Порівняно з 2024 роком, середня зарплата українців зросла на 4 тисячі гривень (на 22,3%) і досягла 21 946 гривень.
Однак майже половину від цього приросту з’їдає7″ інфляція, заявив економіст Центру економічної стратегії (ЦЕС) Володимир Ланда в ефірі Українського радіо.
“Ці 22% – номінальне зростання. Давайте вирахуємо звідси інфляцію. Офіційний показник інфляції – 9,7%”, – каже експерт.
Він вважає, що українська економіка сповільнюється. У жовтні її зростання становило лише трохи більше 1%, тоді як у першій частині року приріст був більш значним.
“За перші 10 місяців зростання економіки становить 4,2%”, – каже Володимир Ланда.
Серед головних чинників, які призводять до зростання зарплат – дефіцит робочої сили. Останнє змушує роботодавців пропонувати більш вигідні умови праці.
Водночас в Україні можна вже говорити про галопуючу споживчу інфляцію, що галопує.
Так, у листопаді в річному вираженні вона прискорилася до 11,2% . повідомляє Державна служба статистики.
Ціни на продукти та безалкогольні напої зросли на 3,9% порівняно з попереднім місяцем. Найбільше (на 54,6%) подорожчали яйця. На 13,7-1,5% зросли ціни на овочі, молоко та молочні продукти, олію, соняшникову олію, продукти переробки зернових, хліб, безалкогольні напої, макаронні вироби, рибу та продукти з риби. Водночас на 1,5% і 1,3% знизилися ціни на фрукти та цукор.
Одяг та взуття за місяць подешевшали на 2,2%. Зокрема, взуття – на 2,7%, одяг – на 1,7%.
При цьому за рік, порівняно з листопадом минулого року, ціни на продукти харчування загалом зросли на 14,3%. Найбільше подорожчали овочі – на 62,9%, значно зросли ціни й на олію та яйця – 30,7% та 30,6% відповідно.
Майже на чверть (на 24,7%) зросли ціни на фрукти. Молоко подорожчало на 16,6%, хліб – на 15,8%.
Подешевшав за останній рік тільки цукор – зниження ціни становило 3,6%. Алкогольні напої та тютюнові вироби подорожчали на 11,% за рік.