Чи знали ви про те, що всього через 40 хвилин бігу відбувається відновлення нервових клітин? У це важко повірити тим, хто зі шкільних років чув, що ці клітини вмирають безповоротньо.
Альо люди, які займаються бігом вже давно відчувають на собі ефект відновлення від кожної пробіжки, так як починають відчувати внутрішню легкість і ясність розуму, а вирішенню складних завдань приходять ніби самі собою.
У кожного з нас бувають моменти в житті, коли за що не візьмешся, все дається важко, і рішення якого-небудь важливого питання перетворюється в катування. Або ж душа переповнюється суперечливими почуттями, занепокоєнням, нерві натягнуті до межі, і ви з останніх сил стримуєте сльози. Героїня російських казок Василиса Прекрасна порадила б у таких випадках заспокоїтися і лягти спати, адже «ранок вечора мудріший». Але ми вам настійно рекомендуємо – пробіжитеся!
Вчені-нейробіологи протягом 30-ти років досліджували нервові клітини і довели, що протягом життя у людини можуть з’єднання являтися нові / нейрони. Але найцікавіше, що біг, а також тривала тренування з аеробіки є єдиними засобами для досягнення цього ефекту.
«На сьогоднішній день нам відомо тільки цей єдиний тригер, який запускає процес створення нових нервових клітин», констатує Карен Постал, президент Американської академії клінічної нейропсихології.
«Я біжу, зовсім очманілий, в голові — жодної зв’язної думки. Але коли ця неймовірна пробіжка закінчена, мене, вичавленого як лимон, заповнює зсередини якийсь відчайдушний відчуття свіжості», — пише про своїх відчуттях марафонець Харукі Муракамі, тієї самий всесвітньо відомий письменник.
Відновлення нервових клітин: коли і як?
Після бігу в людини ніби прояснюється розум, і цей стан не проходити по кілька годин. Альо це не єдиний ефект, який може принести біг. Справа в тому, що нові нервові клітини з’єднання є в зоні, яка відповідає за навчання і пам’ять, вона називається гіпокамп.
Карен Постал розповідає про те, що потрібно займатися настільки інтенсивно, щоб футболка стала практично мокрою, в основному, так буває через 40 хвилин посиленого навантаження при бігу, танцях або аеробіки. Це переламний момент для появи нових нейронів.
Біжимо до стратегічного планування
Існує ще один ефект бігу, який можуть відчути не всі бігуни, а лише ті, хто займається аеробними тренуваннями і бігом на постійній основі. Через 40 хвилин тренувань в лобовій долі мозку таких людей спостерігається підвищення активності. Важливо відзначити, що ця ділянка відповідає за здатність людини концентрувати увагу, формувати цілі, планувати дії, розподіляти час, а найголовніше, бути стратегом.
Як прибігти до спокою
Професор Гарварду Емілі Бернштейн довела існування ще одного ефекту, виявленого при пробіжках. Справа в тому, що лобові частки мозку відповідають за регулювання емоцій, тому краще всього фізичні навантаження від бігу впливають на розлючених і емоційно нестійких людей з частою зміною настрою. Було влаштовано ряд експериментів, в яких брали участь дівчата з подібними рисами. У ході експериментів встановили, що біг допомагає легше справлятися зі стресами і швидше відновлювати емоційну рівновагу.
Думки бігуна
Є ще одна особливість бігу, яка незамінна для людського мозку — він дозволяє розслабитися, відпустити свої думки і проблеми хоч на якийсь годину, очистити свідомість. І коли це відбувається, до людині легко, як ніби самі собою приходять вирішення його питань.
Про це ефекті не з чуток знає марафонець зі стажем Харукі Муракамі. Його, як і багатьох інших бігунів на довгі дистанції, часто запитують, про що він думає в процесі бігу. Альо з своїх роздумів він вивів справжню філософію. Ось, що він пише у своїй книзі «Що я кажу, коли кажу про біг»:
«Біг не тільки корисний для здоров’я, для мене він став ще і якоїсь дієвої метафорою. Бігаючи з дня у день, дистанцію за дистанцією, піднімаючи планку все вище і вище і раз за разом долаючи її, я і сам піднімався вгору. Ну, або, у всякому разі, намагався піднятися на більш високий духовний рівень, щоденно працюючи над собою, не шкодуючи сил».
«Над бігунами часто сміються, мовляв, вони багато на що готові, лише б жити довше, але я думаю, що більшість людей бігає зовсім не тому. Їм важливо не продовжити своє життя, а поліпшити її якість. Якщо вже витрачати роки, то хоча б цікаво й повноцінно, маючи якусь мету, а не блукаючи в тумані. І як мені здається, біг може здорово допомогти в цьому».
«Коли я біжу, я можу помовчати і побути наодинці з самим собою — тобто дотриматися одне з найважливіших правил психічної гігієни. Коли біжиш, можна ні з ким не розмовляти і нікого не слухати. Єдина обов’язок — дивитися по сторонах на рухомий пейзаж. Ці півтори години — найважливіша частина мого дня».
Точно так само буває, коли пишеш повість. Здавалося б, пиши собі, поки пишеться, але немає — береш вольове рішення і зупиняєшся. Зате завтра приємно буде повернутися до роботи. Ернест Хемінгуей, здається, теж писав про це. Хочете продовжити почате — не сходьте з ритму. У довгострокових проектах це найголовніше. Якщо ритм завдань, то крива куди-небудь вже виведе