розповіла Інна Білецька.
Вже 26 жовтня о 21:30 планується показ «Щоденника вцілілої» на Першому телеканалі Суспільного у межах національного марафону, а 29 жовтня — на регіональних телеканалах Суспільного Мовлення.
Зазначимо, над створенням фільму працювали: авторки — Інна Білецька, Алла Садовник, режисер — Владислав Васильченко, режисер монтажу, дизайнер та композитор фільму — Олександр Стратонов, операторка-постановниця — Світлана Коваль, оператор — Павло Ільчук, журналістки — Анна Калаур, Марія Горбань.
Нагадаємо, раніше фільм Суспільного «Буча 22» — про пошук журналістами військових рф, що розстріляли сім’ю в Бучі — представили на фестивалі журналістських розслідувань у Литві. У липні цього року команда журналістів-розслідувачів Суспільного також представила документальний фільм у Вроцлаві у межах виставки «За вашу і нашу свободу», котра розпочалася у Варшаві.