8 квітня 2014 року Верховна Рада ухвалила закон “Про відновлення довіри до судової системи України”. Як повідомив народний депутат України від ВО “Свобода” Олег Бондарчук, затвердження цієї ініціятиви надає реальну можливість судовій системі України демократично розвиватися і формувати незалежну судову гілку влади.
За словами парламентаря, відповідну ініціятиву спочатку вніс Кабмін, альтернативний законопроєкт розробила фракція “Свободи”, а загалом подібних документів було п’ять, які врешті об’єднали в один.
“Ми об’єднали їх в один проєкт закону, спільний від різних фракцій. Вважаю, що цей закон є вкрай актуальним, бо встановлює процедуру проведення спеціяльної перевірки суддів усіх судів України. Йдеться, зокрема, про суддів, які, починаючи з 21 листопада минулого року, ухвалювали незаконні рішення про обмеження прав громадян на проведення зборів, обирали запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою активістів майданів, накладали адміністративні стягнення на автомайданівців, коли позбавляли їх права керування автотранспортом. Усі ці рішення судів тимчасова комісія, яка має бути утворено у відповідності з ухваленим законом, має право перевірити. У разі виявлення порушення присяги щодо суддів комісія ухвалить рішення про притягнення їх до відповідальности. Це може бути рішення про звільнення судді або про притягнення до кримінальної відповідальности”, – розповів свободівець.
Олег Бондарчук також наголосив, що одним із найважливіших моментів у цьому законі є те, що з моменту набуття цим законом сили всіх голів усіх судів України, а також їхніх заступників буде звільнено.
“Цим законом ми внесли зміни до закону про судоустрій і статус суддів. Таким чином ми надаємо судам можливість на своїх зборах шляхом таємного голосування обирати своє керівництво серед суддів. Уперше за роки української незалежности законодавча влада в особі парламенту створила реальну можливість втілення суддівського самоврядування. Йдеться про всі суди без винятку, окрім Верховного Суду, щодо якого передбачено подібну процедуру. Тепер влада ні в особі Президента, ні парламенту чи будь-яких органів не зможе нав’язувати голів судів. Ба більше, цих голів судів будуть обирати строком на один рік і не більше, ніж на два терміни. Так ми нівелюємо посаду голови суду як таку, що має вплив на решту суддів. По суті зараз ми надали можливість судовій системі демократично розвиватися і формувати незалежну судову гілку влади”, – підкреслив Олег Бондарчук.