Авторські статтіНовини

За в’їзд у Шенгенську зону доведеться платити

Європейська комісія вийшла з новиною про зміну майбутнього порядку в’їзду до країн Шенгенської зони. Зміни стосуватимуться держав, що отримали безвізовий режим.

 

Ця новина не стала великою несподіванкою для експертів. Право користуватися безвізом коштуватиме 5 євро. І не щодня, а 1 раз на 5 років.

Спершу тезово про те, що зміниться після запровадження системи з назвою EITAS:

– по-перше, ані завтра, ані за тиждень, ані в день запровадження безвізу для України нова схема не працюватиме. В ЄС сподіваються запустити її лише у 2020 році;

– по-друге, EITAS не буде замінником візового режиму. Процедури принципово інші. Заявка подається онлайн і її можна навіть подати за іншу особу;

– по-третє, майже всі заявники отримуватимуть дозвіл на в’їзд протягом кількох хвилин після заявки. А з документів потрібно буде подавати лише паспортні дані. Погодьтеся, це точно не є аналогом візового режиму;

– винятком є особи, про яких в базах даних ЄС є записи з поміткою про порушення, про ймовірну причетність до злочинного світу тощо. В поодиноких випадках розгляд заявок може тривати до 14 днів із запитуванням додаткових документів. І звісно, для таких осіб не виключена відмова у в’їзді;

– та найголовніше, що цю процедуру не потрібно проходити при кожному в’їзді. “Дозвіл на безвіз”, виданий одного разу, діятиме протягом п’яти років.

Далі в статті – детальніше про це. А для тих, хто хоче розібратися в технічних деталях та почути офіційну позицію Брюсселя, ми вже опублікували переклад довідки ЄК про їхню ініціативу (читайте у статті “Як працюватиме нова система дозволів на в’їзд до Шенгену: роз’яснення Єврокомісії”).

Що відбувається і навіщо це Євросоюзу?

Не для кого не секрет, що Україна – не перша держава, яка матиме безвізовий режим з Європейським Союзом. У безвізовому списку – близько 60 країн, які потрапили туди за різними сценаріями (детальніше про них – в публікації “9 шляхів до безвізу: як інші держави йшли до скасування віз з ЄС”).

Це і США, і балканські держави, і майже вся Південна Америка, і навіть деякі екзотичні країни Океанії.

Щороку кордон ЄС за безвізовим режимом перетинає близько 30 мільйонів людей. Юридично “безвізового подорожуючого” можуть завернути на кордоні, але прикордонник зазвичай має на це не більше хвилини. Цього вистачає, щоби “пробити паспорт” по базах Інтерполу та Європолу, поставити питання про мету візиту, але не більше.

Поліція (яка, до речі, завжди є найбільшим опонентом безвізу) здавна скаржилася, що цього недостатньо для протидії міжнародній злочинності.  А після серії терактів в ЄС переконались: щось потрібно змінювати.

Виконавці останніх терактів у Франції та Бельгії, до речі, не були “безвізовими пасажирами”, але в Європі обрали курс на посилення всіх видів контролю.

ЄС планує запровадити дві масштабні бази даних, причому друга не працюватиме ефективно без першої. Друга – це та, про яку йдеться в нашій статті: Європейська інформаційна система авторизації подорожей. Англійська абревіатура – EITAS.

А перша – єдина база даних про перетин подорожуючими кордону Шенгену. В це складно повірити, але такої бази в ЄС досі не існувало. Так, на кордоні ваш паспорт завжди сканують, але централізовано ці дані ніде не зберігалися.

 

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України