З початку російського вторгнення у лютому 2022 року українська прокуратура направила до Австрії 27 запитів про екстрадицію.
Проте, як повідомило Міністерство юстиції Австрії у відповідь на запит агентства APA, задоволений був лише один із них. Австрійські суди вважають, що ситуація в Україні несе потенційну загрозу життю та здоров’ю екстрадованих.
Президент України Володимир Зеленський підняв цю тему під час свого візиту до Відня в середині червня. Він заявив:
«Колишні чиновники, екс-політики та олігархи переховуються в Австрії від українського правосуддя.»
Олігархи та екс-посадовці у фокусі слідства
За інформацією ранкової програми Ö1 з посиланням на газету Der Standard, у списку українських слідчих органів фігурують кілька олігархів, колишній голова Національного банку України, екс-заступник міністра та колишній депутат парламенту.
Ще в березні видання повідомляло про підозри у корупції, розкраданні бюджетних коштів та відмиванні грошей на мільйони євро. Зазначалося також, що «Відень вважають безпечною гаванню, де можна сховатися від українського правосуддя», посилаючись на дані українських ЗМІ.
Лише одна екстрадиція з 27 запитів
Міністерство юстиції Австрії підтвердило APA, що з початку війни було отримано 27 запитів на екстрадицію:
«Лише один із них був визнаний допустимим,» — повідомила речниця міністерства, не розкриваючи деталей конкретних справ.
За даними Standard, цей єдиний випадок, імовірно, стосувався добровільної екстрадиції, не пов’язаної з корупційними злочинами.
Віденський суд системно відхиляє запити
За словами речниці Крістіни Зальцборн, із січня 2023 року усі запити на екстрадицію до України відхиляються. Ще у березні 2022 року апеляційний суд Відня (OLG Wien) відмовив Україні у правовій допомозі, аргументуючи це тим, що якщо екстрадиція неможлива, то й надання правової допомоги не має сенсу.
Австрійські суди посилаються на Європейську конвенцію з прав людини. Представниця Мін’юсту Австрії пояснила APA, що основна причина відмов полягає в неможливості виключити загрозу життю чи здоров’ю затриманих в умовах війни в Україні. Це створює ризик порушення статті 3 Європейської конвенції з прав людини, яка забороняє нелюдське чи таке, що принижує гідність, поводження або покарання.
Нещодавно окружний суд Відня на підставі статті 3 відхилив запит про екстрадицію бізнесмена Олега Б., якому в Україні закидають економічні злочини. Суд аргументував це тим, що екстрадиція до регіону, де велика кількість цивільних осіб стала і продовжує ставати жертвами війни, порушує положення Європейської конвенції з прав людини.