Замість українців на роботу в Україну приїдуть азійці, – Портников

Елла Лібанова, директор Інституту демографії і соціальних досліджень НАНУ та Юлія Руда, економіст Центру економічної стратегії, викладають свою точку зору на актуальності трудової еміграції та імміграції в Україні.

Чотири мільйони українців у 2015–2017 роках були трудовими мігрантами. Серед них одночасно за кордоном перебувають 2,6 – 2,7 мільйона осіб. Загалом від 2001 року з країни виїхало і не повернулося 6,3 мільйона українців. Такі результати дослідження Центру економічної стратегії. Згідно з цими даними, найбільше українські заробітчани їдуть до Польщі та Росії.

Віталій Портников: Пані Руда, а як саме зрозуміти, що 6,3 мільйона не повернулися? Люди їздять туди-сюди, кілька разів перетинають кордон.

Юлія Руда: Люди, які виїхали і не повернулися, – це загальні дані прикордонної служби про перетини кордону саме українцями. У них також є дані про перетини кордону іноземцями. 6,3 мільйона – це накопичена кількість виїздів українцями. Тобто кількість виїздів мінус кількість в’їздів. Ця цифра говорить про людей, які виїхали і залишилися закордоном.

У цифру ж трудових мігрантів можуть входити люди, які перетинають туди і назад. У більшості випадків трудові мігранти – це короткострокові мігранти.

В останні роки змінився саме напрямок мігрантів, які зі сходу їздили в Росію, почали їздити у Польщу. Раніше більше 90% мігрантів у Польщі були із західної України, а зараз 60-70%

Дані прикордонної служби говорять про те, що мобільність збільшувалася від 2009 року постійно. У 2014 вона дещо зменшилася. І знову почала збільшуватися.

В останні роки змінився саме напрямок мігрантів. Багато мігрантів, які зі сходу їздили в Росію, почали їздити в Польщу. Дані польського банку показують, що раніше більше 90% мігрантів у Польщі були із західної України, а зараз цей відсоток набагато менший – 60-70% зі західної України.

– Пані Лібанова, як зрозуміти, скільки трудових мігрантів?

Перепис був дуже давно, зараз погано розуміємо, скільки людей живе в Україні

?Елла Лібанова: Ми вираховуємо це через дослідження, які можна умовно вважати репрезентативними. Тому що перепис був дуже давно, і ми зараз погано розуміємо, скільки людей живе в Україні. Ми орієнтуємося на ситуацію на ринку праці – скільки є зайнятих, скільки сплачують податки, скільки отримують соціальну допомогу. Тобто за даними реєстру податкової служби, або, що краще, Пенсійного фонду, він більш повний.

У кожен конкретний момент часу закордоном перебуває приблизно 2,5 мільйона українців на роботі. Переважна частина тимчасово, менше 6 місяців

За цими даними, виходить цифра більш-менш співставна. Ми вважаємо, що в кожен конкретний момент часу закордоном перебуває приблизно 2,5 мільйона українців на роботі. Переважна частина тимчасово, близько половини взагалі говорять, що менше трьох місяців там перебувають. Я не дуже в це вірю. Скоріш, менше 6 місяців.

Міграція завжди була для України дуже важливим компонентом ситуації на ринку праці. До речі, за радянських часів теж. Українці доволі мобільні, дуже кваліфіковані. Українці в СРСР були найбільш кваліфікованою силою, яка погоджувалася на міграцію. У країнах Балтії були не менш кваліфіковані, але не погоджувалися їхати на роботу до Сибіру, а ми погоджувалися.

З Росією була завжди класична циркулярна міграція – поїхали, попрацювали, повернулися. З Європою хто міг залишитися, там залишалися. Турбує ситуація в Польщі. Поляки виїжджають до Німеччини, Нідерландів і так далі, на їхнє місце зараз заступають українці.

До Росії їздили переважно жителі східних областей України. У них дуже тісні контакти з Росією. Просто географічно. З Росією була завжди класична циркулярна міграція – поїхали, попрацювали, повернулися. З Європою вона ніколи не була класичною – більшість поверталася, але всі, хто міг залишитися, там залишалися. У цьому сенсі турбує ситуація в Польщі. Поляки як виїжджали, так і виїжджають до Німеччини, Голландії і так далі, на їхнє місце зараз заступають українці.

– Міністр соціальної політики Андрій Рева сказав, що збільшення рівня зарплати до 500 євро призвело б до того, що люди почали б замислюватися, чи варто їхати закордон. Як Ви вважаєте?

?Елла Лібанова: Треба ці 500 євро перерахувати за паритетом купівельної спроможності, тоді зрозуміємо, скільки треба. Зараз за паритетом купівельної спроможності в Україні середня зарплата близько 700 доларів, у Польщі – 2200 доларів.

Уповільнення міграції може статися тоді, коли зарплата українців становитиме 70-75% від польського рівня. Якщо буде співставна зарплата, то не будуть так їхати. Коли різниця зарплат у медичних працівників у 10 разів, то я взагалі дивуюся, що в нас ще медики є. Виїжджають люди освічені, але дуже часто виїжджають на роботу, яка не потребує такої освіти.

Поїдуть (в Україну – ред.), на жаль, азійці. Тут нічого ксенофобського абсолютно немає. Це буде абсолютно інший етнос, з іншою культурою, з іншою релігією. Не факт, що наші люди готові до життя в поліетнічному етносі. Ми не поліетнічна нація. Ми моноетнічна нація.

Для них (азіатів – ред.) тут буде спокійніше, ніж у Росії. Якщо буде розвиток, як ми хочемо, будуть і зарплати більші. Росія звикла жити в поліетнічному середовищі. Але й ксенофобські настрої в Росії дуже серйозні.

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twenty − seventeen =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh