Авторські статтіДіаспора

Забудовники спрогнозували зростання цін на квартири в Празі

В кінці минулого року покупці нових квартир в Празі платили за один квадратний метр в середньому 71 567 крон. Це на 19,5% більше, ніж у грудні 2015 року. При цьому у міжквартальному порівнянні празькі новобудови подорожчали на 2,9%. Таку статистику в середу спільно представили найбільші столичні девелопери Skanska Reality, Central Group і Trigema.

Експерти пов’язують зростання середньої ціни зі збільшенням попиту, який у свою чергу можна пояснити загальним поліпшенням економічної ситуації і низькими іпотечними ставками. У 2016 році девелопери продали в Празі 6 650 квартир — приблизно на 7% більше, ніж роком раніше. Їх загальна вартість склала 31 млрд крон (зростання на 39%).

Не меншу роль зіграло зміщення балансу між попитом і пропозицією. Після економічної кризи 2008 року на столичному ринку вінік надлишок квартир, в останні роки настав рівновагу, а тепер розпроданий навіть «неліквід» і забудовники говорять про прийдешній дефіцит. Актуальна пропозиція новобудов за рік скоротилося на 27% і сьогодні становить близько 4000 квартир.

Нерадісну перспективу підтверджують і офіційні дані Чеського статистичного управління. Згідно з ним, з січня по листопад минулого року у Празі почалося будівництво лише 879 нових квартир. Це на 72,7% менше, ніж за аналогічний період 2015 року. Компанії скаржаться на празькі влади, які затягують процес видачі дозволів на будівництво.

«Із-за бюрократичних зволікань забудовники не встигають виводити на ринок нові фрази об’єкти, що підстьобує ціни. У підсумку житло в Празі поступово стає доступним лише невеликої категорії людей. Ми очікуємо, що в нинішньому році ціни виростуть ще мінімум на 5%», – заявивши порталу iDNES глава Central Group Душан Куновски.

За словами директора компанії Skanska Reality Наді Птачковой, на зростанні цін також позначився дефіцит доступних квартир на околицях міста. У місцях з гарною транспортною доступністю новобудови за два роки подорожчали на 34%.

Девелопери також поділилися своїми очікуваннями на 2017 рік. Згідно з їхнім прогнозом, кількість реалізованих квартир залишиться приблизно на тому ж рівні (6500), а від ціни зростуть на 5-10%.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України