Право

Закон про колаборацію: нардепи пропонують звільняти за родичів в окупації

Народні депутати проголосували за низку змін до Кодексу законів про працю. Тепер якщо громадян має родичів в окупованій частині України, але не повідомив про це, його можуть звільнити.

З деталями нового закону, ухваленого у Верховній Раді, розібралися на порталі “Судово-Юридичної газети” (СЮГ).

Йдеться про законопроект 7731, внесений на розгляд Верховної Ради у вересні 2022 року. Ухвалення документа ініціювали семеро нардепів із партії “Слуга народу”, серед них — голова комітету з питань соціальної політики Галина Третьякова.

25 квітня 2024 року закон ухвалили загалом: “за” – 234 голоси, “проти” – нуль.

Нововведення, за які проголосували нардепи і які прямо порушують Конституцію, можуть зачепити людей, які чомусь вирішили не надто поширюватися на роботі про контакти (“зв’язки”) в РФ і на окупованих територіях.

У законі прямо не йдеться, що їх можуть звільнити. Натомість йдеться про “службову перевірку” та дисциплінарну відповідальність (усунення від роботи), — зазначили на порталі СЮГ.

Однак із цими новаціями не все гаразд:

  • у законах України не вказується порушення “неповідомлення про родичів у РФ”. Тому немає чітких вказівок, як карати цих людей. Отже, передбачає СЮГ, тут можливі зловживання з боку роботодавців, які зможуть звільняти людей на власний розсуд;
  • у Трудовому кодексі немає поняття “службова перевірка” – тому не ясно, що ж це, по суті, таке і як діяти.

Загалом ці дві проблеми стосуються ч. 1 ст. 19 Конституції, у якій чітко говориться, що “ніхто може бути змушений робити те, що передбачено законодавством”. Тобто, якщо в законах щось чітко не вказано, а це все ж таки виконують, то такі дії призводить до зловживань та порушень прав працівника.

На сторінці Facebook Галини Третьякової, яка була серед ініціаторів закону, поки що немає коментарів та пояснень щодо новацій у Трудовому кодексі.

Також подію не коментує нардеп фракції Голос Голос Ярослав Железняк: він просто повідомив результати голосування.

Олексій Гончаренко із фракції “Європейська солідарність” відгукнувся на голосування. Політик визнав, що закон називають “про звільнення працівників за колаборацію”. На його думку, йдеться не про колаборацію, а про захист стратегічних підприємств.

“Але є багато питань до формулювань у цьому законопроекті”, – написав нардеп.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України