Українці в Чехії

Чеський президент назвав нахабною провокацією російський закон про ветеранів 1968 року

У четвер, 13 червня, президент Чехії Мілош Земан прийняв у своїй резиденції посла Росії Олександра Зміївського. Глава держави зажадав від дипломата роз’яснень щодо підготовленого фракцією КПРФ законопроекту про визнання ветеранами бойових дій радянських військовослужбовців, які брали участь у придушенні Празької весни в 1968 році (операція «Дунай»).

Документ викликав сильне невдоволення в чеському парламенті та МЗС. Політики назвали його огидною спробою легітимізувати окупацію, яка може серйозно зіпсувати чесько-російські відносини. Таку ж думку у четвер висловив і Мілош Земан.

«Президент назвавши підготовлюваний законопроект нахабною провокацією на адресу Чеської Республіки і його особисто. Він рішуче заявив послу, що в разі ухвалення документа можна очікувати істотного і довгострокового негативного впливу на стосунки між Росією і Чехією», – заявив прес-секретар чеського лідера Їржі Овчачек.

У свою чергу російський посол дистанціювався від ініціативи комуністів і заявивши, що офіційна Москва продовжує шанувати договір про дружні відносини і співробітництво між РФ і Чехією, підписаний президентами обох країн в серпні 1993 року.

У ньому чітко сказано про прагнення сторін «покінчити з тоталітарним минулим, пов’язаних з неприпустимим застосування сили проти Чехословаччини в 1968 році і подальшим необґрунтованим перебуванням радянських військ на чехословацькій території».

Відзначимо, в кінці 1989 року відразу після падіння комуністичного режиму у Чехословаччині було прийнято спільну заяву керівників СРСР, Болгарії, Угорщини, НДР та Польщі щодо подій 1968 року. У ньому введення військ кваліфікувався як «неправомірний акт втручання у внутрішні справи суверенної країни, акт, який перервав процес демократичного оновлення ЧССР і мав довготривалі негативні наслідки».

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України