Право

Законопроект про мобілізацію: основні положення

11 квітня депутати Верховної Ради більшістю голосів ухвалили в першому читанні законопроєкт про мобілізацію № 10449 у другому читанні. “За” – 283 парламентарії.

Як повідомила народний депутат Марія Іонова, у сесійній залі під час голосування були присутні міністр оборони Рустем Умеров, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, заступник головнокомандувача ЗСУ Вадим Сухаревський, польові комбриги.

Основні положення нового закону про мобілізацію розкриває OBOZ.UA.

Ухвалений закон передбачає зміни процесів мобілізації, покарання для ухильників, базової військової служби, право на відтермінування, вводить нові обов’язки військовозобов’язаних і мотиваційні норми.

Строкову службу скасовано

Строкова служба новим законом скасовується, з 1 вересня 2025 року її замінить базова військова підготовка строком на п’ять місяців. Усі звільнені строковики переходять у мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (з 25 років).

Демобілізація

На прохання Сирського положення про демобілізацію через 36 місяців служби та ротацію мають унормувати в окремому законопроєкті.

Водночас із військової служби можуть звільнитися ті, хто недобровільно здався в полон і був звільнений; військові, які отримали інвалідність або:

– призначені (обрані) на посаду судді;

– обрані народним депутатом;

– генерали за рішенням військового керівництва;

– військові, у яких закінчився термін дії контракту, укладеного під час дії воєнного стану.

Люди з інвалідністю всіх груп також мають право звільнитися, однак до кінця 2024 року всі чоловіки у віці від 25 до 55 років, яким після 24 лютого 2022 року встановили інвалідність ІІ та ІІІ груп, мають пройти повторний огляд на непридатність. Це не стосується чоловіків, які отримали інвалідність ІІ та ІІІ груп після захворювання або поранення під час захисту України.

Мобілізація в армію

Люди з інвалідністю можуть за власним бажанням вступити до лав військ (служити за контрактом). Також це стосується звільнених із полону та людей до 25 років, які пройшли базову загальновійськову підготовку або базову військову службу.

Депутати рекомендували прибрати обов’язкову реєстрацію в е-кабінеті військовозобов’язаного, в який, зокрема, ТЦК могли надсилати електронні повістки. Це залишається правом, а не обов’язком.

Водночас усі, хто перебуває на військовому обліку, протягом 60 днів мають уточнити місце проживання, контакти та інші військово-облікові дані. Зробити це можна через центри надання адміністративних послуг, ТЦК або онлайн в особистому кабінеті на базі реєстру військовозобов’язаних “Оберіг”.

За рекомендаціями комітету місцеві органи влади мають сприяти мобілізації.

Хто отримує право на відстрочку

Право на відстрочку від мобілізації відповідно до ухваленого закону надається таким категоріям:

– заброньованим;

– інвалідам і непридатним до військової служби за висновком ВЛК на 6-12 місяців;

– жінкам і чоловікам, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, хто має заборгованість зі сплати аліментів;

– жінкам і чоловікам, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий із батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання в місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини здійснено на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;

– жінкам і чоловікам, які є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями та виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

– жінкам і чоловікам, які є опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями та виховують дитину, хвору на тяжкі хвороби;

– жінкам і чоловікам, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю I або II групи;

– усиновителям, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям, патронатним вихователям, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;

– зайнятим постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїм батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка)), які потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії та не мають інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати такий догляд;

– опікунам особи, визнаної судом недієздатною;

– людям, які мають дружину (дружину) з числа осіб з інвалідністю I або II групи;

– людям, які мають дружину (дружину) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленою внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів або за наявності в осіб з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу чи інших паралітичних синдромів;

– людям, які мають одного зі своїх батьків з інвалідністю I або II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших людей, які не є військовозобов’язаними і за законом зобов’язані їх утримувати;

– жінкам і чоловікам, які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), що проходить військову службу;

– керівникам міністерств та їх заступникам, керівникам державних органів, органів державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

– народним депутатам України, депутатам Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

– суддям, суддям Конституційного суду України, членам Вищої ради правосуддя, членам Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівнику Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступнику, дисциплінарним інспекторам Вищої ради правосуддя;

– уповноваженому з прав людини, голові та іншим членам Рахункової палати;

– працівникам органів військового управління, військових частин (підрозділів) Міноборони України, ЗСУ, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, СБУ, СЗР, Нацгвардії, ДПСУ, Управління державної охорони, апарату МВС, МЗС, дипломатам, експертам установ експертної служби МВС;

– державним службовцям, які працюють із проєктами законів, виконують функції із забезпечення кібербезпеки, роботу з розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних, упровадження та підтримки новітніх інформаційно-комунікаційних технологій в органах, що забезпечують діяльність президента, парламенту і Кабміну.

Призову також не підлягають:

– здобувачі фахової (професійно-технічної), фахової вищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти та здобувають рівень освіти, що перевищує раніше здобутий, а також докторанти та інтерни;

– наукові та науково-педагогічні працівники;

– жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули чи пропали безвісти під час проведення АТО.

Покарання за ухилення

Арешт рахунків і заборону виїзду за кордон за рішенням військового командування профільний комітет Ради відхилив. Водночас залишено норму обмеження консульських послуг за кордоном для військовозобов’язаних.

Протягом 60 днів з моменту набрання законом чинності всі послуги надаватимуться лише за умови одночасного оновлення персональних даних у консульських відомствах.

Також на вимогу ТЦК чоловікам, які не оновлюють дані або ухиляються від мобілізації, зможуть обмежувати право керування транспортними засобами.

У людей, які мають більше одного транспортного засобу, можуть вилучити інші автомобілі на потреби Сил оборони.

Про депортацію українців з-за кордону не йдеться.

Обов’язки військовозобов’язаних

Згідно з ухваленим законом, військовозобов’язані громадяни повинні постійно носити при собі військово-обліковий документ і оновити свої дані в електронному кабінеті, “ЦНАПі” або ТЦК.

На держслужбу зможуть взяти тільки тих, хто пройшов базову військову службу або військову службу (крім непридатних). Це також стосується призначення прокурорів і відбору в поліцію.

Чоловікам, які перебувають за кордоном, пропонують оновлювати дані в ТЦК дистанційно через e-mail, телефонний дзвінок або електронний кабінет.

Військова служба

Мобілізований під час підготовки – рекрут. Під час підготовки визначають його фізичні можливості та інші характеристики. Якщо рекрут не проходить етап підготовки, його можна звільнити без додаткових витрат для держави.

Комітет зберіг можливість проходження служби за призовом засуджених, звільнених від відбування покарання з випробуванням, крім тих, хто засуджений за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.

Мотиваційні нагороди за військову службу

За знищену або захоплену техніку противника передбачено винагороду від 11 680 до 876 000 грн. Також за це можна буде отримати додаткову відпустку, але не більш як 15 днів на рік, сертифікат на купівлю авто на 150 тис. грн і компенсацію 50% першого внеску іпотечного кредиту.

Також враховано такі норми:

– можливість самостійно обрати підрозділ у разі підписання контракту з Міноборони;

– час перебування у відпустках для догляду за дитиною зараховується до строку вислуги у військовому званні;

– щорічна основна відпустка надається частинами протягом календарного року, а основна безперервна частина становитиме не менше 15 календарних днів;

– військовослужбовцям, їхнім дружинам/чоловікам не нараховуватимуть відсотки за користування кредитом, штрафні санкції, пеню за невиконання зобов’язань перед банками та іншими організаціями, виняток становитимуть кредити на автомобілі та нерухомість;

– врахування до вислуги років одного місяця служби за три місяці за перебування безпосередньо в районах бойових дій під час воєнного стану;

– у разі необхідності тривалого лікування за кордоном буде можливість пройти ВВК дистанційно, а відповідна довідка ВВК буде підставою для збереження виплат;

– військові, звільнені з полону, отримають додаткові 90 днів відпустки зі збереженням виплат, якщо вони продовжать службу;

– розмір одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця встановлюється на рівні 15 млн грн.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України