Сьогодні Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Міжнародна організація з міграції (МОМ), п’ять обласних державних адміністрацій та дванадцять громад підписали меморандуми про співпрацю, що дозволить забезпечити доступним житлом переселенців та постраждалих від війни людей.
Житловий проєкт, що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Німецький банк розвитку (KfW), передбачає будівництво до 2 000 квартир для приблизно 6 000 осіб у Чернівецькій, Київській, Львівській, Івано-Франківській та Вінницькій областях. Житло стане доступним для внутрішньо переміщених осіб та вразливого місцевого населення завдяки механізму оренди, який буде розроблено та впроваджено в рамках проєкту.
Громади, які беруть участь у проєкті, були відібрані на основі таких критеріїв як частка ВПО відносно місцевого населення, наявність ділянок для будівництва, можливості для працевлаштування та доступність соціальної інфраструктури. Це Хотин та Чернівці Чернівецької області, Коломия Івано-Франківської області, Ірпінь та Горенка Київської області, Агрономічне, Ладижин та Хмільник Вінницької області, Старий Самбір, Дрогобич та Кам’янка-Бузька Львівської області. Останні дві громади також приймають переселенців із Сєвєродонецька, з яким також підписано меморандум про взаєморозуміння щодо реалізації житлового проєкту.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій здійснюватиме загальну координацію проєкту.
«Забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом – одна з ключових задач Уряду на багато років вперед. Йдеться про сотні тисяч українських сімей, які втратили домівки. Це великий виклик», – зазначила Віцепрем’єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
«Ми щиро вдячні за постійну підтримку, зокрема, Уряду Німеччини, з яким у нас давня історія співпраці. А також Міжнародній організації з міграції, яка розпочала цей проєкт забезпечення українських переселенців житлом ще до повномасштабного вторгнення», – наголосила Ірина Верещук.
«За останніми даними МОМ, п’ята частина внутрішньо переміщених осіб планує залишитися та інтегруватися у своєму нинішньому місці проживання. Пошук довгострокових рішень житлових проблем є запорукою успіху», – зазначила Голова Представництва МОМ в Україні Алессія Скіавон. «Правові та технічні положення, апробовані в рамках проєкту доступного житла, можуть стати основою для подальших масштабних проєктів міжнародної допомоги у сфері житлової політики в Україні», – додала вона.
Довідково:
Після вторгнення Російської Федерації в Україну 24 лютого 2022 року МОМ була змушена реструктурувати свій житловий проєкт, який було розпочато за фінансової підтримки Німеччини у 2020 році і який спочатку передбачав будівництво житлових будинків у Краматорську та Сєвєродонецьку. З 2022 року в рамках оновленої ініціативи МОМ розпочала підготовчі роботи, які включають підготовку проєктно-кошторисної документації та, у випадку Київської області, процедури розмінування. Усі громади, які беруть участь у проєкті, були ознайомлені з найкращими міжнародними практиками у сфері комунального житла та пройшли тренінги з управління доходами від оренди житла на користь своїх громад.
За додатковою інформацією представники преси можуть звертатися до менеджерки з комунікацій Представництва МОМ в Україні Варвари Жлуктенко vzhluktenko@iom.int; 050 962 57 07.